LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorStany pre 4 osoby - Vyberáme tie najlepšie + (TOP 5)

Stany pre 4 osoby – Vyberáme tie najlepšie + (TOP 5)

Chodievate stanovať? Táto aktivita sa stáva predovšetkým v letných mesiacoch čoraz populárnejšia. Stanovanie vás síce na chvíľu zbaví vášho štandardného komfortu, ale je to tiež dobrodružstvo, na ktoré tak skoro nezabudnete. Najmä v lete je pobyt v stane skvelým programom na víkend, hlavne, ak budete toto dobrodružstvo prežívať so svojou rodinou či priateľmi. V tomto článku budeme popisovať tie najdôležitejšie kritériá pre výber stanu a tiež ako vybrať stany pre 4 osoby

Najlepšie stany pre 4 osoby

4 najlepšie stany pre 4 osoby, ktoré odporúčame my

Dáte aj na odporúčania? Z ponuky stanov, ktoré si možno nájsť cez internet sme vybrali 4 stany pre 4 osoby, ktoré sú vyhovujúce a mali by sa vám páčiť:

NAFUKOVACÍ KEMPINGOVÝ STAN AIR SECONDS 4.2 PRE 4 OSOBY S 2 SPÁLŇAMI QUECHUA

Tento stan na stanovanie je priam ideálny pre 2 páry alebo pre rodičov, ktorí chcú mať súkromie od svojich detí. Decathlon ponúka stany pre 4 osoby za super cenu a vo vysokej kvalite.

 

Má k dispozícii dve oddelené spacie miestnosti, ktoré sú spojené jednou priestrannou predsieňou.

Výhodou tohto stanu je jednoduchá montáž a pevný materiál Fresh&Black, vďaka ktorému je v stane zabezpečený menší prienik svetla, aj keď už slnko jasne svieti na oblohe.

Hlavné výhody tohto stanu sú:

 • veľký priestor – rozmer spální 140 x 260 cm, vysoká predsieň 5,9 m2,
 • tkanina Fresh, ktorá znižuje prehrievanie vo vnútri stanu, tkanina Black zase zabezpečuje 99 % nepriepustnosť svetla,
 • testovaný nepremokavý povrch, maximálna odolnosť voči vetru sily 7,
 • jednoduchá montáž.

Tento luxusný nafukovací 4 miestny stan možno považovať za jeden najlepších svojho druhu na trhu. Vďaka nafukovacej technológií je ho skutočne ľahké poskladať. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 370 Eur.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ STAN ARPENAZ 4.1 PRE 4 OSOBY S 1 SPÁLŇOU QUECHUA

Ak máte menšie nároky na to, ako váš stan bude vyzerať a ste dobrodružný typ človeka, ktorý trávi viac času mimo stanu ako v ňom, bude vám určite vyhovovať práve tento.

Jeho súčasťou je jedna veľká miestnosť a jedna predsieň, v ktorej môžete dokonca aj stáť.

 

Hlavné výhody tohto stanu sú:

 • spálňa veľkosti 240 x 210 cm a predsieň, v ktorej môžete stáť s veľkosťou 5 m2,
 • vonkajší plášť nad predsieňou zabraňuje kondenzácii,
 • materiál prepúšťa denné svetlo a filtruje časť UV žiarenia,
 • odolnosť proti vetru stupňa 6,
 • o niečo zložitejšia montáž ako v predchádzajúcom prípade, ale stále realizovateľná vďaka farebným značkám na prútoch.

Cena tohto stanu je iba 95 Eur.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ STAN ARPENAZ 4 PRE 4 OSOBY S 1 SPÁLŇOU QUECHUA

Taktiež jednoduchá varianta 4-miestneho stanu pre nenáročných kempujúcich, ktorý zároveň poskytuje všetky benefity moderného stanu pre 4 osoby.

Je to jednoduchý prútový stan s krytým priestorom na sedenie.

 

Hlavné výhody tohto stanu sú:

 • jedna miestnosť rozmerov 240 x 210 cm. Avšak je tu iba menšia predsieň na sedenie veľkosti 3,9 m2,
 • vonkajší plášť nad predsieňou zabraňuje kondenzácii,
 • dá sa jednoducho prenášať a tiež celkom jednoducho poskladať vďaka farebným prútom,
 • odolnosť proti vetru stupňa 6.

Jeho cena je 75 Eur.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ VEĽKÝ STAN ARPENAZ 4.2 F&B PRE 4 OSOBY S 2 SPÁLŇAMI QUECHUA

Zlatá stredná cena v podaní prútového stanu pre 4 osoby, ktoré chcú mať oddelené dve miestnosti, ktoré sú spojené jednou priestrannou predsieňou.

Tento veľký stan je ideálny pre tých, ktorí uprednostňujú klasické prútové stany v porovnaní s nafukovacími, ale potrebujú o niečo väčší komfort.

 

Hlavné výhody tohto stanu sú:

 • hlavné miestnosti rozmerov 140 x 210 cm. Predsieň 3,5 m2,
 • tkanina Fresh, ktorá znižuje prehrievanie vo vnútri stanu, tkanina Black zase zabezpečuje 99 % nepriepustnosť svetla,
 • odolnosť voči vetru stupňa 6,
 • nepremokavý stan

Cena tohto stanu sa pohybuje na úrovni 200 Eur.

Ak chcete stanovať s rodinou alebo priateľmi, väčší priestranný stan pre 4 osoby je investíciou, ktorá vás bude sprevádzať niekoľko rokov. Nebojte sa, pri stiesnených podmienkach to môže byť pokojne stan pre 5 osôb.

Hoci stany, samozrejme, neposkytujú ten istý štandard ako klasické ubytovanie, je to typ dobrodružstva, ktorý stojí za to absolvovať.

Druhy stanov a stany pre 4 osoby

V obchodoch nájdete široký výber stanov pre 4 osoby a je to investícia na mnoho rokov, preto sa vám oplatí nad jeho výberom dôkladnejšie zamyslieť.stany pre 4 osoby

Poznáme tieto typy konštrukcií:

 • kopula – iglu – je najpopulárnejšia konštrukcia turistického stanu. Je charakteristická tým, že sa podobá na iglu. Konštrukcia je tvorená 2 pružnými prútmi, ktoré vychádzajú z protismerných rohov štvorhrannej podlahy a následne sa pretínajú v strede. Tým, že má takýto stan poňať 4 osoby, býva pomerne vysoký. Zvyčajne sa tu nachádza malá predsienka tzv. apsida. Hlavnou výhodou tejto konštrukcie je, že je rýchla a jednoduchá, má dobrú stabilitu, ale pre 4 osoby nie je ideálna. 
 • tunel – stan typu tunel je pre 4 osoby jeden z najpopulárnejších. Tento stan má tvar prevráteného písmena U. Vďaka jeho tvaru poskytuje najväčšiu úžitkovú plochu stanu, je ľahký a tiež môže byť pri dobrom natočení veľmi odolný voči vetru. Je však dôležité, aby bol stan správne ukotvený a svojím ukotvením pripomínal harmoniku. Ak si teda pre zo stanov pre 4 osoby vyberiete práve tento tvar, určite s ním budete spokojný.
 • jurta – typ konštrukcie, ktorý je taktiež vhodný ako väčší stan pre 4 osoby. Pripomína bežné obydlie etnického obyvateľstva, poskytuje zostatok miesta a komfortu a aj práve preto je veľmi obľúbený. Jeho výhodou je, že poskytuje dostatočne veľký priestor a má tiež dobrú stabilitu. 

Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere stanu

Stany pre 4 osoby vždy radšej kupujte osobne a nie cez internet.

Takýto stan musí spĺňať mnoho kritérií nielen pre vás, ale aj pre ďalších ľudí, s ktorými budete stanovať. Preto by ste sa mali uistiť, že bude spĺňať vaše očakávania. Zvážte tieto kritériá:

 • chcete väčší stan len v prípade potreby alebo chcete stan pre 4 konkrétne osoby –  veľkosť stanu a jeho kapacita je jedným z dôležitých kritérií pre výber stanu. Stany pre 4 osoby sú dostatočne veľké a priestranné, ale aj tak je vhodné, ak jeho výber zvážite ešte s minimálne jednou osobou.
 • ako často ho budete používať – čím častejšie budete stan používať tým viac by vám mal vyhovovať a byť čo najviac praktický.
 • zvážte, či okrem kapacity pre 4 osoby potrebuje doň zmestiť aj ďalšiu batožinu a veci
 • cena, ktorú chcete do kúpy stanu investovať.

Pri kúpe stanu je potrebné hľadieť na niekoľko rôznych vecí. Nižšie sú uvedené najdôležitejšie funkcie, ktoré je potrebné pri kúpe stanu zvážiť, aby ste našli ten najlepší stan pre 4 osoby pre vaše outdoorové dobrodružstvá.

 

Dnes máte v ponuke veľké množstvo produktov, a teda je naozaj iba na vás, čo vám presne bude vyhovovať. Okrem toho ešte zohľadnite tieto faktory:

 • hmotnosť – prečo je práve hmotnosť dôležitá pri výbere stanu? Ak hľadáte stan skôr na rodinnú dovolenku, a teda ho pohodlne zložíte do auta a potom ho na príslušnom mieste rozložíte, hmotnosť nemusí byť pre vás až taká dôležitá. Ak ste však dobrodruhovia, ktorí niekam vyrazia s batohom a stanom na chrbte, potom je pre vás jeho hmotnosť v zloženom stave skutočne dôležitá.
 • veľkosť – už sme popísali, s akými rôznymi tvarmi stanov sa môžete stretnúť. Pri stanoch pre 4 osoby je dôležité, aby mali aj dostatočne veľkú predsieň a aby sa podľa vašich preferencií skladali z jednej väčšej miestnosti alebo dvoch menších. Je dobré, ak stan obsahuje aj predsienku s podlahou a keď je tiež táto predsieň dostatočne vysoká.

Nezabudnite tiež zohľadniť, kam budete so stanom chodiť, a teda či je pre vás dôležitým kritériom aj to, akú má odolnosť voči vetru alebo ďalšie vlastnosti. Skutočne moderný a prepracovaný stan vám dokáže poskytnúť maximálny komfort.

Povrchové materiály stanov

Aby bol váš stan kvalitný, je rozhodujúci aj materiál, z ktorého je stan vyrobený. Viete, aké materiály sa používajú na výrobu stanov?

Podlaha a strop

Stan pre 4 osoby musí byť dostatočne priestranný. Nechcete sa cítiť stiesnene, keď sa snažíte dobre sa vyspať.

Do väčšiny stanov pre 4 osoby sa pohodlne zmestí veľký nafukovací matrac alebo väčšia prenosná posteľ, čo by malo stačiť na miesto pre 4 osoby.

Kvalitný stan by mal mať aj predsieň. To je oblasť, ktorá poskytuje ďalší priestor na uloženie vášho vybavenia, turistických topánok a podobne.

Dôležitá je aj výška stropu vášho stanu. Niektoré stany v tomto zozname majú výšku stropu takú vysokú, že vo vnútri môžete pohodlne stáť vzpriamene. Výška špičky nemusí byť prehnane vysoká, väčšinou stačí, aby ste mohli pohodlne sedieť vzpriamene.

 

Na podlahu sa väčšinou používa nylón. Výhodou tohto materiálu je, že je ľahší, pevný a dostatočne odolný.

V tom sú jeho hlavné výhody oproti druhému využívanému materiálu, ktorým je polyester. Na druhej strane však rýchlejšie degraduje UV žiarenie a tiež sa preťahuje pri jeho zvlhnutí či zmene teplôt.

Lacné stany pre 4 osoby tiež používajú ako materiál na podlahu polypropylén. Je stále vodoodolný, avšak jeho nevýhodou je, že je oveľa ťažší ako predchádzajúce materiály a má limitovanú životnosť.

NAFUKOVACÍ KEMPINGOVÝ STAN AIR SECONDS 4.2 PRE 4 OSOBY S 2 SPÁLŇAMI QUECHUA

stany pre 4 osoby

Tento stan je priam ideálny pre 2 páry alebo pre rodičov, ktorí chcú mať súkromie od svojich detí.

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Stany, ktoré odolajú silnejšiemu vetru a dažďu, bývajú o niečo drahšie. Ak neplánujete kempovať v drsnejších podmienkach, neutrácajte zbytočne peniaze na nákup stanu, ktorý je vybavený funkciami odolnými voči extrémnym poveternostným vplyvom.

Ak však radi chodíte kempovať po celý rok, bez ohľadu na počasie, potom si určite zaobstarajte kvalitný turistický stan s predsieňou a podlepenými švami, vodeodolným materiálom.

Ak sa použije na výrobu stanu polyester alebo nylon, potrebuje tiež záter, vďaka ktorému dosiahne potrebnú vodeodpudivosť. Zátery bývajú polyuretánové alebo silikónové.

Nezáleží na tom, aký veľký alebo krásny je stan, ak doňho počas búrky začne pretekať voda, zaručene nebudete mať peknú camping dovolenku.

To je dôvod, prečo sa väčšina výrobcov stanov snaží, aby ich stany boli čo najviac vodotesné.

Sú úspešný?

Nie vždy.

Odolnosť voči poveternostným vplyvom závisí od mnohých faktorov, ako napríklad:

 • Kvalita vrchnej vrstvy
 • Materiály použité na strope
 • Intenzita dažďa
 • Kvalita jednotlivých švov

Počas nášho testovania sme sa snažili vybrať len stany s najvyššou možnou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Napriek tomu vždy odporúčame ľuďom, aby investovali do dobrého izolačného prostriedku na švy v stane. Nestojí veľa, ale zaistí, aby sa vlhkosť nedostala do vášho stanu.

 

Váha stanu

Hmotnosť vášho stanu závisí od toho, na čo ho chcete používať. Ak cestujete s batohom, budete chcieť stan, ktorý je čo najľahší.

Ak však kempujete pri aute, na hmotnosti až tak nezáleží, pretože stan pre 4 osoby nebudete fyzicky prenášať z miesta na miesto.

Vo všeobecnosti má väčšina kvalitných stanov na tomto zozname hmotnosť do 20 kg. Zistili sme, že rodinné stany pre 4 osoby sú dobrou kombináciou prenosnosti a odolnosti, pretože sú ľahké a dostatočne pevné, aby vydržali aj drsné poveternostné podmienky.

Do zoznamu sme pridali aj niekoľko ťažších stanov pre karavanistov, ktorí chcú trochu viac miesta.

Rýchlosť postavenia

Po dlhom dni cestovania, či už idete pešo alebo autom, budete chcieť, aby ste stan postavili čo najrýchlejšie.

Nechcete stráviť celé hodiny hľadaním toho, čo kam ide. Namiesto toho hľadajte stan, ktorý sa rýchlo zloží a dá sa rovnako ľahko rozložiť.stany pre 4 osoby z decathlonu

Počet dverí

V ideálnom prípade bude mať váš stan 2 dvere, pretože je to oveľa praktickejšie.

Cenovo výhodnejšie stany majú zvyčajne iba 1 dvere.

To nie je problém, ale môže byť pre vás ťažšie dostať sa do stanu a von, kým ostatní spia.

Tropiko

Materiálom, ktorý sa využíva na tropiko, čo je vlastne vonkajší plášť stanu, je polyester. Jeho hlavnou výhodou to, že nemení svoj tvar ani vplyvom vysokých teplôt a nevplýva naň ani voda.

4.2/5 - (6 hlasov)

1 komentár

 1. Skvelý článok. Máme 4 miestny stan z decathlonu. Rozmery sú super a spĺňajú presne to, čo som hľadal. Mám ten s predsienou a je to perfektný rodinný stan za cenu, ktorá nezrujnuje rozpočet.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.