LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorVyberáme najlepšie turistické návleky na nohy - (TOP 5)

Vyberáme najlepšie turistické návleky na nohy – (TOP 5)

Hľadáte kvalitné turistické návleky na nohy, ktoré udržia vaše nohy v suchu a obuv bez nečistôt?

Vybrali sme tie najlepšie návleky na nohy. Náš výber zahŕňa celé spektrum návlekov pre príležitostných turistov až po profesionálnych športovcov. Zamerali sme sa na tie najdôležitejšie aspekty, ktoré sú pri kúpe turistických návlekov dôležité. Poďte si vybrať tie pravé návleky presne pre vás.

Kde kúpiť kvalitné turistické návleky na nohy

Kedy je dobré mať návleky na nohy?

Predstavte si, že idete po svojej obľúbenej turistickej trase a zrazu ste po členky v blate. Je to zaručený spôsob, ako si pokaziť túru.

Čo však mohlo zabrániť tomuto smutnému momentu?

Turistické návleky na nohy sú navrhnuté tak, aby utesnili všetky medzery medzi vašimi topánkami a nohavicami. Sú niečo ako brnenie, ktoré vás chráni pred snehom, dažďom, blatom a pieskom. Turistické návleky vám zaručene pomôžu udržať vaše nohy čisté.

Existuje veľa rôznych typov turistických návlekov. Niektoré sú navrhnuté tak, aby chránili pred blatom, zatiaľ čo iné chránia hlavne pred vlhkosťou.

Niektoré návleky sú po kolená a iné zakrývajú len vrchnú časť topánok.

Ktoré sú teda pre vás najlepšie?

Turistika v blate nie je sranda a rozhodne nechcete vaše turistické topánky zničiť vlhkým počasím.

Zaradenie dobrých návlekov do vášho trekingového vybavenia je jednoznačne správny krok. Z dlhodobého hľadiska vám môžu ušetriť pekné peniaze. Urobili sme tento zoznam naozaj jednoduchý a vám už stačí si len vybrať.

Podľa čoho vyberať návleky na nohy

Dokonca aj s tými najlepšími vodotesnými turistickými topánkami budete mať vždy otvorený vrch topánok, kam sa veľmi jednoducho môže dostať voda, špina, kamene alebo iné nečistoty. (zdroj)

Kameň v topánke je nepríjemný ale zažili ste už túru s úplne mokrými topánkami? To je ešte len nepríjemná záležitosť!

To je moment, kedy prichádzajú na rad nepremokavé turistické návleky na nohy. Vodotesné turistické návleky na nohy sú k dispozícii vo variantoch s dĺžkou po členky alebo po kolená a chránia vás pred snehom (v závislosti od návleku), dažďom a blatom. Aj keď existujú určité typy, ktoré odolajú aj tým najhorším horským podmienkam, existuje aj množstvo ľahších návlekov pre bežcov alebo príležitosných turistov.

Či už ste profesionál, ktorý hľadá skvelé nepremokavé návleky, alebo plánujete dlhú túru a nechcete riskovať, že vám premoknú topánky, máme pre vás tento zoznam najlepších tipov ako vybrať nepremokavé návleky.

Ako vybrať správne turistické návleky na nohy? Kompletný návod!

Najdôležitejším hľadiskom pri kúpe návlekov je to, kde a ako ich plánujete používať. Typ aktivity bude udávať vlastnosti, ktoré pri návlekoch budete hľadať.

Turistický štýl a aktivita

Všetky návleky slúžia jednému spoločnému účelu, chrániť vás pred nepriaznivými živlami. Spôsoby, akými to robia, sa však značne líšia a úzko súvisia so štýlom turistiky, ktorý preferujete.

Ak máte radi príležitostné víkendové túry po dobre upravených chodníkoch, potom vám budú stačiť „jednoduché“ návleky, ktoré zabránia uviaznutiu malých kamienkov vo vnútri turistických topánok. Vodotestnosť je tiež dôležitá pretože počas turistiky musíte často prekonať nejaký ten malý potôčik.

Na druhej strane, ak máte radi náročné podmienky, ďaleko od značených chodníkov, budete potrebovať pevné, pohodlné a nepremokavé návleky, ktorá zvládnu čokoľvek, čo si na vás príroda pripraví.

V posledných rokoch sme tiež zaznamenali výrazný nárast počtu ľudí, ktorí majú radi beh v prírode alebo tzv. „trail running“. Ak patríte do tejto skupiny, budete chcieť návleky, ktoré sú ľahké a priedušné.

Každý turista má iné potreby a rovnováha je dôležitá, pretože nechcete, aby ste platili príliš veľa za funkcie, ktoré v konečnom dôsledku nebudete potrebovať.

Ak plánujete iba ľahkú túru pravdepodobne vám budú stačiť ľahké a kompaktné návleky. Ideálne aj priedušné a rýchlo schnúce.

Na horolezectvo alebo lezenie po ľadovcoch budete potrebovať návleky s väčšou ochranou. Vyberte si niečo s dodatočnými výstužami, ktoré ochránia vaše holene pred hrotmi mačiek, a hľadajte odolnú nepremokavú tkaninu, ktorá udrží sneh v topánkach a udrží spodnú časť nohavíc v suchu.

návleky na nohy

Odolnosť

Môžete si vybrať návleky, ktoré poskytujú vynikajúcu fyzickú ochranu, ale ak vás ochránia iba raz, nebudú vám veľmi užitočné! Vyberajte preto čo najkvalitnejší materiál návlekov.

Pri turistike sú návleky neustále namáhané vašimi krokmi a tiež rôznymi konármi a kameňmi. Odolné návleky sú navrhnuté tak, aby vydržali tieto všetky nástrahy.

Najtvrdší materiál, aký môžete nájsť, je plátno, no zároveň je aj najťažšie. Plátené návleky sú ideálne do najťažších terénov.

Dokonalou rovnováhou pre väčšinu turistov je výber syntetických návlekov vyrobených z materiálu GoreTex, eVent alebo nylonového vlákna. Poskytnú vám vynikajúcu životnosť.

Ak ste trailový bežec, vaše potreby nebudú také náročné a ľahké syntetické návleky budú pravdepodobne vyhovovať vašim nárokom.

Nezabudnite tiež preskúmať to, aký majú návleky dizajn. Upevňovacie prvky, spony a slučky by nemali nadmerne vyčnievať ani vám žiadnym spôsobom brániť v kráčaní.

Ochrana a výška návlekov

Návleky na nohy sa zvyčajne používajú na ochranu pred kameňmi a blatom, aby sa nedostali do topánok. Chránia však aj vaše holene pred poškriabaním a poskytujú napríklad aj ochranu proti uhryznutiu hadom.

Existujú tri faktory, ktoré určujú úroveň ochrany, ktoré návleky poskytnú:

  1. výška
  2. hrúbka
  3. úroveň tesnenia

Výška návlekov sa bude líšiť od členkov po kolená, pričom verzie po kolená poskytujú oveľa lepšiu úroveň ochrany celej dolnej časti nôh. Návleky po kolená majú vyššiu hmotnosť a ich nosenie nie je rovnako pohodlné ako v prípade kratších návlekov.

Vhodná výška návleku závisí hlavne od toho, akú ochranu potrebujete. Vo všeobecnosti, na použitie v snehu alebo keď sa chystáte mimo turistického chodníka, budete potrebovať vyššie návleky. Kratšie návleky sú dobré na trail running a ľahkú turistiku. Stojí za zmienku, že vyššie návleky sú vo všeobecnosti teplejšie ako kratšie, pretože viac obmedzujú prúdenie vzduchu.

Návleky sa vo všeobecnosti dodávajú v troch výškových variantoch:

  • Nízke návleky – najkratšie návleky sú vhodné na trail running alebo ľahkú turistiku. Pomôžu udržať kamienky mimo vašich topánok a tiež ochránia pred blatom.
  • Stredné návleky – tieto návleky sú vhodné do menej náročného terénu a sú ideálnym kompromisom medzi vysokými a nízkymi návlekmi.
  • Vysoké návleky – vysoká návleky po kolená sú vhodné do extrémnych a náročných podmienok ako je hlboký sneh alebo ľadovec.

Jednoduchosť používania

Rozhodne chcete návleky, ktoré sa ľahko nazúvajú a vyzúvajú. Pred kúpou sa pozrite na typ upevňovacieho systému, ktorý návleky používajú. S jednoduchým suchým zipsom sa manipuluje ľahšie ako so sponou, najmä ak máte rukavice.

Komfort návlekov

Aby turistické návleky fungovali efektívne, mali by mať správnu veľkosť pre vaše topánky. Tento bod je nevyhnutný, aby sa zabezpečilo utesnenie medzi nohami a obuvou. Väčšina návlekov je preto k dispozícii v rôznych veľkostiach, ktoré vo všeobecnosti zodpovedajú veľkosti turistickej obuvi.

Pokiaľ ide o nákup návlekov, pohodlie alebo „sadnutie“ je mimoriadne dôležité.

Rovnako ako vaše topánky, budete ich nosiť celé hodiny a posledná vec, ktorú chcete, je, aby sa stali nepohodlnými alebo prekážkou počas túry.

Dobré návleky sú ľahké a majú vysokú priedušnosť, minimalizujú potenie a udržia vaše nohy suché.

Nekvalitné a lacné návleky vytvoria horúce a vlhké prostredie, ktoré zhorší potenie, čo spôsobí, že sa vaše nohy stanú šmykľavými (môže to viesť k pľuzgierom).

Hrúbka návlekov

Hrúbka návlekov určí, ako dobre znesú všetky ostré palice, tŕne, tuhý porast a skaly. Hrubšie turistické návleky vám poskytnú najvyššiu úroveň ochrany, ale tiež majú vyššiu hmotnosť a zníženú úroveň pohodlia.

Jednorázové turistické návleky vôbec neodporúčame. Sú neekologické a nekvalitné. Všetky látky používané v moderných návlekoch sú v rôznych stupňoch ošetrené pre trvanlivosť a odolnosť proti oderu. Venujte pozornosť aj pokynom na starostlivosť o turistické návleky, aby ste zabezpečili, že vám vydržia čo najdlhšie.

Vodotesnosť

Členkové návleky na nohy nie sú vždy vodotesné, pretože sú primárne určené do suchých podmienok, ale turistické a horolezecké návleky vždy využívajú vodotesný povlak alebo membránu na ochranu pred vodou, dažďom a snehom.

návleky na nohy fitland

Môže to byť PU laminát alebo ePTFE membrána, ako je Gore-Tex.

Výrobcovia často používajú úroveň vodotesnosti svojich návlekov ako významný rozdiel medzi jednotlivými modelmi.

Najlepšie turistické návleky sú ako ľahké brnenie pre vaše nohy. Ak ste niekedy skončili prechádzku s premočenými turistickými topánkami alebo ste museli zastaviť a vysypať otravný kamienok z opánok uprostred túry, možno by stálo za zváženie investovať do páru turistických návlekov.

Koniec koncov, vlhkosť a nečistoty sa dokážu dostať aj do tej najlepšie padnúcej obuvi a ani vodotesné ponožky nie sú riešením.

Najlepšie návleky sú navrhnuté tak, aby poskytovali dodatočnú ochranu dolnej časti nohy a zároveň vytvárali tesnenie medzi členkami a turistickými topánkami.

Záverečné hodnotenie

Bez ohľadu na to, na čo ich používate, dobré návleky udržia vaše nohy v pohodlí a udržia kamienky mimo vašej obuvi, takže môžete pokračovať v kráčaní bez ohľadu na terén. Existuje množstvo návlekov, od horolezeckých až po bežecké. Dúfame, že naše odporúčania a rady vám pomôžu vybrať si ten najlepší pár presne pre vás.

4/5 - (4 hlasov)

1 komentár

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.