LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorAko vybrať najlepší kempingový varič (vhodný na dlhú túru)

Ako vybrať najlepší kempingový varič (vhodný na dlhú túru)

Chodíte často na túry? Počasie nám stále praje, a verte či nie, túry v období babieho leta sú tie najkrajšie. Vydajte sa na túru ešte za svitania, spravte si prestávku na voňavú kávu, ktorú si vypijete s východom slnka. Kempingový varič sa vám zíde. Počasie počas babieho leta už nie je také horúce,  a na túry ako stvorené.

Keď vám v polovici dňa vyhladne, rýchlo si viete na variči pripraviť niečo malé pod zub. No a ak chodíte na túry s tým, že v noci niekde prespíte, bez kempingového variča sa jednoducho nezaobídete. Tak isto sa vám varič zíde aj doma, ako náhradný druh varenia, keby sa niečo stalo s klasickým sporákom, a využijete ho aj na záhrade. Dnes si predstavíme tie najlepšie variče na trhu.

Najlepšie kempingové variče

Kempingový varič, ako vlastne funguje?

Tieto prenosné variče sú skvelé na turistiku, môžete si ich zobrať aj na cestu na dovolenku karavanom napríklad. Existujú menšie, ktoré hravo schováte do batoha, ale aj väčšie s dvoma a viac horákmi. Delia sa samozrejme podľa výkonu a podľa paliva s ktorým pracujú.

Pozor ak cestujete lietadlom! Plynové variče nie sú povolené v príručnej ani v podpalubnej batožine.

Inak si ich môžete zobrať so sebou kamkoľvek. Ak sa chystáte kempovať, nezabudnite so do batoha zbaliť aj ešus. Viete čo to je? Každý milovník turistiky vie, že ide o plechové príbory, mištičky na varenie, hrnčeky a panvičky. Skrátka všetko, čo budete potrebovať v prírode na varenie (zdroj).

Ten najkvalitnejší ešus býva vyrobený z titánu, a najlacnejšie vás vyjde keď si kúpite celú sadu. Titán je zároveň aj ľahký, a tak vám spolu s varičom nezaberie v batohu veľa miesta.

Aké kempingové variče nájdete na trhu podľa paliva?

Turistický varič má veľa podôb a je dobré poznať všetky, a nevyberať len podľa ceny ale aj podľa toho, ako často sa na ňom chystáte variť.

1. Plynové variče: tieto patria medzi najobľúbenejšie variče na trhu. Vďačia tomu najmä jednoduchosti s akou sa ovládajú. Zvládnu s nimi pracovať aj začiatočníci. Plynový varič jednoducho nasadíte na kartušu, škrtnete zápalkou a môžete variť. Samotný varič vám nezaberie veľa miesta.

2. Benzínové variče: ako názov napovedá, tento varič funguje na benzín (býva to zväčša technický benzín), alebo na petrolej či naftu. Nikdy nezamrzne, avšak je trochu náročnejší na zaobchádzanie, preto sa neodporúča začiatočníkom. Tento typ býva aj drahší.

3. Liehové variče: používa sa do neho pevný alebo tekutý lieh, je tiež odolný voči mrazu, a býva lacný a skladný. Nevýhodou môže byť slabší výkon, preto sa odporúča skôr len na prípravu nápojov, než na varenie jedál.

4. Kombinované variče: tieto fungujú napríklad na plyn a benzín, čiže si sami vyberiete aké palivo momentálne máte. Fungujú spoľahlivo a to aj pri teplotách pod bodom mrazu. Sú však o niečo väčšie ako klasické variče na plyn.

5. Variče na drevo: áno, existujú aj tieto, avšak sú veľmi málo obľúbené z pochopiteľných dôvodov. Sú ťažké, a keďže ako palivo potrebujú drevo, tak je omnoho jednoduchšie založiť si klasický oheň.

Aké sú výhody kempingových varičov?

 • Sú spoľahlivé a fungujú za každého počasia.
 • Možnosť uvariť si teplé nápoje (kávu, čaj) a kompletné jedlo (cez konzervované jedlá, polievky, až po cestoviny či mäso, záleží len na tom, koľko surovín a vybavenia ste ochotní so sebou niesť) aj na túre v prírode.
 • Sú finančne nenáročné, najmä ak ich často využívate. Môžete si ich zobrať aj na dovolenku autom napríklad k moru, a ušetríte tak na stravovaní v reštauráciách.
 • Jedlo pripravené na túre v prírode má úplne inú príchuť ako doma.
 • Využijete ich aj v národných parkoch, kde je zakázané klásť oheň.

A čo nedostatky?

 • Ak si zabudnete palivo do variča, bude vám v podstate na nič.
 • Musíte so sebou niesť samotný varič, palivo, suroviny na prípravu jedla a ešus.
 • Ak máte možnosť založiť si ohník, varič pôjde na druhé miesto. Príprave jedla na ohni, s vôňou dreva sa nič nevyrovná.

TOP 5 kempingových varičov na trhu

Poďme sa spolu pozrieť na 5 najlepších turistických varičov, ktoré sme pre vás vybrali v pomere cena – výkon.

Kempingový varič s 1 multifunkčným horákom party grill 400 cv CAMPINGAZ:

začneme trošku drahším varičom, ktorý je ale skvelým multifunkčným prístrojom, ktorý využijete na túre, stanovačke, dovolenke a aj v záhrade. Disponuje totiž viacerými nástavcami na varenie – klasickým varičom, platničkou, grillom, nástavcom na barbecue a wokom. Pracuje s plynovou kartušou, pričom má výdrž až 3 hodiny.

 • Ideálny multifunkčný až na 4 rôzne spôsoby varenia a prípravy jedla.
 • Pracuje na plyn, je rýchly a výkonný, s automatickým zapaľovaním.
 • Využijete ho všade, nielen na túre, zmestia sa naň aj väčšie nádoby.
 • Vyššia hmotnosť – 4,9 kg.
 • Trochu vyššia cena.

Kempingový varič 100s s redukčným ventilom a hadicou CAMPINGAZ:

tento jednoduchý a kompaktný turistický varič má dva horáky s výkonom 1 600W. Pracuje s plynovou kartušou, pričom vydrží variť až 2 hodiny 15 minút pri plnom výkone. Môžete pripravovať dve jedlá naraz, a to s bodom dosiahnutia varu vody približne za 8 minút. Praktický varič, ktorý ocenia všetci turisti, zmestí sa do každého batohu.

 • Ideálny varič s dvojplatničkou na túry, s hmotnosťou len 1,6 kg.
 • Pracuje s plynovou kartušou, pričom súčasťou balenia je aj 24 cm hadica a prepravný obal.
 • Príjemná cena, ktorá poteší aj turistov, ktorí si nemôžu dovoliť drahé variče.
 • Plynová kartuša nie je súčasťou balenia, a treba ju dokúpiť osobitne.
 • Malý varič, ktorý využijete len na túrach. Na dovolenky prípadne na záhradnú párty potrebujete niečo výkonnejšie.

Varič Primus Mimer Stove:

mini varič, ktorý navyše aj dobre vyzerá? Tento turistický varič od firmy Primus vyniká odolnosťou aj kvalitou. Táto švédska firma má bohatú históriu pri výrobe outdoorových doplnkov. Nedajte sa oklamať, aj napriek jeho malým rozmerom naň môžete postaviť väčší hrniec. Ušetrí váš čas, pretože liter vody privedie do varu už za 4 minúty! Je malých rozmerov, a váži len neskutočných 195 gramov, pričom jeho ovládanie je extrémne jednoduché.

 • Varič prvotriednej kvality, ktorý zvládnu ovládať aj úplní začiatočníci.
 • Vyrobený z odolného hliníka, s manuálnym zapaľovaním.
 • Pracuje na plyn, so závitovou kartušou, výkon až 2 800 W a 71 minút plného výkonu.
 • Jeden z najkvalitnejších varičom na trhu, s kvalitným prepracovaním, ktorý vydrží skutočne dlho aj pri aktívnom používaní.
 • Veľmi priaznivá cena v porovnaní s kvalitou.
 • Dizajn nemusí vyhovovať každému

Varič Primus OmniFuel II s palivovou fľašou Bottle & Pouch 0.6l:

varič pre tých najnáročnejších dobrodruhov, ktorí chodia na túry aj v zime alebo sa venujú nejakým extrémnym športom. Vďaka multipalivovému systému práce ho využijete kdekoľvek a kedykoľvek. Pracuje ako s plynom, tak aj s kvapalnými palivami. Má robustný horák, vodu privedie do varu len za 2 minúty! Zapaľuje sa manuálne, pričom jeho celková hmotnosť nepresahuje 400 gramov.

 • Kempingový varič, ktorí ocenili aj profesionálni športovci. Jedná sa o varič špičkovej kvality.
 • Spaľuje propán bután, technický benzín, automobilový benzín, naftu a aj letecké palivá.
 • Vyrobený z odolného hliníka, extrémne ľahký, a intenzitu plameňa je možné regulovať.
 • Veľmi spoľahlivý aj v extrémnych podmienkach.
 • Vyššia cena.

Plynový varič CAMPINGAZ 360 stove:

tomuto variču sa potešia všetci milovníci grilovaných pochúťok. Je síce drahší, ale plne vám nahradí stolný gril, a tak ho okrem túr a dovoleniek môžete používať aj doma na terase. Do grilovacej vane je dokonca možné naliať vodu, ktorá pochytá všetky nečistoty. Tento varič – gril je nenáročný na údržbu a ľahko sa ovláda. Funguje s plynovou kartušou, a grilovacia plochá má priemer 31 cm.

 • Pre všetkých, ktorí si radi grilujú. Či už vonku v prírode, alebo doma na záhrade.
 • Ľahko ovládateľný gril na plyn, vyrobený so smaltovanej ocele.
 • Prevádzková doba s jednou kartušou je až 2 a pol hodiny.
 • Nevýhodou pri túre môže byť jeho väčšia hmotnosť – s celým balením až 6 kg.
 • Vyššia cena.

Záver

Kempingový varič je skvelý pomocník hlavne do prírody, ak nechcete alebo nemôžete zakladať oheň.

Ak hľadáte varič, ktorý vám bude robiť spoločnosť hlavne na turistike, dajte prednosť menším a skladnejším modelom na plynovú kartušu. Takýto varič vám plnohodnotne nahradí aj obed v reštaurácii, lebo si na ňom viete pripraviť jedlo aj nápoje.

Ak chodíte s kempingovým varičom aj na dovolenky autom, prípadne si často varíte a grilujete doma na záhrade potom je pre vás vhodné multifunkčné zariadenie, ktoré ponúka viacero možností, ako je klasické varenie či grilovanie.

Výber je len na vás. Na trhu je možné nájsť veľké množstvo kvalitných varičov v rôznych cenových kategóriách.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Veronika Chlebovcová
Veronika Chlebovcová
Pochádzam z Horehronia, precestovala som svet, a momentálne žijem v Istanbule. Od malička milujem outdoorové športy, hlavne turistiku, plávanie, jogu a fitness (HIIT, TABATA). Istý čas som pracovala aj ako joga inštruktorka, a profesionálne sa venujem písaniu, seba rozvoju a zdravému životnému štýlu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.