LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoor5 tipov na cvičenie počas jarnej sezóny

5 tipov na cvičenie počas jarnej sezóny

Jar symbolizuje nové začiatky a je ideálnym obdobím na oživenie cvičiacej rutiny. S príchodom teplejšieho počasia sa môžeme opäť vrátiť k vonkajším aktivitám. Po dlhej zime, kedy sme väčšinou zavretí v interiéri, je príjemné sa opäť dostať na čerstvý vzduch – cvičenie vonku taktiež prispieva k lepšiemu duševnému zdraviu.

Prinášame vám 5 nápadov na cvičenie vonku, ktoré môžete robiť kdekoľvek, bez potreby členstva v posilňovni.

Chôdza, beh a turistika

Chôdza, beh a turistika sú klasickými typmi kardia. S príchodom teplého počasia sa môžete cvičeniu venovať vonku na čerstvom vzduchu. Ak máte niekde v blízkosti hory alebo kopce, vaša prechádzka sa môže zmeniť na túru.

Ak ste v tom úplný nováčik, dôležité je začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu.  Nemusíte sa ihneď vrhnúť do šprintovania – aj svižná chôdza je skvelým spôsobom, ako vaše telo dostať do pohybu. Prináša aj zdravotné výhody, ako je zníženie krvného tlaku, cholesterolu a pokojovú frekvenciu srdca. Je taktiež skvelou rodinnou aktivitou.

Joga vonku

Joga je skvelým cvičením, ktoré môžete robiť vonku a je vhodná aj pre začiatočníkov. Ak hľadáte nejaké jednoduché cvičenie, s ktorým by ste na jar začali, joga je to pravé pre vás. Má preukázateľné účinky nielen na fyzické, ale aj mentálne zdravie. Posilňuje svaly, zlepšuje flexibilitu a znižuje stres, úzkosť a nepotrebujete na ňu skoro žiadne pomôcky. Okrem toho, s jogou môžete začať kedykoľvek.

Na cvičenie jogy budete potrebovať iba dve veci: jogamatku a pohodlné oblečenie. Pre zlepšenie flexibility a stability, môžete pridať bloky na jogu a popruhy, no tieto pomôcky nie sú nevyhnutné.

Robiť jogu vonku je taktiež skvelým spôsobom, ako sa spojiť s prírodou. Nájdite nejaké pekné miesto pod stromom či na zatrávnenom kopci a započúvajte sa do zvukov prírody. Umožňuje nám nielen posilniť naše telo, ale aj prebudiť naše vnímanie a vytvoriť spojenie s prírodou.

Bicyklovanie

športová výživa cyklistika bicyklovanie výkon

Ak je vašou preferovanou formou cvičenia spinning, jar je skvelou príležitosťou vyraziť do prírody.

Lekcie spinningu v interiéri sú efektívnym kardio cvičením, ale bicyklovať vonku prináša väčšie výzvy. Vonkajšie cyklistické aktivity zároveň prinášajú zmenu scenérie, ak vás spinning v interiéri začína nudiť.

Obe formy, indoor aj outdoor cyklistika, môžu byť náročným tréningom, to však záleží od vás. Ak hľadáte práve tú náročnejšiu možnosť, cyklistika na čerstvom vzduchu je lepšou voľbou. Štúdie ukazujú, že outdoor cyklistika je viac intenzívnejšia.

Jednou z kritík indoor cyklistiky je, že sa pri každom cvičení zameriava na tie isté svaly. Keď bicyklujete vonku, rôzne okolnosti, ako sú počasie či terén, umožňujú posilnenie vždy rôznych svalov počas jazdy.

Kruhový tréning

Cvičiť každý deň tie isté cviky môže byť časom veľmi monotónne. Jednou z vecí, ako skúsiť niečo nové, s rodinou či priateľmi, je kruhový tréning. Tieto cvičenia môžete robiť na záhrade alebo aj v parku. V niektorých parkoch dokonca nájdete aj vonkajšie stroje na cvičenie, ako sú napríklad hrazdy.

Každý deň skúste iný typ cvičenia, aby ste sa postupne zamerali na každý jeden sval vo vašom tele. Zamerajte sa na päť až osem cvičení, ktoré budete striedať, a zopakujte ich dva alebo trikrát.

Tipy na okruhy

  • Horná časť tela: príťahy, kľuky, tricepsové dipy, kľuky na lavičke, krúženie rukami
  • Stred tela: plank, skracovačky, mountain climber, plank o stenu
  • Dolná časť tela: drepy, výpadová chôdza, výšľapy, zanožovanie (donkey kicks), mostíky

Ak chcete cvičiť aj so závažiami, skúste tieto cviky s činkami:

  • Horná časť tela: bicepsový zdvih, príťahy v predklone, tlak v stoji, tricepsové tlaky s jednoručkou, bočné upažovanie jednoručkami v predklone
  • Dolná časť tela: mŕtvy ťah na jednej nohe, výpony lýtok, bočné výpady, bulharské drepy, hip thrust

Vonkajšie športy

Skvelou formou cvičenia môže byť aj naháňačka, strieľanie na kôš či bežecké cvičenia. Zoberte kamošov a zašportujte si! Môžete si kľudne zahrať futbal či skúsiť tenis. Šport nie je iba skvelou aktivitou na cvičenie, ale aj možnosť byť na čerstvom vzduchu a socializovať sa.

Zoznam vonkajších športov je veľmi dlhý, takže sa nikdy nebudete nudiť. Začnite napríklad basketbalom alebo plávaním, pretože sú bežne dostupné. Môžete ich dokonca skombinovať a kúpiť prenosný basketbalový kôš. Ak chcete vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, skúste veslovanie, raketbal, paddleboarding či zatancovať si niekde vonku.

Záver

V období medzi zimou a letom sa ľudia snažia zvýšiť množstvo svojho pohybu. Cvičiť počas zimných mesiacov môže byť pre niekoho náročné a s príchodom tepla prichádza aj motivácia.

Využite príchod jari a zacvičte si vonku. Urobí to vám, aj vašej duši dobre, keď budete cítiť slnečné lúče na vašej tvári a čerstvý vzduch v pľúcach. Ak však radšej cvičíte vo vnútri, všetky tieto cvičenia sa dajú robiť aj v interiéri. Hlavne udržujte telo v pohybe a buďte aktívni.

Zdroj:

  1. https://www.verywellfit.com/
  2. https://www.healthline.com/
  3. https://www.muscleandfitness.com/
4.9/5 - (15 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lara
Lara
Študentka sociológie, ktorá miluje prírodu, šport, plávanie a turistiku. V plávaní nachádzam nielen fyzickú výzvu, ale aj relax od bežných činností, a turistika ma privádza na miesta, kde nachádzam pokoj a nové inšpirácie. Cvičenie nie je pre mňa iba povinnosťou - ale rituálom, ktorý posilňuje moje telo aj myseľ. Vždy sa riadim mottom: ,,Zdravie je najcennejším bohatstvom.”

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.