LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorTuristické nohavice - Nepremokavé (tipy ako vybrať)

Turistické nohavice – Nepremokavé (tipy ako vybrať)

Príprava na turistiku sa nezačína len voľbou vhodnej trasy. Za krásnymi výletmi a novými zážitkami stojí oveľa viac. Voľba správnej turistickej obuvi je kľúčová, ale ako je na tom zvyšok? Správne turistické nohavice predstavujú skvelú voľbu a tiež možnosť, ako sa počas túry cítiť pohodlne a vo svojej koži. Mnoho ľudí má tendenciu siahnuť po klasických nohaviciach či dokonca teplákoch. Turistické nohavice sú však na túrach nevyhnutnosťou. Vybrať tie správne je náročné, v hre je množstvo faktorov od materiálu až po samotný strih a možnosti, ktoré ponúkajú.

Prečo investovať do kúpy turistických nohavíc?

Chápeme, že pri turistike chcete riešiť najmä krásy prírody a užívať si pobyt na čerstvom vzduchu. Riešiť oblečenie v prírode sa mnohým zdá ako zbytočnosť.

Ak však vyskúšate turistické nohavice, ktoré sú kvalitné, pochopíte.

Turistické nohavice vám umožnia užívať si turistiku bez ťažkostí a rovnako vás ochránia i pred nepriazňou počasia, ktorá je na horách pomerne bežná.

Kvalitné turistické nohavice sú vyrobené z pevného materiálu, proti ktorému nemá šancu vlhkosť ani chlad.

Rovnako poskytujú pohodlie a voľnosť pohybu.

Pánske turistické nohavice sa od dámskych turistických nohavíc odlišujú predovšetkým strihom, farebné prevedenie i použitý materiál sú väčšinou absolútne rovnaké.

Lacné turistické nohavice nie sú vždy dobrou voľbou, pretože vo valnej väčšine prípadov nie je uspokojivé ani spracovanie, ani kvalita materiálu.

Typy turistických nohavíc

Áno, i turistické nohavice sú dnes dostupné v niekoľkých variantoch:

 • klasický typ
 • turistické nohavice s regulovateľnou dĺžkou
 • turistické nohavice so zahŕňaním

Prvým typom sú klasické turistické nohavice v dlhej dĺžke. V mnohých prípadoch je možné naraziť na tento typ doplnený trakmi pre lepšie držanie na tele a pohodlnejší pohyb bez obmedzení.

TOP turistické nohavice – efitko tím vybral tie najlepšie

Druhým typom sú turistické nohavice s regulovateľnou dĺžkou. V polovici dĺžky nohavíc sa nachádza zips, ktorý umožňuje spodnú časť nohavíc odopnúť.

Ak sa chystáte na turistiku na jar či jeseň a nechcete sa nechať prekvapiť vysokými či naopak nízkymi teplotami, tento typ je ideálnou voľbou.

Posledným typom turistických nohavíc sú nohavice, ktorých spodná časť je uspôsobená na zahŕňanie.

Zahŕňanie nohavíc oceníte nielen v obdobiach, kedy teplota na obed dosahuje znepokojivé hodnoty.

Oceníte to i v blatistom teréne, keď nechcete so sebou na turistike niesť i tonu blata prilepenú o lem vašich nových turistických nohavíc.

Klasické nohavice verzus turistické nohavice

Je pravdou, že mnohí turisti podceňujú odev a miesto turistických nohavíc volia klasické nohavice, tepláky či v extrémnych prípadoch džínsy.

Tkvie skutočná výhoda turistických nohavíc len v odolnejšom materiáli?

Výhodou turistických nohavíc, dámskych i pánskych, je, že im skvelo ide to, na čo boli stvorené. Turistika nepredstavuje vždy len krásne a pohodové prechádzky.

Časté zmeny počasia, teplotné výkyvy, ale i poranenia od skál a vetví stromov či dokonca uhryznutia dotieravého hmyzu. To všetko sú faktory, ktoré vás počas turistiky ovplyvňujú.

Voľbou správnych turistických nohavíc si môžete ušetriť viac ako len jedno zranenie. Skvelá je aj ich izolačná schopnosť. Ak patríte medzi nadšencov turistiky, voľte nohavice, ktoré sú z materiálu odolného voči vode.

Najväčšou chybou je siahnuť po bavlnenom materiály. Bavlna je skvelým materiálom pre bežné nosenie, nie však na turistiku.

Lesy a hory sú povestné vysokou vlhkosťou a bavlna patrí medzi extrémne savé materiály.

I v prípade, že budete mať šťastie a nezmoknete, bavlna pohltí okolitú vlhkosť a nebudete sa v nej cítiť príjemne.

 • univerzálny model
 • ochrana pred nepriazňou počasia
 • ochrana pred poranením
 • ochrana pred bodavým hmyzom

Na čo sa zamerať pri kúpe turistických nohavíc?

V prípade, že ste sa pre kúpe turistických nohavíc rozhodli, pri ich kúpe sa zamerajte na niekoľko dôležitých prvkov:

 • správna veľkosť
 • nastaviteľný pás
 • dostatočná dĺžka
 • odolný materiál
 • flexibilita
 • destinácia, ktorú plánujete navštíviť
 • farba

Správna veľkosť

Pri výbere turistických nohavíc z hľadiska veľkosti nehrá rolu len konfekčná veľkosť a fakt, či nohavice dokonale sedia v oblasti pásu.

Správne turistické nohavice predstavujú strih, ktorý je priliehavý k telu. Mnoho zákazníkov preferuje voľný strih, pretože sa im zdá pohodlnejší.

S ohľadom na poveternostné podmienky je však voľný strih turistických nohavíc nevyhovujúci.

Silný vietor sťažuje chôdzu v teréne a ak máte bojovať s voľnými nohavicami, je to o problém viac.

Na strane druhej, ak sú nohavice príliš tesné, sťažujú chôdzu a tiež zabraňujú dostatočnej pohyblivosti. Medzi celkovo najpohodlnejšie typy turistických nohavíc patria tie, ktoré majú v oblasti kolien vytvorené pevné stehy.

Nastaviteľný pás

Nie je výnimočným javom, že počas túry strácame v páse centimetre.

Vytrvalá chôdza a vysoká strata tekutín v organizme spôsobujú zmenu proporcií.

Výhodou preto je, ak sa nohavice vyznačujú nastaviteľným pásom alebo trakmi. Umožňuje to pohodlnejšie nosenie. Sú tiež skvelou voľbou pre túru, ktorej trvanie je dlhšie ako deň. V tom prípade sa strata hmotnosti v mnohých prípadoch prejavuje veľmi výrazne.

Dostatočná dĺžka

Turistické nohavice sú ako bežecké tenisky – mali by dokonale sedieť. Krátky model vás spoľahlivo neochráni pred zranením, dlhý zas ohrozuje bezpečnosť pri túre. Oba typy pôsobia nepohodlne.

turistické nohavice

Odolný materiál

Materiál odolný voči vode je základom. Dôležité je, aby bol odolný i voči mechanickému poškodeniu. Správna voľba materiálu vás neochráni len pred zranením, ktoré hrozí pri skalnom teréne.

Nepríjemné a bolestivé sú i bodnutia od hmyzu striehnuceho v okolí vodných plôch.

Mechanická ochrana je jedným z dôvodov, prečo do turistických nohavíc investovať. Materiál odolný voči vlhkosti a vode často nesie označenie DWR. Táto skratka znamená Durable Water Repellant.

Flexibilita

Kvalitné turistické nohavice sa vyznačujú prvkami ako sú stehy na kolenách. Tie umožňujú lepšiu pohyblivosť pri chôdzi a lezení. Rovnako zosilňujú oblasť, ktorá je náchylná na poškodenie.

Destinácia, ktorú plánujete navštíviť

Je veľký rozdiel v tom, či sa vyberiete na rybačku alebo plánujete vyraziť na chatu vysoko v horách. Rovnako je potrebné zvážiť i ročné obdobie.

V zime sa chránite predovšetkým pred mrazom, v lete pred horúčavami a na jar a jeseň vedie potrápiť lejaky a všadeprítomná vlhkosť. Pri výbere zvážte i tieto faktory.

Farba

Vo väčšine prípadov je farba turistických nohavíc volená podľa osobných preferencií. Jej voľba je však dôležitá i z iných dôvodov.

Biela a béžová sú ideálne farby pre teplé obdobie. Odrážajú svetlo a vedú k menšiemu prehrievaniu organizmu.

Na druhej strane, hoci čierna a tmavé farby spôsobujú pohlcovanie svetla a rýchle nahrievanie, vedú i k rýchlejšiemu vyschnutiu.

turistické nohavice

Ako turistické nohavice používať a ako sa o ne starať?

Používanie turistických nohavíc je jednoduchá záležitosť. Obliecť a vyraziť za novými zážitkami. Ak si zvolíte správny typ, ktorý vám sadne, vyhrali ste.

Turistické nohavice rátajú s nánosmi blata a špiny, avšak pravidelná starostlivosť je dôležitá.

Turistické nohavice je možné prať v automatickej práčke s použitím univerzálneho pracieho prášku. Pri ich údržbe však nikdy nepoužívajte aviváž či iné zmäkčovacie prostriedky. Ich použitím dochádza k zničeniu povrchovej ochrany, ktorá odpudzuje vodu.

Turistické nohavice tak stratia jednu zo svojich jedinečných schopností.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.