LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovVýživaVýživové doplnkyChlorella - účinky, využitie + (najlepšie produkty)

Chlorella – účinky, využitie + (najlepšie produkty)

V dnešnej dobe nás obklopuje množstvo rôznych výživových doplnkov, z ktorých niektoré vyzerajú tak, akoby mali skutočné zázračné účinky. Vybrať si z veľkého množstva môže byť problém. Jedným z takýchto výživových doplnkov je aj chlorella, často označovaná za superpotravinu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je chlorella a aké má účinky na naše zdravie. Čítajte ďalej.

TOP produkty s chlorellou

Čo je chlorella?

Chlorella je jednobunková, sladkovodná riasa žiarivo zelenej farby, ktorá je bohatá na živiny. Dlhé roky sa užíva pre svoje pozitívne účinky na zdravie. Spolu so spirulinou je jednou z najobľúbenejších výživových doplnkov z rias.

Je považovaná za „superpotravinu“, pretože má vysoký obsah bielkovín, železa, vlákniny, vitamínov B a komplexných sacharidov.

Existuje viac ako 30 rôznych druhov, no vo výskume sa najčastejšie používajú dva typy – Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa.

prášok chlorelly

Obsahuje tiež veľké množstvo antioxidantov, ako je vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a karotenoidy ako betakarotén, ktoré bojujú proti voľným radikálom.

Chlorella bola skúmaná pre svoj potenciál znižovať hladinu cholesterolu a pomáhať znižovať riziko anémie počas tehotenstva.

Zaujímavé je, že štúdie naznačujú, že môže mať mnoho zdravotných výhod. Neskôr si predstavíme niektoré z nich.

Pretože chlorella má tvrdú bunkovú stenu, ktorú ľudia nedokážu stráviť, musíte ju užívať ako doplnok stravy, aby ste mohli využiť jej výhody.

Chlorella + Spirulina ADVANCE 1000 tabliet – BIO kvalita

chlorella

 • 100 % prírodný produkt
 • BIO certifikácia CERES
 • Bez prídavných látok
 • Detoxikácia organizmu: Chlorella pomáha odstraňovať toxíny a čistiť organizmus.
 • Vysoký obsah vlákniny: Chlorella a spirulina sú prírodným zdrojom vysokého množstva vlákniny.
 • Trávenie: Podporujú správne trávenie a funkciu črevného traktu.
 • Zdravá hladina cukru v krvi: Spirulina prispieva k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi.
 • Chlorofyl: Obsahujú vysokú koncentráciu chlorofylu.
 • Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Ako výživový doplnok je chlorella dostupná najmä vo forme tabliet, prášku alebo extraktu.

V tomto článku vám popíšeme využitie a výhody chlorelly ako doplnku stravy, ako aj jej možné riziká, vedľajšie účinky a interakcie.

Čo obsahuje chlorella?

Pôsobivý nutričný profil a dobrý marketing chlorelly viedol predajcov k tomu, aby ju nazvali „superpotravinou“.

Aj keď jej presný obsah živín závisí od podmienok pestovania, použitých druhov a spôsobu spracovania doplnkov, je jasné, že obsahuje niekoľko prospešných živín.

chlorella tablety

Prečo ju ľudia naozaj užívajú? Je to len kvôli jej zelenej farbe? Nie! Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Chlorella nemá len pôsobivú farbu ale je aj dobrým zdrojom mnohých živín, ako sú:

 • Proteín: Chlorella obsahuje 50–60 % bielkovín. A čo viac, je to kompletný zdroj bielkovín, čo znamená, že obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín.
 • Vitamín B12: Niektoré odrody chlorelly obsahujú aj vitamín B12.
 • Železo a vitamín C: Chlorella môže byť dobrým zdrojom železa. V závislosti od produktu môže poskytnúť približne od 6 do 40% vašej dennej potreby. Je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha lepšie vstrebávať železo.
 • Ďalšie antioxidanty: Chlorella poskytuje širokú škálu antioxidantov.
 • Ďalšie vitamíny a minerály: Chlorella obsahuje malé množstvo horčíka, zinku, medi, draslíka, vápnika, kyseliny listovej a ďalších vitamínov B.
 • Omega-3: Rovnako ako ostatné riasy, aj chlorella obsahuje niektoré omega-3. Len 3 gramy chlorelly dodajú až 100 mg omega-3 mastných kyselín.
 • Vláknina: Vo veľkom množstve môže byť chlorella dobrým zdrojom vlákniny.

Popis chlorelly môže niekedy budiť dojem, že je to takmer všeliek, pretože jej účinky sa zdajú nekonečné – od podpory imunity cez detoxikáciu tela až po chudnutie.

Účinky chlorelly na zdravie

1. Chlorella a detoxikácia

Chlorella je často považovaná za detoxikačný prostriedok, hoci náš organizmus má svoje vlastné mechanizmy na detoxikáciu.

Náš organizmus je denne vystavovaný toxínom, ako sú ťažké kovy, prostredníctvom stravy, životného štýlu a environmentálnych faktorov, ako je napríklad znečistenie.

Aj keď ich nízke hladiny sú považované za bezpečné, vysoké hladiny môžu viesť k zdravotným problémom, ako sú rôzne choroby alebo poškodenia vnútorných orgánov.

Zdá sa, že chlorella môže podporiť procesy detoxikácie. Dôveryhodné zdroje tvrdia, že chlorella môže pomôcť odstrániť ťažké kovy a iné toxíny z tela. Je to vďaka jej schopnosti viazať sa na tieto látky a pomáhať ich vylúčiť.

Okrem toho sa ukázalo, že chlorella pomáha znižovať množstvo iných škodlivých chemikálií, ktoré sa niekedy nachádzajú v potravinách. Jedným z nich je dioxín, hormonálny disruptor (zdroj).

2. Môže pomôcť v boji s vysokým cholesterolom

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorom srdcových chorôb. Pri vysokej hladine cholesterolu sa odporúča úprava stravy. Na liečbu vysokej hladiny cholesterolu sa často predpisujú lieky. Existuje však veľký záujem o alternatívne spôsoby zníženia cholesterolu.

Štúdie ukazujú, že živiny v chlorelle pomáhajú znižovať zlý (LDL) cholesterol a triglyceridy, ktoré môžu spôsobiť nahromadenie v tepnách a zaťažovať srdce.

Mastné kyseliny chlorelly a minerály ako draslík tiež pomáhajú znižovať stuhnutosť ciev.

Tým sa zlepšuje funkcia ciev a znižuje sa krvný tlak.

Chlorella bola skúmaná ako jedna z prírodných pomôcok na zníženie cholesterolu.

Podľa štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Nutrition Journal, denná dávka chlorelly 416 miligramov zlepšila hladiny lipidov v krvi u 62 dospelých so stredne zvýšeným cholesterolom. Došlo nielen k zníženiu celkového cholesterolu, triglyceridov a LDL („zlého“) cholesterolu, ale došlo aj k zvýšeniu HDL („dobrého“) cholesterolu.

Metaanalýza publikovaná v roku 2018 zistila, že užívanie 4 gramov chlorelly denne počas najmenej ôsmich týždňov výrazne znížilo celkový cholesterol, LDL cholesterol, krvný tlak a hladinu cukru v krvi v porovnaní s placebom.

Novšia štúdia publikovaná v roku 2021 zistila, že menšie dávky (1 500 miligramov denne) u ľudí s cukrovkou pozitívne ovplyvnili lipidové profily a hladinu cukru v krvi.

Ďalšia metaanalýza publikovaná v roku 2022 dospela k záveru, že suplementácia chlorelly znížila celkový a LDL cholesterol, ale nezlepšila triglyceridy ani HDL cholesterol. To sa prejavilo pri 1 500 miligramoch denne, zatiaľ čo vyššie dávky nemali žiadny účinok.

Udržiavanie hladiny dobrého cholesterolu, krvného tlaku a zdravých ciev znižuje riziko vzniku srdcových chorôb.

Chlorella + Spirulina ADVANCE 1000 tabliet – BIO kvalita

chlorella

 • 100 % prírodný produkt
 • BIO certifikácia CERES
 • Bez prídavných látok
 • Detoxikácia organizmu: Chlorella pomáha odstraňovať toxíny a čistiť organizmus.
 • Vysoký obsah vlákniny: Chlorella a spirulina sú prírodným zdrojom vysokého množstva vlákniny.
 • Trávenie: Podporujú správne trávenie a funkciu črevného traktu.
 • Zdravá hladina cukru v krvi: Spirulina prispieva k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi.
 • Chlorofyl: Obsahujú vysokú koncentráciu chlorofylu.
 • Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

3. Chlorella a výživa

Chlorella je bohatým zdrojom živín. Obsahuje až 60% bielkovín, vrátane všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, čo ju robí kompletným zdrojom bielkovín.

Okrem toho obsahuje vitamín B12, horčík, chlorofyl a ďalšie vitamíny a minerály. Taktiež obsahuje omega-3 mastné kyseliny.

4. Chlorella a imunita

Imunitný systém vám pomáha udržiavať zdravie tým, že bojuje proti infekciám a vírusom.

Štúdie naznačujú, že chlorella môže podporiť imunitný systém. Zvyšuje hladinu imunoglobulínu A (IgA), čo je dôležitý ukazovateľ imunitnej funkcie.

V štúdiách na zvieratách aj na ľuďoch sa zistilo, že chlorella zvyšuje imunitnú odpoveď.

V jednej malej štúdii muži produkovali viac protilátok pri užívaní chlorelly ako pri užívaní placeba. Protilátky pomáhajú bojovať proti cudzím vírusom vo vašom tele.

5. Môže zvýšiť aeróbnu vytrvalosť

Jedna štúdia skúmala vplyv chlorelly na aeróbnu vytrvalosť a preukázala pozitívny výsledok.

Výskumníci podávali skupine mladých dospelých šesť gramov chlorelly alebo placebo denne počas štyroch týždňov.

Na konci štúdie skupina s chlorellou preukázala výrazne zlepšenú schopnosť naplniť svoje pľúca kyslíkom, čo je hlavným ukazovateľom vytrvalosti. Skupina s placebom nezaznamenala žiadne zmeny vo vytrvalosti.

Tento výsledok môže byť spôsobený obsahom aminokyselín s rozvetveným reťazcom chlorelly.

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom sú súborom troch aminokyselín, o ktorých sa v rôznych štúdiách zistilo, že zlepšujú aeróbny výkon.

6. Môže zlepšiť hladinu cukru v krvi

Niektoré výskumy ukazujú, že chlorella môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi (dôveryhodný zdroj).

Jedna štúdia zistila, že užívanie chlorelly počas 12 týždňov znížilo hladinu cukru v krvi nalačno u zdravých jedincov aj u osôb s vysokým rizikom chorôb súvisiacich so zlým životným štýlom.

7. Znížuje riziko vzniku chronických ochorení

Chlorella obsahuje violaxantín, antioxidant nachádzajúci sa v listovej zelenine, ktorý môže znížiť zápal v tele. Ďalšie dôveryhodné zdroje tvrdia, že antioxidanty v chlorelle, ako je lykopén taktiež pomáhajú znižovať zápaly v organizme.

Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) môže chronický zápal viesť k cukrovke, srdcovým chorobám, gastrointestinálnym poruchám a artritíde. Zápal je hlavnou príčinou väčšiny úmrtí vo svete.

Chlorella tiež obsahuje širokú škálu prospešných látok, ako sú omega-3, vitamín C a karotenoidy ako beta-karotén a luteín.

Tieto látky bojujú proti poškodeniu buniek v našom tele a pomáhajú znižovať riziko cukrovky, kognitívnych chorôb, srdcových ochorení a rakoviny.

Ďalšie potenciálne výhody

O chlorelle sa dozviete ďalšie zaujímavé tvrdenia. Nie všetky sú podložené dostatkom vedeckých štúdií. To znamená, že je potrebný ďalší výskum, ktorý potvrdí tieto tvrdenia.

Tu sú niektoré z ďalších potenciálnych zdravotných benefitov:

Vedľajšie účinky

Chlorella je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú.

Pri zvažovaní suplementácie chlorelly je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí.

Niektorí ľudia hlásili nevoľnosť a bolesti brucha.

Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že doplnky stravy môžu interagovať s niektorými liekmi.

Zatiaľ čo chlorella je všeobecne uznávaná ako bezpečná a bolo hlásených len veľmi málo vedľajších účinkov, jej užívanie nemusí sadnúť každému.

Niektorí ľudia majú alergiu na riasy ako spirulina a chlorella. Aj keď je to veľmi zriedkavé, môže to viesť k problémom s dýchaním alebo anafylaxii.

Ako suplementovať chlorellu?

Súčasná literatúra o chlorelle nešpecifikuje konkrétne dávkovanie. To sa líši v závislosti od produktu.

chlorella

 

Je to preto, že neexistujú dostatočné dôkazy na určenie množstva potrebného na dosiahnutie očakávaných účinkov.

Niektoré štúdie zistili pozitívne účinky pri 1,2 gramu denne, zatiaľ čo iné skúmali dávky 5 – 10 gramov denne.

Väčšina produktov uvádza dennú dávku 2–3 gramy, čo sa vzhľadom na výskum zdá byť správne. Okrem toho je dôležité nájsť kvalitný doplnok. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je vyhľadať takú, ktorá má pečať kvality z testovania treťou stranou.

Skúste nájsť doplnky chlorelly od overených značiek, ktorým dôverujete. My sme testovali Chlorellu od ADVANCE. Produkt môžeme rozhodne odporučiť!

Záver

Podľa dôveryhodných zdrojov sa chlorella javí ako výživový doplnok s veľkým potenciálom na podporu zdravia. Je bohatá na živiny, podporuje detoxikáciu a môže mať pozitívny vplyv na imunitu a chudnutie. Avšak, nezabudnite, že všetky výživové doplnky by mali byť užívané v rámci racionálnej stravy a v súlade s odporúčaniami lekára alebo iného odborníka na výživu.

Zatiaľ sa zdá, že užívanie doplnkov chlorelly nie je na škodu a môžu podporiť vaše zdravie.

 

Použité zdroje literatúry:

4.4/5 - (11 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.