LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleVyberáme gravel bicykle - Rýchly návod + (lacné modely)

Vyberáme gravel bicykle – Rýchly návod + (lacné modely)

Ako vieme, bicyklovanie je skvelý šport. Ak ste skúsený, dá sa robiť skoro v každom počasí. Ak počasie nepraje, náhradou môže byť aj stacionárny bicykel alebo hodiny spinningu. Ale o tom sa dnes baviť nebudeme. Dnes máme v hľadáčiku len outdoorové bicyklovanie, a to konkrétne gravel bicykle. Možno ste o nich počuli, možno nie, no takmer určite ste už nejaký videli.

Obľúbené lacné gravel bicykle

Bicyklovanie zažíva boom

Športové bicyklovanie sa stalo u nás veľmi populárnym, najmä posledné dve desaťročia. Má svoje výhody, a okrem aeróbnej aktivity si užijete aj radosť z cestovania na dvoch kolesách. Dnes sa viete vybrať na bicykli aj na dovolenku, alebo na niekoľkodňovú túru. Skrátka, bicyklovanie je viac ako len šport, je to životný štýl, ktorý vám prinesie mnohé radosti.

Aký je to gravel bicykel?

Ako sa hovorí po anglicky „first things first“, a teda poďme si na úvod ozrejmiť, čo to vlastne je gravel bicykel.

Gravel bicykle sú ďalším pokračovaním, a akýmsi hybridom medzi cestnými a krosovými bicyklami.

par na bicykli

Iste každý pozná horský bicykel, no a gravel má tie najlepšie kvality práve z neho, no zároveň je dostatočne elegantný a ladný na to, aby splynul aj na cestách. Oproti cestnému bicyklu má však širšie pneumatiky – 35 až 40 mm, čo mu dovoľuje prekonávať oba terény bez problémov.

Šírka plášťa býva až do 45 mm, čo zaručuje skvelú geometriu a „posadenie“ na ceste, pričom myslíme aj nerovný terén, dokonca aj blato.

Vedeli ste, že gravel bicykle majú v podstate krátku históriu? Prvý gravel bicykel bol vyrobený v roku 2012 v americkej Minnesote, ako odpoveď na dopyt po ľahšom a hybridnom bicykli.

Ľudia chceli bicykel, ktorý zvládne aj náročnejší terén, no zároveň nebude taký ťažkopádny ako krosový bicykel.

Prvé prototypy boli vyvinuté pre takzvané „gravel racing“ – miestnu súťaž v jazdení na čas po oboch terénoch. Hneď ako sa gravel osvedčil, zaradil sa aj do spotrebiteľského trhu, a získal si popularitu po celom svete.

Aké výhody ponúka oproti iným bicyklom?

Gravel bicykle sú výnimočné práve v tomto:

 • Oproti krosovému bicyklu gravel sa pohybuje ľahko aj na asfaltových cestách a mestských komunikáciách, a do toho ešte zvládne aj stredne náročný terén, ktorý zas cestné bicykle v žiadnom prípade nezvládajú.
 • Gravel bicykel dokáže jazdiť pomerne rýchlo, a vďaka širším kolesám si udržiava svoju stabilitu aj v náročnom teréne.
 • Prepracované kotúčové brzdy z neho robia veľmi spoľahlivý bicykel.
 • Širšia konštrukcia je pohodlná aj na dlhšie trasy, a pružné rámy skvele zvládajú aj vibrácie spôsobené nerovnosťami na cestách.
 • Gravel bicykel je dobrá investícia pre každého milovníka tohto športu.

Ideme vyberať najlepší gravel bicykel, ako na to?

Poďme sa spolu pozrieť na to, ako pre seba vybrať najvhodnejší model gravel bicykla. Treba sa riadiť podľa týchto kritérií:

 1. Rám je základ. Mal by byť oceľový, ktorý vďaka menšej hrúbke steny dosahuje nízku hmotnosť, no zároveň je pevný. Oceľ je pevná, stabilná a dobre pohlcuje vibrácie. Ak nemáte problém zaplatiť aj viac, potom stavte na karbón. Je to materiál budúcnosti. Často sa stretnete aj s kombináciami materiálov, hliník – karbón či oceľ – karbón.
 2. Veľkosť bicykla. Netreba brať do úvahy pohlavie, ako skôr individuálnu výšku a dĺžku nôh. Veľkosť by mala cyklistovi presne sedieť, aj keď sa hovorí, že vždy je lepší bicykel trochu väčší, ako malý. Pri nižších postavách sa dajú samozrejme nájsť aj menšie bicykle, no najväčší výber býva v týchto troch veľkostiach. Prípadne sa ešte môžete stretnúť s označením S, M, L, a XL. S výberom tej správnej veľkosti vám radi pomôžu v predajni. Pomôcť vám však môže táto tabuľka:
Výška rámu v cm Výška postavy v cm
54 170 – 180
58 180 – 190
62 190 – 205

 

 1. Osadenie a typ bŕzd. Do gravel bicyklov sa často používajú aj hydraulické brzdy, no nájdete aj klasické mechanické. Prepracované modely gravelov mávajú brzdy kombinované. Zase záleží na akom teréne sa plánujete častejšie bicyklovať.
 2. Pri kúpe si na bicykel sadnite, a vyskúšajte ako vám sedí sedlo. Nemalo by nikde tlačiť, a to ani pri nerovnostiach v teréne.
 3. Príslušenstvo. Nesmiete zabudnúť na prilbu, môžete si bicykel nechať osadiť blatníkmi, nainštalovať nosiče a podobne (väčšina gravelov unesie na nosiči náklad až do 9 kg).
 4. Svetlá. V predajni ich tiež vyskúšajte, pričom svetlá na graveroch fungujú cez batériu (tieto nebývajú až také výkonné), alebo možnosť osvetlenia dynamo nábojom (je to síce ťažší komponent, no zaručí vám špičkový výkon, a nemusíte sa trápiť výmenou batérií). Vedeli ste, že pri niektorých graveroch môžete dokonca dynamo náboj použiť ako zdroj na nabíjanie telefónu? Skvelé, nie?
 5. Farba.Vyberajte podľa vlastných preferencií, výrobcovia ponúkajú veľké množstvo odtieňov.
 6. Cena.Nie je úplne rozumné siahnuť po tom najlacnejšom modely, a to ani keď ste začiatočníci. Veľmi nízka cena totiž znamená, že niekde sa muselo ubrať na kvalite (zväčša to býva celkové vyhotovenie rámu ). Pre začiatočníkov stačí stredná trieda, no a profesionáli, ak skutočne milujú tento šport, zväčša nemajú problém zaplatiť aj vyššie sumy za prvú triedu graver bicyklov.

Ktoré značky gravelov sú najlepšie?

Iste, každý má svoje osobné preferencie, no mnohí cyklisti aj odborníci z oblasti cyklistiky sa zhodli, že medzi najlepšie značky na trhu patria Rock Machine, Scott, Kross, Specialized, Kona, Triban ale aj česká značka Author.

Treba spomenúť, že skoro každý výrobca bicyklov sa prispôsobil dopytu, a zaradil so svojho portfólia aj gravel model.

Cena

Najlacnejšie: tie nájdete už od 250 eur, no veľkú kvalitu, a hlavne životnosť nečakajte. Rám v tejto cenovej kategórii bude takmer určite hliníkový.

Stredná trieda: tá sa pohybuje niekde do sumy 1500 eur, za ktorú už máte kvalitný gravel bicykel.

Vyššia trieda: ak ste profesionál, a gravel je pre vás dôležitý a to nielen na jednu sezónu, za najkvalitnejší model dáte aj cez 2000 eur.

Najlepšie lacné gravel bicykle

Bicykel Grvl 120 od značky TRIBAN

Kvalitná stredná trieda, a vhodný aj pre začiatočníkov. Má širšie riadidlá, ktoré uľahčia manévrovanie po nerovnom teréne, a vyznačuje sa nízkou hmotnosťou a to vďaka karbónovej vidlici. Je vybavený jednoprevodníkom a kvalitnými kotúčovými brzdami. Neutrálnu zeleno – sivú farbu, a dizajn bicykla ocenia ženy aj muži.

 • Kvalitná stredná trieda.
 • Maximálne pohodlie a jednoduché riadenie, vhodné pre začiatočníkov.
 • Bicykel má nízku hmotnosť a je možné ho vybaviť aj nosičmi.
 • Plášte sa dajú používať aj ako bezdušové.
 • Adekvátna cena, ktorá sa rovná kvalite tejto značky a strednej triedy.

Cestný bicykel rc120 od značky TRIBAN

Tento bicykel je technicky považovaný za cestný, no vďaka geometrii rámu je vhodný aj na dobrodružstvá mimo asfaltových ciest. Jeho výhodou je nízka cena, a tak si tento bicykel môžu dovoliť aj začiatočníci, čo nemajú skúsenosti a boja sa poškodenia drahého bicykla na nestabilnom teréne. Karbónová vidlica a hliníkové riadidlá ako pri predchádzajúcom modeli. Bicykel je vybavený pohodlným polstrovaným sedadlom.

 • Veľmi príjemná cena, bicykel si môžu dovoliť aj študenti.
 • Univerzálny model na cesty aj do nenáročného terénu.
 • Príjemná tmavomodrá farba s oranžovými detailmi.
 • Prehadzovačka rýchlostí 2×8, a kotúčové brzdy.
 • Nylonová ochrana kolies proti prepichnutiu.

decathlon gravel bicykle

Pánsky bicykel gravel TRIBAN grvl 520 subcompact

Značka TRIBAN nezabúda ani na pánov. Masívna no zároveň ľahká konštrukcia zaručí viacúčelovosť na cestách, kde môžete zrýchliť, ale aj v terénoch, kde sa budete pohybovať ľahko. Širšie riadidlá sú uspôsobené pre pánov, a hydraulicko – mechanické brzdenie určené na 100% bezpečnosť. Vedeli ste, že Triban poskytuje doživotnú záruku na rám, riadidlá a predstavec? Tento bicykel je skvelý pre tých, ktorí sa na ceste neboja zrýchliť tempo.

 • Pánsky bicykel vhodný aj na cesty a amatérske pretekanie.
 • Perfektná geometria, flexibilita typická pre gravel bicykle.
 • Vyššia cena, no priamoúmerná kvalite.
 • V klasickej sýtočervenej farbe s čiernymi detailmi.
 • Progresívne a pokrokové brzdenie, s kotúčovo – hydraulickou mechanikou.

triban gravel bicykle

Záver

Ste cyklista, ktorý sa nerád obmedzuje len na asfaltové cesty, no tiež nechcete jazdiť len po prírodnom teréne?

V tom prípade je pre vás gravel ideálny, spája totiž v sebe kvality cestného a krosového bicykla, čo z neho robí univerzálny hybrid. Vďaka svojej odolnosti je vhodný aj pre začiatočníkov.

Investované peniaze sa vám plne vrátia v podobe spoľahlivosti a pôžitku z jazdy.

4/5 - (6 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Veronika Chlebovcová
Veronika Chlebovcová
Pochádzam z Horehronia, precestovala som svet, a momentálne žijem v Istanbule. Od malička milujem outdoorové športy, hlavne turistiku, plávanie, jogu a fitness (HIIT, TABATA). Istý čas som pracovala aj ako joga inštruktorka, a profesionálne sa venujem písaniu, seba rozvoju a zdravému životnému štýlu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.