LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleAko si vybrať bicykel - 10 TIPOV, ktoré vám pomôžu!

Ako si vybrať bicykel – 10 TIPOV, ktoré vám pomôžu!

Položili ste si otázku, ako si vybrať bicykel? Kúpa bicykla sa môže zdať jednoduchšia, ako v skutočnosti je. Pripravili sme si pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu nájsť si perfektný bicykel.

Výber bicykla možno rozdeliť do troch základných krokov:

  • Zistite si typ bicykla: Ako prvé si musíte zadefinovať, aký typ bicykla chcete a hlavne, kde na ňom chcete jazdiť. V tomto článku nájdete prehľad kategórií bicyklov, ktorý vám pomôže zúžiť váš výber.
  • Výkon a cena: Bicykle v rámci kategórie, ktorú si vyberiete majú rôzne typy komponentov. Počítajte s tým, že si priplatíte za vyššiu výbavu komponentov a tiež za kvalitnejšie materiály rámu.
  • Uistite sa, že váš bicykel sedí: Bicykle sa dodávajú v rôznych veľkostiach, takže začnite tým, že nájdete správnu veľkosť rámu podľa vašej výšky.

Odporúčame pozrieť si tieto bicykle

Krok 1 – Kde budete na bicykli jazdiť?

Či už ste rekreačný jazdec alebo profesionál, jednoznačne existuje bicykel, ktorý vám bude úplne vyhovovať.

Každý bicykel je špeciálne navrhnutý pre určitý štýl cyklistiky, takže prvým krokom pri výbere toho správneho bicykla je rozhodnúť sa, kde budete na bicykli jazdiť.

Nezáleží na tom, či máte záujem o víkendové jazdenie s deťmi, dochádzanie do práce alebo chcete preskúmať okolité lesy, na túto otázku si jednoducho musíte odpoveďa čo najskôr.

Cestné, enduro a horské bicykle sú zvyčajne vybavené radením. Bicykle, ktoré dokážu radiť prevody, sú vhodné pre väčšinu jazdcov, najmä v kopcovitom teréne.

Bicykle typu fixie alebo tiež singlespeed majú iba jeden prevod, sú ľahšie a rýchlejšie. Sú primárne určené do mesta a skvelé na dochádzanie do práce alebo školy. Avšak, vyžadujú určitú zručnosť.

fixie cestný bicykel

Chcete jazdiť v teréne? V tom prípade by ste sa mali obzerať po horskom bicykli. Horské bicykle sa delia na tie s pevným rámom alebo celoodpruženým rámom.

Pevné horské bicykle sú ideálny kompromis pre väčšinu jazdcov. Do detailu sme ich rozobrali v našom článku o horských bicykloch.

Ak chcete jednoducho a štýlovo zaskočiť do miestnej kaviarne alebo len hľadáte bicykel na jazdu s priateľmi, čítajte ďalej a zistite, ako si vybrať bicykel presne pre vás.

Krok 2 – Kde kúpiť bicykel?

Ak už viete, aký typ bicykla chcete, je dobré vedieť, kde ho kúpiť.

Ak sa chcete venovať serióznej a pravidelnej cyklistike, potom je pravdepodobne najlepšou voľbou špecializovaná predajňa bicyklov vo vašom meste.

To môže byť problém, v prípade, že pochádzate z malej dediny alebo mesta, kde takáto predajna nie je.

Existuje niekoľko overených online predajcov, ktorí sa špecializujú na kvalitné bicykle.

Pomôžu vám nájsť správnu veľkosť bicykla, dokonca ho aj nastavia a dajú vám užitočné rady, ako sa o bicykel starať.

Ak je váš rozpočet trochu obmedzený, potom existujú obchody, kde si môžete kúpiť lacný ale kvalitný bicykel.

Ak chcete kúpiť bicykel z bazáru, je to tiež jedna z možností. Bazoš má inzerované stovky kvalitných použitých bicyklov. V tomto prípade prichádzate o záruku a pocit z nového bicykla, ktorý je nenahraditeľný!

Krok 3 – Cena bicykla

Je dôležité si rozmyslieť, koľko chcete do kúpy bicykla investovať.

Kvalitné horské, gravel a cestné bicykle zvyčajne začínajú nad 1000 €, pričom mnohé stoja oveľa viac.

Samozrejme, nájdete aj lacné bicykle avšak vo všeobecnosti platí, že dostanete to, za čo si zaplatíte.

Rozhodnite sa medzi kvalitou a cenou. Cena bicyklov sa bude líšiť v závislosti od typu výbavy a kvality použitých materiálov.

Cestné alebo gravel bicykle sú lepšie na rýchle dochádzanie, ale môžu byť príliš drahé.

Cruiser alebo mestské bicykle naopak ponúkajú viac priestoru na pridanie rôzneho príslušenstva, ako sú koše na bicykel alebo sedlové tašky.

Pozrite si niekoľko bicyklov u rôznych predajcov a spravte si jasnú predstavu o tom, aký typ bicykla je možné kúpiť v rámci vašej cenovej hladiny. Nezabudnite na rozpočet na ďalšie diely a príslušenstvo, ktoré budete časom potrebovať.

ako vybrať horský bicykel

Krok 4 – Správna veľkosť bicykla

Nájdenie tej správnej veľkosti bicykla je kľúčové pre pohodlnú a bezpečnú jazdu na bicykli. Pri mnohých typoch bicyklov dostupných v piatich a viacerých veľkostiach by nemali existovať žiadne kompromisy. Veľkosť si jednoducho vyberiete podľa vašej výšky.

Bicykel nesprávnej veľkosti môže spôsobiť nepríjemnú jazdu a môže byť nebezpečný.

Ak si plánujete kúpiť bicykel na rekreačné využívanie, bude vám stačiť výber veľkosti bicykla podľa vašej výšky. Pri profesionálnych bicykloch je nutné riešiť niekoľko ďalších aspektov.

Bicykel si viete mierne prispôsobiť nastavením niekoľkých komponentov. Najbežnejším nastavením je výška sedla, ale možno bude potrebné doladiť aj výšku riadidiel a dosah na riadidlá.

Krok 5 – Náhradné diely a príslušenstvo

Keď ste si vybrali ten správny bicykel pre vás, je čas zvážiť diely a príslušenstvo. Bicykel sa často predáva len s dielmi potrebnými na jazdu.

Je na vás, aby ste sa rozhodli, čo chcete na bicykel pridať.

Medzi bežné doplnky patria držiaky na fľaše s vodou, svetlá, pumpa, zámok, cyklopočítač, pohodlnejšie sedlo alebo pedále.

Na zvýšenie bezpečnosti pri jazde by ste si mali pri kúpe bicykla zakúpiť aj nasledujúce položky:

Druhy bicyklov

Cestné bicykle

Cestný bicykel je termín používaný na opis bicykla, ktorý je špeciálne určený na jazdu po spevnených cestách.

Tieto typy bicyklov sa bežne používajú pri pretekoch na podujatiach ako sú Tour de France alebo Giro d’Italia.

ako vybrať cestný bicykel

Cestné bicykle sú navrhnuté a vyrobené pre maximálny výkon na ceste. Vzhľadom na individuálne potreby každého jazdca existujú rôzne druhy a veľkosti cestných bicyklov.

Horské bicykle

Horský bicykel je typ bicykla, na ktorom sa zvyčajne jazdí v teréne. Je skonštruovaný pre jazdu na štrkových cestách, skalnatých horských trailoch a prašných poľných cestách.

Masívny systém odpruženia je jednou z najdôležitejších vlastností horského bicykla, pretože umožňuje jazdcovi prejsť cez rôzne prírodné prekážky, ako sú kamene, skoky, korene a blato.

Systém odpruženia horského bicykla absorbuje veľkú časť nárazov, vďaka čomu predstavuje bezpečnejšiu a pohodlnejšiu možnosť jazdy pri objavovaní terénu.

Môžete si vybrať z horských bicyklov s pevným rámom a odpruženou prednou vidlicou alebo celoodpružených enduro bicyklov.

Mestské/rekreačné bicykle

Mestské bicykle sa používajú hlavne na rekreačné jazdy v oblastiach, kde nie sú žiadne vážne prekážky, ale tiež sú vhodné na štrkové cesty kvôli veľkosti pneumatík.

Tieto bicykle sú skvelou voľbou pre dochádzanie do práce a pokojné jazdy s rodinou. Na bicykloch pre dochádzanie sa jazdí v pohodlnejšej vzpriamenej polohe, čo umožňuje jazdcovi vidieť ďalej a byť videný ostatnými.

Väčšina moderných mestských bicyklov má odpruženie predných kolies, aby bola jazda na malých nerovnostiach ešte jednoduchšia.

ako vybrať bicykel

Tieto bicykle sú zvyčajne skvelými štartovacími bicyklami, pretože ideálny kompromis medzi jednotlivými kategóriami. Väčšine cyklistom vyhovujú vďaka ich cene, užitočnosti, rýchlosti a pohodliu.

Elektrické bicykle

Hlavnou charakteristikou elektrobicykla je batériový motor, ktorý vám nielen uľahčí každodenné dochádzanie do práce, ale tiež výrazne zníži námahu potrebnú pri stúpaní do kopca.

Mestské a horské bicykle sú tými, ktoré sa vyrábajú v elektro verzii najčastejšie.

Skladacie bicykle

Tento typ bicyklov pre vás bude ideálny, ak máte obmedzený úložný priestor.

Zvyčajne sú tieto bicykle ľahké a po zložení sú veľmi kompaktné. Niektoré modely sa dodávajú aj s veľkou taškou na bicykel, čo je skvelá voľba pre ľudí, ktorí radi cestujú.

Zatiaľ čo skladanie a rozkladanie takéhoto bicykla je relatívne rýchly proces, nevýhodou tohto typu bicykla je jeho všeobecne nízka rýchlosť a znížená manévrovateľnosť.

Skladacie bicykle majú väčšinou menšie kolesá, čo obmedzuje ich použiteľnosť na asfaltové a spevnené cesty.

Záver

Dúfame, že sme vám pomohli odpovedať na otázku, ako si vybrať bicykel.

Peniaze investované do kvalitného bicykla sa vám plne vrátia v podobe pohodlnej jazdy a zážitkov z jazdy.

4/5 - (5 hlasov)

1 komentár

  1. Môžem sa spýtať? O bicykloch z Decathlonu si čo myslíte? Pozeral som, že tam majú celkom fajn ceny ale neviem či to nebudú nejaké nekvalitné šunty.

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.