LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleCyklistické oblečenie - od A po Z - (KOMPLETNÝ NÁVOD)

Cyklistické oblečenie – od A po Z – (KOMPLETNÝ NÁVOD)

Keď začínate s novým športom alebo voľnočasovou aktivitou, môže byť ťažké vedieť, aký druh oblečenia a vybavenia potrebujete. Presne to isté platí pre cyklistické oblečenie. Jeho výber sa môže zdať jednoduchý avšak opak je pravdou.

Na začiatku vašej cyklistickej kariéry si chcete kúpiť veci, ktoré skutočne potrebujete, aby váš zážitok z byklovania bol 100%-ný.

V prvom rade vás ubezpečíme, že naozaj nepotrebujete žiadnu špeciálnu súpravu, aby ste mohli začať. Potrebujete niekoľko základných vecí ako je cyklistické prilba, cyklistické nohavice a cyklistické okuliare. Ďalším vybavením (ktoré však stačí zakúpiť až po nejakom čase) sú cyklistické tretry a cyklistické dresy. My si postupne predstavíme každú z týchto kategórií.

V dnešnom článku sa pozrieme na to najlepšie cyklistické vybavenie presne pre vás.

Najlepšie základné vybavenie na bicykel

Vybavenie na bicykel – Must have!

Naše cyklistické tipy na vybavenie ako sú, prilby, chrániče, výživa, servisné náradie a ďalšie sú zamerané na začiatočníkov, nových jazdcov, ktorí práve začali so svojím veľkým dobrodružstvom na dvoch kolesách.

Budeme ako váš obľúbený skúsený kamarát, ktorý vám chce pomôcť dostať zo seba a z vášho bicykla maximum!

Nižšie sme sa pokúsili pokryť bežné úskalia pri jazde na bicykli, no nezabudli sme, že najlepšia vec na bicyklovaní je, že je to poriadny adrenalín.

Či už ste cestný cyklista, cyklista na mtb bicykli alebo len dochádzate do práce, určite si tu nájdete nové informácie (UPOZORNENIE: to najdôležitejšie nájdete na konci článku!).

Cyklistické prilby

Chráňte sa. Chráňte si hlavu! Je to najdôležitejšia časť výbavy! Nenechajte sa však nahovoriť, aby ste si kúpili karbónom vystuženú a super ľahkú prilbu v Saganovej tímovej farbe za 250 €.

 

Tieto prilby, aj keď sú cool, sú skutočne len o znížení hmotnosti pre jazdcov, ktorí chcú určitú výhodu, a nemusia nevyhnutne ponúkať lepšiu ochranu ako lacnejšia verzia cyklistických prilieb.

prilba na bicykel

Uistite sa, že máte prilbu, ktorá dobre sedí. Väčšina bude mať určitý stupeň nastaviteľnosti a niektoré z drahších modelov zahŕňajú aj systém MIPS (Multi-directional impact protection system), čo je dodatočná vrstva určená na rozptýlenie síl nárazu v prípade zrážky alebo nárazu.

Nohavice na bicykel

Dobrá cyklistická súprava (dlhé nohavice a šortky) je nevyhnutná na to, aby ste sa na bicykli cítili dobre v každom počasí.

Ak bicyklom dochádzate napríklad do práce, určite sa vám stane, že budete musieť ísť aj v mokrom počasí. V tomto prípade sú ideálne nepremokavé nohavice na bicykel, ktoré sa dajú navrstviť na oblečenie.

Ak sa snažíte kupovať lacné cyklistické veci, tu sa snažte nešetriť. Najmä kvalitné šortky s vložkou vám pomôžu zostať na bicykli v pohodlí počas horúcich letných výjazdov.

 

My sme testovali šortky s vložkou z Decathlonu. Tieto produkty produkty v redackii používame a sme s nimi spokojní. Pozrite si kvalitnú ponuku cyklistických nohavíc.

Ak hľadáte skutočne pohodlné nohavice na bicykel, odporúčame vyskúšať cyklistické legíny. Sú špeciálne upravené na jazdu na bicykli a počas jazdy ani nebudete vedieť, že nejaké nohavice máte oblečené. Je už len na vás, či si vyberiete šortky alebo naopak dlhé legíny, ktoré sú skôr určené na zimné a chladnejšie počasie (zdroj).

Cyklistické okuliare

Cyklistické okuliare sú nenahraditeľným pomocníkom počas jazdy. Schytať nepríjemnú mušku do oka počas rýchlej jazdy je veľmi nepríjemná záležitosť. To, ako vybrať tie najlepšie cyklistické okuliare sa dozviete v našom detailnom článku s názvom „Ako vybrať cyklistické okuliare?“.

Medzi veľmi obľúbené okulaire patria polarizované alebo fotochromatické cyklistické okuliare.

cestný cyklista v cyklistických okuliaroch

Pri výbere tých správnych okuliarov odporúčame hľadieť hlavne na kvalitu spracovania, druh skiel a taktiež cenu okuliarov.

Cyklistické rukavice

Cyklistické rukavice sú druh výbavy bez ktorej sa zaobídete. Avšak, keď príde prvý pád bez rukavíc a odnesú si to všetko vaše ruky, budete si priať aby ste si tie rukavice objednali spolu s bicyklom.

Mali by ste byť schopní nájsť dobrý pár rukavíc v rozmedzí 10-20 €, ktorý vám bude dobre sedieť na rukách a hlavne spĺňať funkciu.

Je už na vás aké rukavice zvolíte ale vo všeobecnosti platí, že cyklistické rukavice bez prstov sú určené na leto a do menej chladného počasia.

Rukavice s dlhými prstami sú buď zimné rukavice alebo na horskú cyklistiku aby vás dostatočne ochránili.

Osobné preferencie pri kúpe cyklistických rukavíc skutočne prichádzajú do úvahy, takže je len na vás, aby ste našli tie, ktoré sa vám páčia a ktoré sa vám budú dobre hodiť. Môžete si vybrať klasické alebo napríklad gélové rukavice na bicykel

Pamätajte, že väčšina rukavíc sa trochu natiahne, ale nechcete, aby boli také tesné, aby vám obmedzili krvný obeh.

Cyklistické tretry

Cyklistické tretry sú špeciálne topánky na bicykel. Dôležité je spomenúť, že na použitie týchto topánok budete taktiež potrebovať špeciálne pedále.

Topánky si jednoducho „zaseknete“ do pedálov a hotovo. Ich výhoda je v tom, že budete bicykel pohybovať nie len tlačením do pedálov ale aj ich ťahaním.

cestné tretry na bicykel

V ponuke nájdete rôzne tretry. Najčastejšie sú to cestné alebo mtb tretry. Na začiatok odporúčame vyskúšať lacnejšiu verziu napríklad z Decathlonu. Neskôr, ak sa vám tento typ topánok osvedčí, môžete siahnuť po drahšom modely napríklad od značky Shimano.

Cyklistické dresy

Najlepšie cyklistické dresy by mali byť dostatočne priliehavé a vyrobené z funkčného materiálu.

Väčšina cyklistických dresov má vpredu zips po celej alebo polovičnej dĺžke a vrecká v spodnej časti chrbta. Tieto vrecká sú určené na uloženie základných vecí, ako je peňaženka, bunda proti vetru, občerstvenie alebo multifunkčný kľúč.

cestný cyklista oblečenie na bicykel

Dresy na bicykel s dlhým rukávom poskytnú teplo v chladných podmienkach. Čo sa týka ceny, tá sa líši na základe značky a materiálu. Ak chcete ušetriť, odporúčame pozrieť si dresy vo výpredaji.

Bonus

Multifunkčné náradie

Každý cyklista (áno, každý cyklista!) potrebuje so sebou nosiť multifunkčné náradie. Tieto šikovné náradia sú ideálne na nastavenie sedla počas bicyklovania alebo na uistenie sa, že vaše brzdy fungujú správne a nešúcha vám kotúč.

Nosím so sebou vždy tento veľmi jednoduchý nástroj od značky Kellys. Je vybavený 5 imbusovými kľúčmi a hlavne je super malý, takže nezaberie veľa miesta vo vrecku alebo podsedlovej taške.

horský cyklista v prilbe a okuliaroch

Záleží len na vás, koľko funkcií chcete mať so sebou – pretože pamätajte, že tieto „tooly“ môžu byť ťažké. Ale ako začiatočník bude fajn mať poriadnu výbavu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.