LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOblečenieŠportová obuvGymnastické cvičky - Baletné aj tanečné (ako vybrať)

Gymnastické cvičky – Baletné aj tanečné (ako vybrať)

Gymnastické cvičky patria medzi základnú výbavu pre gymnastky, tanečníčky, ale vynikajúco sa hodia aj na iné druhy športov či fyzické aktivity. Od čias telesnej výchovy 90. tych rokov sa výrobcovia aj v tejto oblasti posunuli ďaleko, preto je v súčasnosti možné na trhu dostať množstvo rôznych druhov a prevedení, ktoré budú práve vyhovovať špecifickým potrebám.

Ich veľkou výhodou je, že sú kvalitné a flexibilné, preto sú ako stvorené na gymnastiku či podobné druhy športových aktivít. Okrem toho sú ľahké a prispôsobivé tak, aby nenarúšali vývoj a nebránili v akejkoľvek polohe chodidla. Preto sú ideálne na náročné aj menej náročné viariácie a cviky. Poďme si ich predstaviť bližšie!

Toto sú najlepšie cvičky – Náš výber

Čím sa vyznačujú gymnastické cvičky?

Gymnastické cvičky už podľa ich názvu je obuv, ktorá je vhodná predovšetkým na gymnastiku alebo na podobné športové aktivity, ako je, napríklad, tanec.

Žiadna iná topánka neposkytne na tieto činnosti práve tie benefity, ktoré poskytujú gymnastické cvičky, preto ak sa vy alebo vaše dieťa venujete gymnastike alebo inému športu venuje, rozhodne by ste nemali váhať nad ich kúpou.

Na rozdiel od akejkoľvek inej obuvi sú ľahšie a špeciálne prispôsobené tak, aby vyhovovali vykonávaným aktivitám.

Výber gymnastických cvičiek

Na trhu nájdete množstvo cvičiek s rôznymi úpravami. Pri ich výbere je dôležité sa zamyslieť nad niekoľkými dôležitými detailmi:

 • Na aký druh športovej aktivity sa budú cvičky používať, a teda aká opora je potrebná;
 • Aký dlhý čas sa budú cvičky používať, či je to skôr na jednu sezónu alebo dlhšie obdobie;
 • Bude ich používať profesionál alebo amatér.

Odpovede na tieto otázky sú zároveň základné kritériá, podľa ktorých si budete gymnastické cvičky vyberať.

Práve posledný bod možno považovať za ten najdôležitejší, a teda cvičky vyberajte podľa toho, či je to pre dievča profesionálnu alebo skôr pre začiatočníčku.

Výber gymnastických cvičiek podľa športovej úrovne

Práve oblečenie a obuv gymnastky má rôzhodujúci vplyv na jej športový výkon.


Nesprávny výkon obuvi môže pohyb obmedziť a dokonca v niektorých prípadoch aj ublížiť, preto ho nepodceňujte, ale práve naopak, zamerajte sa na výber správnych topánok. Berte do úvahy aj také kritériá, ako sú pohodlie, štýl cvičky a dostupnosť. Nesmierne dôležitá je aj samotná výkonnosť dievčaťa a jej skúsenosti:

Začiatočníčky

V prípade začiatočníčky voľné hlavne ľahké gymnastické cvičky, pretože tie nebudú obmedzovať pri učení sa základných prvkov gymnastiky. Tiež je dôležité, aby v začiatkoch gymnastické cvičky bránili prípadnému šmyku a predišli ste tak potenciálnemu zraneniu.

Aj preto nie sú vonkoncom na gymnastiku vhodné ponožky, pretože práve tie sa veľmi šmýkajú a mohli by spôsobiť úraz.

Ľahké a protišmykové gymnastické cvičky budú pohodlné a bezpečné zároveň pre každú začínajúcu gymnastku. Môžete zvoliť aj látkové prevedenie.

Mierne pokročilé

Pre mierne pokročilé dievčatá platí, že by mali byť cvičky stále ľahké, ale zároveň by mali dokonale priľnúť ku chodidlu tak, aby sa v nich dobre trénovalo.

Voľte ľahkú, pohodlnú a bezpečnú obuv.

Najmä v prípade trénovania rôznych výskokov je nevyhnutné, aby boli gymnastické cvičky naozaj pevné.

Voľte látkové alebo kožené prevedenie.

 

Pokročilé

Gymnastické cvičky pre pokročilé gymnastky nie je ľahké vybrať, ale na trhu nájdete momentálne mnoho možností, vďaka ktorým objavíte vhodnú alternatívu aj tu. Určite dbajte v prvom rade na to, aby boli gymnastické cvičky kožené. V tomto období sa už trénujú rôzne náročné prvky a obuv musí byť skutočne pevná. Práve kožené topánky ponúkajú flexibilitu potrebnú pre rytmickú gymnastiku. Tiež sú vhodné z toho dôvodu, že ak vaše dieťa rastie, dokážu sa do istej miery prispôsobiť.

Gymnastické cvičky iba od odborníka

Keďže sú gymnastické cvičky naozaj špecifickým druhom obuvi na konkrétnu športovú kategóriu, je vhodné, aby ste ju kúpili od špecialistov. Snažte sa vyhýbať výhodným, ale hlavne lacným ponukám na internete, pretože pravdepodobne nezabezpečia dostatočnú kvalitu.

Namiesto toho vyberajte gymnastické cvičky u špecializovaných predajcov, ktorí sa práve na tento druh obuvi špecializujú. Zabezpečíte si tak, že vyberiete naozaj kvalitnú a spoľahlivú obuv. Ideálne je kupovať tento druh obuvi osobne.

Ďalšie špecifiká gymnastických cvičiek

Pri výbere cvičiek sa zamerajte aj na tieto špecifiká:

 • Materiál – ako sme už spomínali, gymnastické cvičky musia byť ľahké na nosenie. Tiež by mali byť vyrobené z pevného a odolného materiálu, a to hlavne, ak chcete, aby vám vydržali. Najčastejšie používané materiály na gymnastických cvičkách sú:
  • pravá koža,
  • bavlna,
  • guma,
  • mikrovlákno,
  • elastín.

Kožené modely sú zvyčajne pevnejšie. Oproti nim sú textilné modely mäkšie a povolnejšie. Tie je však potrebné častejšie meniť, pretože sa rýchlejšie opotrebovávajú. Na trhu nájdete tiež kombinované modely.

 • Farba a dizajn – najčastejšími farbami gymnastických cvičiek sú biela, telová alebo hnedá. Tie na trhu nájdete najčastejšie. V príncípe môžete vybrať akúkoľvek farbu, aj keď je dobré najprv preveriť, či do príslušného interiéru nie sú odporúčané cvičky s bielou farebnou podrážkou. Ak vyberáte cvičky aj na súťaženie, vyberajte prevedenia telovej farby, ktoré nebudú pútať zbytočne pozornosť od úboru. Topánky pre deti a dospelých nemajú zásadný rozdiel vo farebných vzoroch.

Starostlivosť o gymnastické cvičky

Keďže ide o špeciálnu obuv, ktorá je určená na špeciálne účely, je potrebné sa o gymnastické cvičky aj správne starať. Vhodnou starostlivosť dokážete výrazne predĺžiť ich životnosť, čo je veľmi prínosné. 

Ak budete cvičky prať práčke, odporúčame len veľmi jemný program, ktorý ich nepoškodí. Gumené časti majú tendenciu sa vodou odlepovať, preto ich v práčke neperte príliš často. V každom prípadne je vždy vhodnejšie ručné umývanie. Úplne vám postačí mierne studená voda so saponátom alebo mydlom.

Keďže sú gymnastické cvičky prevažne bielej alebo telovej farby, ich údržba by mala byť častá a v práčke by sa naozaj mohli časom poškodiť. Tiež ich nesušte v sušičke, ani ich nevystavujte priamemu slnku.

Úplne postačí vysušenie v interiéri alebo vysušenie vonku bez priameho slnka. Všetky tieto faktory by mohli spôsobiť ich deformáciu alebo poškodenie materiálu.

Nezabudnite tiež na to, že je cvičky vždy dobré prenášať vo vhodnom a pevnom vrecúšku, aby ste zabránili ich ďalšiemu prípadného poškodeniu inými predmetmi, napríklad, v taške. Skrátka, je dobré sa o ne starať čo najlepšie, aby vám dlho vydržali.

Keď teda budete vyberať gymnastické cvičky, dajte si záležať na kvalitnom výbere. Zohľadnite športovú úroveň a účel danej obuvi, ktorý vám pomôže pri výbere. Vždy kupujte gymnastické cvičky len od odborníkov na tento druh obuvi a ideálne osobne.

Možno vás tiež bude zaujímať, ako správne strečovať. Link na článok nájdete tu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.