Správny druh obuvi je nesmierne dôležitý pri každej aktivite, a o to viac to platí aj pri trekovaní a turistike.
Kvalitná treková obuv bude pre vás nevyhnutným základom bez ohľadu na to, či chodíte na turistiku pravidelne alebo skôr príležitostne.
Ak si myslíte, že vám budú stačiť akékoľvek tenisky, opak je pravdou. Kvalitná treková obuv vám zabezpečí nielen pohodlie, ale predovšetkým stabilitu na akomkoľvek povrchu a tiež bezpečnosť.
Pri výbere tohto typu obuvi je dôležité myslieť na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré si predstavíme v tomto článku.
Obsah článku
Kvalitné outdoorové topánky – náš výber
Čo je to treková obuv?
Základom trekovej obuvi je to, že sa jedná o špeciálne navrhnutú obuv, ktorá zabezpečí predovšetkým ochranu nôh, ale aj členkov pri outdoorových prechádzkach.
Tými sa myslí predovšetkým turistika alebo výstup.
Dôležité v tejto súvislosti je, že pri túrach prekonávate oveľa väčšie vzdialenosti ako bežne. Táto obuv teda zabezpečí chôdzu bez zranenia na dlhé vzdialenosti.
Veľký význam pri trekovej obuvi má kvalita a trvanlivosť topánok. Kvalitné trekové topánky sú vypracované tak, aby zabezpečili pohodlie a bezpečnosť pri dlhej chôdzi, a to aj pri nerovnom teréne. Veľký význam tu zohráva ochrana celého chodidla, ale aj päty.
Ak trpíte častou bolesťou členkov, ideálna je pre vás obuv, ktorá poskytne aj podporu členkom a je o niečo tuhšia.
Najdôležitejšie vlastnosti trekovej obuvi sú:
- obuv by nemala byť príliš voľná;
- na druhej strane by nemala byť aj príliš pevná (aby sa zabránilo vzniku pľuzgierov).
Ideálne je kombinovať turistické topánky s tenkými turistickými ponožkami, ktoré odvádzajú pot od nôh, dokážu poskytnúť teplo a tlmia chodidlá.
Je lepšie, ak pri outdoor aktivitách skutočne siahnete po trekovej obuvi. Je pevnejšia než športová, poskytuje protišmykovú podrážku a oporu. Preto je oveľa vhodnejšia na rôzne druhy terénu.
Vo všeobecnosti možno rozlišovať tri druhy turistických povrchov, na ktoré budete potrebovať trekové topánky:
- chodník s ľahším terénom – zvyčajne sa skladá z rôznych údolí, lúk, pasienkov, niekedy aj menších kopcov;
- náročnejší chodník – je zvyčajne nerovnomerný a nachádza sa v horách alebo v krajine, ktorá je viac členitá. Na tejto trase sa už zvyčajne môžu vyskytnúť skaly, ale aj korene stromov a strmé chodníky, ktoré sú náročnejšie a zaťažujú nohy a členky;
- Off-tral terén – je nepredvídateľný a častokrát býva aj neoznačený. Možno na ňom nájsť množstvo prekážok, ktoré treba zdolať.
Druhy trekovej obuvi
Treková obuv sa podobne ako pri inej turistickej obuvi rozlišuje podľa strihu a tvrdosti celej podrážky. Tá býva označená ako A, B, C, D – a to od najmäkšej po najtvrdšiu.
Obuv sa člení na:
- hiking topánky s mäkkou podrážkou – sú vhodné na nenáročnú turistiku na uzavretých chodníkoch. Neklasifikujú sa ešte ako treková obuv;
- treková obuv s tvrdšou podrážkou – je druh univerzálnej obuvi, ktorá je ideálna na vysokohorské túry aj po kamenistých chodníkoch;
- approach topánky (ideálne na ferraty a menej náročné lezenie) – tieto topánky majú ešte viac posilnenú špičku so šnurovaním a tvrdou podrážkou;
- backpacking – sú najtvrdšie topánky, ktoré sú určené na viacdenné túry a hlavne sú ideálne aj v prípade, ak nesiete ťažký batoh;
- mountaineering – sa nazýva aj expedičná obuv a tá je vhodná pre horolezcov a alpinistov.
Časti trekovej obuvi
Či už sa jedná ô rôzne druhy trekovej obuvi, ako je, napríklad, sezónna členková turistická obuv alebo dámska treková obuv, táto topánka sa zväčša skladá z niektorých základných častí, ktoré určujú jej hlavné vlastnosti. Medzi tieto časti patrí:
- zvršok,
- podšívka,
- medzipodrážka,
- podrážka,
- šnurovanie.
Zvršok obuvi
Vďaka nemu topánka nadobúda základný tvar, určuje jej tvar a v neposlednom rade dokáže nohu chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Zvyčajne sa skladá z týchto hlavných častí:
- priedušná sieťovina (MESH) – tento materiál sa zvykne používať pri športovej obuvi, preto udržiava v topánke príjemnú klímu pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Tento zvršok nie je vodoodolný;
- syntetické materiály a textílie – sú to ľahké a priedušné materiály, ktoré majú dobrú mechanickú odolnosť. Zvršok je dobré pravidelne impregnovať.
- koža (useň) – tento materiál je veľmi trvanlivý, a preto sa využíva pri rôznych druhoch obuvi. Koža môže byť prírodná alebo syntetická. Nie je však priedušná a vyžaduje údržbu.
Podšívka
Spolu so stielkou dávajú chodidlu pohodlie vo vnútri topánky, odvádzajú vlhkosť od nohy, zvyšujú hygienické a tepelno-izolačné vlastnosti a bránia prípadnému poškodeniu membrány.
Stielka je navyše veľmi podstatná, pretože poskytuje aj dodatočné tlmenie.
Membrána
Ak chcete zabezpečiť, aby bola vaša topánka vodoodolná, membrána je vynikajúcou zárukou vodoodolnosti. Preto má mimoriadny význam v prípade zimnej obuvi, aj pri dámskej trekovej obuvi.
Vo svete outdooru existuje viacero kvalitných výrobcov membrán. Medzi jedného z najznámejších výrobcov patrí GORE-TEX, ktorý je aj najpoužívanejší.
Čo je to membrána?
Jedná sa o samostatnú vrstvu materiálu, ktorá sa nachádza vo vnútri topánky, a to medzi vrchným materiálom a podšívkou. Je to akási elastická vrstva, ktorá má mikroskopické póry, ktoré dokážu zabrániť prenikaniu vody a zároveň umožňujú pokožke dýchať.
Membrána je vodoodolná až dovtedy, kým sa mechanicky nepoškodí.
Membránu nezabudnite dobre udržiavať pomocou impregnácie, ktorá vytvorí ochrannú vrstvu a zabráni prechodnosti vody alebo nečistôt. Tiež predlžuje životnosť a farbu.
Medzipodrážka
Nachádza sa medzi podrážkou, stielkou a samotným vrškom topánky. Jej úlohou je chrániť nohu pred povrchom, ako sú, napríklad, ostré kamene, hrany, a podobne. Zvyčajne býva vyrobený z peny EVA (ethylvinylacetá) spoločne s ďalšími technológiami, ktoré zlepšujú tlmenie, odpruženie a zabezpečujú ochranu.
Podrážka
Jej úlohou je zabezpečiť priľnavosť k povrchu, ale zároveň odolnosť, ochranu a tiež zabezpečuje prvú vrstvu tlmenia nárazov.
Cena trekových topánok
Ak chcete skutočne kvalitnú trekovú obuv, treba počítať s tým, že bude potrebné do nej zainvestovať. Na druhej strane môžete počítať s tým, že táto investícia sa vám vyplatí a zároveň vám topánky skutočne dlho vydržia.
Lacná outdoor obuv zvyčajne obsahuje menej kvalitné materiály, ktoré nebudú mať vlastnosti kvalitnejších materiálov a obuvi.
Najlacnejšie druhy trekovej obuvi nájdete už v cenách od 30 Eur, a to hlavne pre deti. Pre dospelých treba rátať s cenou od 50 Eur a viac, a to hlavne v prípade, že chcete kvalitnejšie topánky. Turistickú obuv svetových výrobcov zo skutočne kvalitných materiálov si zaobstaráte za 80 Eur a viac.
Ak si vyberiete drahší kúsok, veľmi pravdepodobne môžete počítať s tým, že vám dlhšie vydrží a tieto topánky budú tiež pohodlnejšie.
Na záver jedna dôležitá rada! Ak sa chystáte vyberať si trekovú obuv, snažte sa tieto topánky pred kúpou aj vyskúšať. Je možné, že vám bude sedieť iné číslo než to, ktoré zvyčajne nosíte. Treková obuv by mala byť o niečo voľnejšia, pretože treba tiež počítať s tým, že budete v týchto topánkach nosiť hrubšie ponožky.
Treking je skvelá aktivita v každom ročnom počasí a určite si ju zamilujete, prípadne ju už veľmi dobre poznáte. Pritom sa dá povedať, že obuv, ktorú máte, je skutočne v tomto prípade jedna z najdôležitejších súčastí, aby ste si turistiky skutočne užili. Výber dobrých trekových topánok rozhodne nebudete ľutovať.