LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorTreková obuv - Poradíme vám, ako vybrať kvalitu

Treková obuv – Poradíme vám, ako vybrať kvalitu

Správny druh obuvi je nesmierne dôležitý pri každej aktivite, a o to viac to platí aj pri trekovaní a turistike.

Kvalitná treková obuv bude pre vás nevyhnutným základom bez ohľadu na to, či chodíte na turistiku pravidelne alebo skôr príležitostne.

Ak si myslíte, že vám budú stačiť akékoľvek tenisky, opak je pravdou. Kvalitná treková obuv vám zabezpečí nielen pohodlie, ale predovšetkým stabilitu na akomkoľvek povrchu a tiež bezpečnosť.

Pri výbere tohto typu obuvi je dôležité myslieť na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré si predstavíme v tomto článku.

Kvalitné outdoorové topánky – náš výber

Čo je to treková obuv?

Základom trekovej obuvi je to, že sa jedná o špeciálne navrhnutú obuv, ktorá zabezpečí predovšetkým ochranu nôh, ale aj členkov pri outdoorových prechádzkach.

Tými sa myslí predovšetkým turistika alebo výstup.

Dôležité v tejto súvislosti je, že pri túrach prekonávate oveľa väčšie vzdialenosti ako bežne. Táto obuv teda zabezpečí chôdzu bez zranenia na dlhé vzdialenosti.

Veľký význam pri trekovej obuvi má kvalita a trvanlivosť topánok. Kvalitné trekové topánky sú vypracované tak, aby zabezpečili pohodlie a bezpečnosť pri dlhej chôdzi, a to aj pri nerovnom teréne. Veľký význam tu zohráva ochrana celého chodidla, ale aj päty.

Ak trpíte častou bolesťou členkov, ideálna je pre vás obuv, ktorá poskytne aj podporu členkom a je o niečo tuhšia. 

Najdôležitejšie vlastnosti trekovej obuvi sú:

 • obuv by nemala byť príliš voľná;
 • na druhej strane by nemala byť aj príliš pevná (aby sa zabránilo vzniku pľuzgierov).

Ideálne je kombinovať turistické topánky s tenkými turistickými ponožkami, ktoré odvádzajú pot od nôh, dokážu poskytnúť teplo a tlmia chodidlá.

Je lepšie, ak pri outdoor aktivitách skutočne siahnete po trekovej obuvi. Je pevnejšia než športová, poskytuje protišmykovú podrážku a oporu. Preto je oveľa vhodnejšia na rôzne druhy terénu.

Vo všeobecnosti možno rozlišovať tri druhy turistických povrchov, na ktoré budete potrebovať trekové topánky:

 • chodník s ľahším terénom – zvyčajne sa skladá z rôznych údolí, lúk, pasienkov, niekedy aj menších kopcov;
 • náročnejší chodník – je zvyčajne nerovnomerný a nachádza sa v horách alebo v krajine, ktorá je viac členitá. Na tejto trase sa už zvyčajne môžu vyskytnúť skaly, ale aj korene stromov a strmé chodníky, ktoré sú náročnejšie a zaťažujú nohy a členky;
 • Off-tral terén – je nepredvídateľný a častokrát býva aj neoznačený. Možno na ňom nájsť množstvo prekážok, ktoré treba zdolať.

Druhy trekovej obuvi

Treková obuv sa podobne ako pri inej turistickej obuvi rozlišuje podľa strihu a tvrdosti celej podrážky. Tá býva označená ako A, B, C, D – a to od najmäkšej po najtvrdšiu.

Obuv sa člení na:

 • hiking topánky s mäkkou podrážkou – sú vhodné na nenáročnú turistiku na uzavretých chodníkoch. Neklasifikujú sa ešte ako treková obuv;
 • treková obuv s tvrdšou podrážkou – je druh univerzálnej obuvi, ktorá je ideálna na vysokohorské túry aj po kamenistých chodníkoch;
 • approach topánky (ideálne na ferraty a menej náročné lezenie) – tieto topánky majú ešte viac posilnenú špičku so šnurovaním a tvrdou podrážkou;
 • backpacking – sú najtvrdšie topánky, ktoré sú určené na viacdenné túry a hlavne sú ideálne aj v prípade, ak nesiete ťažký batoh;
 • mountaineering – sa nazýva aj expedičná obuv a tá je vhodná pre horolezcov a alpinistov.

Časti trekovej obuvi

Či už sa jedná ô rôzne druhy trekovej obuvi, ako je, napríklad, sezónna členková turistická obuv alebo dámska treková obuv, táto topánka sa zväčša skladá z niektorých základných častí, ktoré určujú jej hlavné vlastnosti. Medzi tieto časti patrí:

 • zvršok,
 • podšívka,
 • medzipodrážka,
 • podrážka,
 • šnurovanie.

Zvršok obuvi

Vďaka nemu topánka nadobúda základný tvar, určuje jej tvar a v neposlednom rade dokáže nohu chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Zvyčajne sa skladá z týchto hlavných častí:

 • priedušná sieťovina (MESH) – tento materiál sa zvykne používať pri športovej obuvi, preto udržiava v topánke príjemnú klímu pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Tento zvršok nie je vodoodolný;
 • syntetické materiály a textílie – sú to ľahké a priedušné materiály, ktoré majú dobrú mechanickú odolnosť. Zvršok je dobré pravidelne impregnovať.
 • koža (useň) – tento materiál je veľmi trvanlivý, a preto sa využíva pri rôznych druhoch obuvi. Koža môže byť prírodná alebo syntetická. Nie je však priedušná a vyžaduje údržbu.

Podšívka

Spolu so stielkou dávajú chodidlu pohodlie vo vnútri topánky, odvádzajú vlhkosť od nohy, zvyšujú hygienické a tepelno-izolačné vlastnosti a bránia prípadnému poškodeniu membrány.

Stielka je navyše veľmi podstatná, pretože poskytuje aj dodatočné tlmenie.

Membrána

Ak chcete zabezpečiť, aby bola vaša topánka vodoodolná, membrána je vynikajúcou zárukou vodoodolnosti. Preto má mimoriadny význam v prípade zimnej obuvi, aj pri dámskej trekovej obuvi.

Vo svete outdooru existuje viacero kvalitných výrobcov membrán. Medzi jedného z najznámejších výrobcov patrí GORE-TEX, ktorý je aj najpoužívanejší.

Čo je to membrána?

Jedná sa o samostatnú vrstvu materiálu, ktorá sa nachádza vo vnútri topánky, a to medzi vrchným materiálom a podšívkou. Je to akási elastická vrstva, ktorá má mikroskopické póry, ktoré dokážu zabrániť prenikaniu vody a zároveň umožňujú pokožke dýchať.

Membrána je vodoodolná až dovtedy, kým sa mechanicky nepoškodí. 

Membránu nezabudnite dobre udržiavať pomocou impregnácie, ktorá vytvorí ochrannú vrstvu a zabráni prechodnosti vody alebo nečistôt. Tiež predlžuje životnosť a farbu.

treková obuv

Medzipodrážka

Nachádza sa medzi podrážkou, stielkou a samotným vrškom topánky. Jej úlohou je chrániť nohu pred povrchom, ako sú, napríklad, ostré kamene, hrany, a podobne. Zvyčajne býva vyrobený z peny EVA (ethylvinylacetá) spoločne s ďalšími technológiami, ktoré zlepšujú tlmenie, odpruženie a zabezpečujú ochranu.

Podrážka

Jej úlohou je zabezpečiť priľnavosť k povrchu, ale zároveň odolnosť, ochranu a tiež zabezpečuje prvú vrstvu tlmenia nárazov.

Šnurovanie (fixačný systém)

Topánka môže byť akokoľvek pevná, avšak kým neobsahuje dobré šnurovanie, nebude vám správne sedieť na nohe. Úlohou šnurovania je zabezpečiť upevnenie na nohe a bezpečnosť pri chôdzi. Používa sa šnurovanie, suchý zips alebo systém rýchleho šnurovania.

Výber trekovej obuvi

Pri výbere konkrétnej obuvi zvážte viacero kritérií. Jedným z tých základných je, či vyberáte dámsku alebo pánsku trekovú obuv. Dámska treková obuv sa líši od tej pánskej v malej miere dizajnom, ale čo sa týka ostatných kritérií, je viac alebo menej veľmi podobná.

Tiež je pri výbere obuvi dôležité zvážiť typ terénu, v ktorom budete zvyčajne chodiť. Je totiž rozdiel medzi tým, či budete zdolávať vysokohorské chodníky alebo sa skôr len prechádzať po lese. V neposlednom rade je dôležitá váha batoha, ktorý so sebou nesiete. Čím ťažší batoh máte, tým pevnejšiu obuv by ste mali mať.

Členková turistická obuv

V momente, keď si budete vyberať turistickú obuv, určite sa stretnete aj s členkovou turistickou obuvou. Tieto topánky zabezpečujú vysoký stupeň stability.

Členková turistická obuv je ideálna hlavne v prípade, ak nechcete vysoké turistické topánky a preferujete voľné členky.

treková obuv

Cena trekových topánok

Ak chcete skutočne kvalitnú trekovú obuv, treba počítať s tým, že bude potrebné do nej zainvestovať. Na druhej strane môžete počítať s tým, že táto investícia sa vám vyplatí a zároveň vám topánky skutočne dlho vydržia.

Lacná outdoor obuv zvyčajne obsahuje menej kvalitné materiály, ktoré nebudú mať vlastnosti kvalitnejších materiálov a obuvi.

Najlacnejšie druhy trekovej obuvi nájdete už v cenách od 30 Eur, a to hlavne pre deti. Pre dospelých treba rátať s cenou od 50 Eur a viac, a to hlavne v prípade, že chcete kvalitnejšie topánky. Turistickú obuv svetových výrobcov zo skutočne kvalitných materiálov si zaobstaráte za 80 Eur a viac.

Ak si vyberiete drahší kúsok, veľmi pravdepodobne môžete počítať s tým, že vám dlhšie vydrží a tieto topánky budú tiež pohodlnejšie.

Na záver jedna dôležitá rada! Ak sa chystáte vyberať si trekovú obuv, snažte sa tieto topánky pred kúpou aj vyskúšať. Je možné, že vám bude sedieť iné číslo než to, ktoré zvyčajne nosíte. Treková obuv by mala byť o niečo voľnejšia, pretože treba tiež počítať s tým, že budete v týchto topánkach nosiť hrubšie ponožky.

Treking je skvelá aktivita v každom ročnom počasí a určite si ju zamilujete, prípadne ju už veľmi dobre poznáte. Pritom sa dá povedať, že obuv, ktorú máte, je skutočne v tomto prípade jedna z najdôležitejších súčastí, aby ste si turistiky skutočne užili. Výber dobrých trekových topánok rozhodne nebudete ľutovať.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.