LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokŠportovanie začína výberom kvalitného vybavenia

Športovanie začína výberom kvalitného vybavenia

Rozmýšľate, čo zo športového oblečenia vám po minuloročnej sezóne ostalo a čo treba doplniť? Športovanie začína výberom kvalitného oblečenia a ostatného vybavenia. Športová výbava má byť pohodlná a odolná. Jej výber prispôsobte športu, ktorému sa venujete. Alebo sa mu venovať len plánujete. Niektoré športy to majú s jej výberom jednoduché, iné športových doplnkov potrebujú viac a aj ich výber vám zaberie viac času. Chcete vedieť, čo môže výber kvalitného vybavenia ovplyvniť? Čítajte!

Univerzálne kúsky využijete častejšie

Niektoré kúsky športovej výbavy patria medzi univerzálne oblečenie, ktoré využijete aj pri iných činnostiach. Napríklad mikina na zips. V chladnejšom počasí vás pri tréningu zohreje, kým sa pri rozcvičke nezahrejete, pri turistike ju využijete ako jednu z vrstiev oblečenia, ktoré v prípade potreby vyzlečiete alebo oblečiete, ale obliecť si ju môžete aj na prechádzku do lesa, či posedenie s priateľmi. Univerzálnejší kúsok športového oblečenia už asi nenájdete.

Rozhoduje aktivita, ktorej sa budete venovať

Výber športovej aktivity prispôsobte svojim aktuálnym schopnostiam a zdravotnému stavu. Tréning robí majstra. Zlepšovať sa budete postupne a tomu prispôsobíte aj svoju športovú výbavu. S lepšími športovými výkonmi rastú aj nároky na oblečenie a ostatné doplnky. Rekreační športovci rozdiel v základnej výbave pre bežcov, cyklistov, či turistov nepocítia, ale časom to už nebude len o tričku, teplákoch a teniskách. Začnete si všímať rozdiely a oblečenie postupne prispôsobíte svojim potrebám.

Nie je to len o pohodlí

V teniskách chcete zabehnúť svoj prvý maratón. Niečo musia vydržať. Mali by vám dobre sedieť a nikde vás nesmú tlačiť. Pred ich kúpou si prečítajte recenzie užívateľov, ktorí majú s “vašimi” teniskami osobné skúsenosti. Prezradia vám to, čo by ste vy možno vôbec nepostrehli. Vyskúšajte viac druhov tenisiek od viacerých výrobcov a vyberte si tie, v ktorých sa budete cítiť najlepšie. Musíte si v nich byť istí. Zranenia sa pri športe stávajú, ale pri dobrej športovej výbave ich viete obmedziť na minimum, prípadne úplne odstrániť.

Nadšenie a odhodlanie v žiadnom obchode nekúpite

Šport, ktorý si vyberiete vás má v prvom rade baviť a musíte sa z neho tešiť. Bez nadšenia vám to ani v tom najlepšom športovom vybavení nepôjde. Predtým, ako sa k výberu kvalitného športového oblečenia a vybavenia pustite, ujasnite si, či je to pre vás to pravé a či vám nadšenie vydrží aspoň počas jednej sezóny. Prvých pár kilometrov zabehnete aj v starých teniskách a teplákoch. Do kvalitnej výbavy investujte, až keď si budete istí, že ju skutočne využijete. Výhodou je, že väčšinu športového vybavenia využijete aj pri iných športových, či nešportových aktivitách.

V posilňovni, či v prírode?

Počasie má k výbave tiež čo povedať. Inak sa oblečiete v lete, inak v zime. Keď športujete len v uzavretých priestoroch, počasie o tom, čo si oblečiete nerozhoduje. Keď sa vyberiete za športom vonku, oblečenie prispôsobte ročnému oblečeniu, počasiu a vonkajšej teplote. V zime to s množstvom vrstiev nepreháňajte. Funkčné tričko odvedie pot od tela a udrží vás v teple. Nepremokavá bunda vás ochráni pred vetrom a dažďom. Keď vyjdete z domu, bude vám chladnejšie, ale každá športová aktivita vás zahreje a nepotrebnej vrstvy oblečenia sa budete chcieť zbaviť, avšak už bude neskoro. Nemáte ju kam odložiť a pri pohybe vám bude zavadzať.

Kvalitné športové vybavenie nie je len oblečenie

K výbave, ktorú využijete pri každej športovej činnosti patrí fľaša na vodu. Pitný režim treba dodržiavať. Stále. Keď sa dni skrátia, športovať neprestanete. Výbavu doplňte čelovkou a reflexnými prvkami, aby vás v tme bolo dobre vidieť. Trekingové palice využijete pri nordic walkingu, ktorý je čoraz populárnejší, ale pri turistike sú tiež skvelým pomocníkom. V zime bez kvalitných mačiek do hôr nechoďte. Turistika, na ktorú ste sa tak tešili sa zmení na trápenie a neužijete si ju tak, ako ste chceli.

Foto: Unsplash.com

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.