LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChudnutieAko sa zbaviť celulitídy? Overený SPÔSOB!

Ako sa zbaviť celulitídy? Overený SPÔSOB!

Prinášame vám overený spôsob, ako sa zbaviť celulitídy raz a navždy! Masáže, krémy na celulitídu, životný štýl, cvičenie či genetika. Toto všetko ovplyvňuje vznik pomarančovej kôry. V tomto článku vám prezdradíme tipy a triky, ako s ňou úspešne a nadobro zatočiť.

Máme ju všetci. Muži, ženy, starí či mladí. Celulitída predstavuje neškodné ochorenie kože, ktoré nepôsobí estetickým dojmom, no stretnúť sa s ňou môžete všade na svete. Celulitída je úplne bežná a normálna vec, no existujú spôsoby a overené rady, ako ju na vašom tele výrazne obmedziť.

Pomarančová koža alias celulitída

Celulitída, teda pomarančová koža je veľmi časté, no neškodné ochorenie kože, ktoré spôsobuje hrudkovitú až jamkovitú kožu na stehnách, bokoch a zadku. Tento estetický nedostatok najčastejšie trápi ženy ako mužov, aj keď ani muži nie sú v tomto prípade výnimkou.

Existujú rôzne stupne celulitídy, miernejší typ môžete vidieť po stlačení kože rukou, tú rozsiahlejšiu je možné vidieť kedykoľvek. Najčastejšie ju môžete vidieť v oblasti stehien a zadku, no výnimkou v tomto prípade nie sú ani prsia, brucho či predlaktie.

Na boj proti celulitíde existuje niekoľko účinnejších aj menej účinných prostriedkov, k dispozícii sú aj medicínsky overené možnosti, ktorých výsledky sú takisto iba dočasné. Základom by v tomto prípade mala byť rovnako, ako aj pri iných ochoreniach dôsledná prevencia.

Základné stupne celulitídy

Podľa závažnosti možno celulitídu rozdeliť do nasledujúcich skupín alebo stupňov:

 • Stupeň 0 – žiadne priehlbiny pri použití tlaku
 • Stupeň 1- prehĺbenie pri pôsobení tlaku
 • Stupeň 2 – viditeľné jamky v stoji, ale nie pri ležaní
 • Stupeň 3 -viditeľné jamky v stoji aj v ľahu

Aké sú príčiny vzniku celulitídy

Kedysi sa verilo, že celulitídou trpia iba ľudia s nadváhou, no dnes sa už vie, že týmto estetickým problémom čelia aj chudí ľudia. Celulitída sa však môže zhoršovať aj keď priberáte, no samotný tuk nie je primárnou príčinou jej vzniku.

Aké sú základné faktory vzniku celulitídy?

Štruktúra kože

Jednou z príčin vzniku celulitídy je aj samotná štruktúra vašej kože. Spôsob usporiadania spojivového tkaniva pod kožou sa u jednotlivých ľudí líši, primárne je v tomto prípade pohlavie.

U väčšiny mužov sú vlákna usporiadané pod kožou šrafované alebo diagonálne, v hladkom a súvislom vzore. Takisto muži majú vo všeobecnosti hrubšiu vrstvu kože ako ženy, čo u nich geneticky znižuje výskyt pomarančovej kože.

celulitida

U žien majú tieto tkanivá tendenciu prebiehať vertikálne a kolmo na kožu. V určitých bodoch pripájajú kožu k podkožnému tkanivu, čo vytvára komory tukových buniek, ktoré tlačia na kožu, zatiaľ čo vlákna ju ťahajú nadol.

Tento proces pripomína vyšívané čalúnenie, ktoré je odrazom celulitídy u žien.

Hormóny

Hormóny sú ďalšou príčinou celulitídy, ktorá sa líši podľa pohlavia. Estrogén, primárny ženský hormón hrá úlohu pri regulácii tuku. Spôsobuje prirodzené ukladanie tuku v prsiach, stehnách a zadku, a to najmä počas reprodukčných rokov.

Práve úbytok estrogénu môže mať za následok ľahšie ukladanie tuku, čo znamená rýchlejšiu tvorbu celulitídy. Takisto nižšia hladina estrogénu môže viesť k zhoršenému prietoku krvi, k zníženiu aktivity ciev v stehnách, k strate elasticity kože a ku vzniku celulitídy.

Muži to v tomto smere vyhrali, pretože testosterón, primárny mužský hormón má opačný účinok ako estrogén – spaľuje tuk. Existujú však aj muži s celulitídou, ktorá je spôsobená abnormálne nízkou hladinou testosterónu alebo naopak vysokou hladinou estrogénu v dôsledku zdravotných problémov.

Genetika

Možno ste to doteraz len tušili, no neboli ste si na 100% istí, že za tú vašu celoživotnú pomarančovú kožu môže genetika. Odborníci sú však toho názoru, že práve genetika je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku celulitídy.

Niekoľko štúdií identifikovalo gény, ktoré podľa vedcov zohrávajú veľkú úlohu v náchylnosti na celulitídu. Ide o gény s látkami, ktoré v tele ovplyvňujú zápal, reguláciu prietoku krvi, estrogénové receptory a biológiu tukových buniek, ktoré stoja za vznikom celulitídy.

Vek

V mladosti je spojivové tkanivo pružné a elastické, naťahuje sa a dokáže sa skvelo prispôsobiť koži. S nástupom puberty a hormónov nastáva chaos v spojovom tkanive, čo má za následok prvé známky celulitídy.

Toto tkanivo sa stáva menej elastické, sťahuje sa, zatiaľ čo tukové bunky majú tendenciu expandovať a tlačia sa na pokožku. Takisto v priebehu dospelosti vaša vonkajšia vrstva pokožky slabne, stenčuje sa, stráca pružnosť a začína ochabovať.

Toto všetko robí celulitídu čoraz zreteľnejšou a viditeľnejšou.

Ďalšie zhoršujúce faktory, ktoré je možné do určitej miery ovplyvniť:

 • hmotnosť a naberanie váhy,
 • zlá a nedostatočná výživa,
 • dehydratácia pokožky,
 • nedostatok svalového tonusu,
 • fajčenie a pitie alkoholu.

Tipy a triky, ako zmierniť vašu celulitídu raz a navždy

Na dnešnom trhu existuje niekoľko spôsobov, ako výrazne obmedziť celulitídu aj na vašich stehnách a zadku. Ide o invazívne a aj neinvazívne metódy, ktoré by mala poznať každá žena či muž.

Masáž

Jedným zo sľubných prostriedkov, ako výrazne zamedziť celulitíde je masáž. Masáž proti celulitíde si môžete urobiť aj v pohodlí vášho domova alebo sa zveriť do rúk odborníkov.

Ako funguje masáž proti vzniku celulitídy? Vďaka rôznym pohybom dochádza pri masáži k zlepšeniu lymfatickej drenáže a natiahnutiu kožného tkaniva, čo vedie k zmierneniu prejavov celulitídy.

celulitida

Jednou z hlavným ingrediencií je aj masážny krém, ktorý by mal byť priamo určený na boj proti celulitíde.  Ak sa už rozhodnete pre tento typ zmiernenia celulitídy, základom je pravidelná a dlhodobá masáž, pretože jedna návšteva maséra v tomto prípade určite nestačí.

Pitný režim

Pitná voda predstavuje ďalšiu nízkonákladovú možnosť, ktorá môže pomôcť pri vzniku celulitídy. Dostatok pitnej vody vás nielen udrží hydratovaných, ale voda takisto pomáha podporiť krvný obeh a lymfatický tok.

Strata nadbytočného telesného tuku

Chudnutie a strata nadbytočného telesného tuku je jedným z hlavných aspektov straty celulitídy.

Ide o prirodzenú neinvazívnu alternatívu. Majte však aj v tomto prípade na pamäti, že celulitídu môže mať každý, či vážite 50 alebo 100 kíl.

Ak chcete znížiť vznik pomarančovej kože, dobré je v tomto prípade kombinovať vyváženú pestrú stravu a pravidelný pohyb.

Krémy na celulitídu

Určite ste už v televízií alebo na internete videli niekoľko zaručených krémov a mastičiek, ktoré vás pri dlhodobom a správnom používaní zbavia celulitídy.

Pravda je taká, že krémy s obsahom kofeínu fungujú na princípe dehydratácie buniek, čím vám dokážu celulitídu v určitej miere zmierniť, ale nadobro ju neodstránia.

Napríklad krémy, ktoré obsahujú  0,3% retinolu pomáhajú pri znížení viditeľnej celulitídy a to tak, že robia pokožku hrubšou. Preukázateľné výsledky je však možné vidieť najskôr po 6 mesiacoch.  

Cvičenie

Cvičenie je jednou z podporných metód, ako bojovať proti zmierneniu pomarančovej kože na vašich stehnách a zadku. Niektoré cviky dokážu spevniť kožu, čo takisto napomáha k zníženiu celulitídy.

Do svojho cvičebného plánu by ste preto mali zaradiť cviky, ktoré vám spevnia určité partie a pomôžu vám vybudovať svaly na tých správnych miestach.

Ide napríklad o silové cviky:

 • drepy,
 • drepy s výskokom,
 • výstupy na lavičku,
 • zakopávanie na štyroch,
 • výpady stranou.

Kombinácia kardia a silového tréningu

Namiesto toho, aby ste sa zamerali len na silové cvičenie, pravidelne kombinujte kardio a silový tréning. Aeróbne aktivity vám pomôžu spaľovať tuk, zatiaľ čo silové cvičenia budujú svaly a pomáhajú s celkovou elasticitou pokožky.

Medzi kardio cvičenia môžete zaradiť napríklad:

Zmena životného štýlu

V prvom rade je potrebné poznamenať, že neexistuje 100% spôsob, ako zabrániť vzniku celulitíde. Pravdepodobnosť jej vzniku sa zvyšuje s vekom, ktorý nedokážete ovplyvniť. Čo však dokáže v tomto smere ovplyvniť je zmena životného štýlu.

Ak chcete predchádzať vzniku celulitídy, mali by ste do svojho života zaradiť veci ako pravidelné cvičenie, vyváženú stravu, dlhodobo obmedziť fajčenie a pitie alkoholu.

workout

Jedine kombináciou zdravého životného štýlu a starostlivosťou o vaše telo, môžete výrazne obmedziť výskyt celulitídy na vašich problémových partiách.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denisa Neuschlová
Denisa Neuschlová
Milujem zdravý životný štýl a šport každého druhu. Rovnako, ako návštevníci efitka, aj ja sa snažím týmito pravidlami riadiť. Skvelým pomocníkom na tejto ceste sú tipy a rady, návody a odporúčania, ktoré pre vás píšem.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.