LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOsobná starostlivosťStrašiak menom celulitída - Čo to je? (KOMPLETNÉ INFO)

Strašiak menom celulitída – Čo to je? (KOMPLETNÉ INFO)

Celulitída je nie veľmi príjemným a zároveň neestetickým problémom, ktorý sa týka prevažne žien v zrelšom veku. Nie je to však podmienka. Často sa prejavuje aj u dievčat a žien v mladšom veku alebo dokonca aj u mužov. V niektorých prípadoch môže do istej miery súvisieť s genetikou, ale má aj iné príčiny vzniku, ako môže byť strava, a mnohé iné. Hoci je skutočne ťažké s ňou bojovať, nie je to nič, čo sa nedá. Stačí vedieť, ako na to!

Čo je to celulitída?

Celulitída sa častokrát nazýva tiež slangovo ako pomarančová koža, prípadne ako mäkká a hrboľatá pokožka.

Ženy ju nemajú príliš v láske a snažia sa jej zbaviť najrôznejšími spôsobmi. Pritom si však častokrát neuvedomuje, čo celulitída v skutočnosti je a ako vzniká.

Vedeli ste, že tento pojem sa začal používať v šesťdesiatych rokoch v európskych salónoch? Tým sa opísal vzhľad pokožky, ktorý pripomína jamky.

CELULITÍDA NIE JE CELKOM PROBLÉM TUKU V TELE. TÝKA SA PREDOVŠETKÝM KOŽE. NEMÁ TAKMER NIČ SPOLOČNÉ S TÝM, KOĽKO ŽENA, PRÍPADNE MUŽ V SKUTOČNOSTI VÁŽIA.

Ak sa teda budete snažiť predovšetkým o stratu telesnej hmotnosti a odbúravanie tukov, nemusí to bezpodmienečne viesť ku zbaveniu sa celulitídy.

Ako vzniká celulitída?

Z anatomického hľadiska je celulitída celkom zložitá. Nachádza sa v podkožnom tuku, alebo v tom tuku, ktorý je spojený s kožou prostredníctvom siete spojivového tkaniva.

Materiál, ktorý má schopnosť prepojiť podkožné tukové bunky priamo s kožou sa nazýva septa. Skladá sa z vláknitých pásov.

V momente, keď sa septa rozloží a nie je schopná plynule pripojiť podkožný tuk na pokožku, vzniká celulitída. Tým pádom sa tukové bunky tlačia rovno na zamšu. Práve preto vznikajú rôzne vzory, ktorými je celulitída charakteristická.

Z medicínskeho hľadiska ju možno dokonca označiť ako zápal podkožného tkaniva spôsoboného mikroorganizmami.

Práve preto sa v lekárskej terminológií označuje lipodystrofia, liposkleróza, fibroskleróza či dermopannikulitída.

celulitída

Celulitída sa najčastejšie objavuje u žien, pretože sú za ňu zodpovedné ženské hormóny. Navyše, mužská pokožka je o niečo hrubšia, preto je odolnejšia.

Najčastejšie sa vyskytuje v období puberty už počas pohlavného pozrievania. Tiež je častá v období tehotenstva či menopauzy.

Najčastejšie príčiny vzniku celulitídy sú tieto:

 • Estrogény – je to ženský pohlavný hormón, ktorý má určitý vplyv na podkožné cievy. Spôsobuje, že sa zníži prívod kyslíka k tukovým bunkám. Vtedy vznikajú odumreté alebo poloodumreté bunky. V dôsledku toho príde ku zmene tukového tkaniva, čo sa prejaví prostredníctvom nerovného vzhľadu pokožky;
 • Genetika – či chceme alebo nie, genetika má vplyv aj na náš vzhľad a rovnako to môže byť aj v prípade celulitídy;
 • Nevhodné stravovacie návyky – nesúvisia bezprostredne s jedením tučných jedál, ale tiež v nedostatočnom prísune vody, nedostatku ovocia, zeleniny a vitamínov. Za nevhodné stravovacie návyky sa v tomto prípade môže tiež považovať vysoký prísun živočíšnych tukov a nedosatok rastlinných tukov;
 • Nedostatok fyzickej aktivity – či chceme alebo nie, vplyvom nedostatku pohybu naše telo ochabuje a ovplyvňuje aj náš vzhľad.
 • Hormonálne poruchy – môžu súvisieť s nesprávnou funkciou vaječníkov alebo nadobličiek;
 • Alkohol;
 • Nikotín;
 • Poruchy krvnej cirkulácie.

Štádiá celulitídy

Celulitída sa rozdeľuje podľa rôznych štádií. V rôznych zdrojoch sa môžete stretnúť s rôznym označením štádií celulitídy, avšak priebeh je stále ten istý. Preto sa delí do štyroch štádií podľa závažnosti.

Treba poznamenať, že vo vyšších štádiách môže byť celulitída dokonca bolestivá.

Tu sú spomínané štádií celulitídy:

 • Stupeň 0 – v tomto štádiu ešte pokožka nie je postihnutá celulitídou, pôsobí hladko a je na dotyk prirodzená a jemná;
 • Stupeň 1 – v tomto štádiu nie je celulitída viditeľná voľným okom, ale možno ju badať, a to pri stlačení kože, predovšetkým v oblasti stehien a sedacích svalov, brucha. Sú už vidieť určité predpoklady deformácie kože;
 • Stupeň 2 – celulitídu vidieť celkom ľahko aj voľným okom. Prejavuje sa predovšetkým pri sedení. Je možné, že pokožka je v tejto oblasti o niečo citlivejšia;
 • Stupeň 3 – celulitída je viditeľná vždy, a to či stojíte alebo sedíte. Pod pokožkou môžete cítiť hrbolčeky a je v tejto oblasti oveľa citlivejšia. Liečenie je už v tomto štádiu oveľa zložitejšie a je ťažké sa jej úplne zbaviť.
celulitída strie

Ako sa jej zbaviť

Hoci je predovšetkým v neskorších štádiách čoraz ťažšie celkom sa celulitídy zbaviť, nie je to nič, čo by sa nedalo dokázať.

Čím skôr sa do boja s celulitídou pustíte, tým lepšie. V neskorších štádiách môže byť už celkom náročné zbaviť sa jej úplne.

Ako sa zbaviť celulitídy – kompletný návod

Prevencia

Pokiaľ ešte celulitídu nemáte, je naozaj dobré sa zamerať na to, aby sa na pokožke neobjavila. Prípadne oddialiť jej vznik.

Už v tomto období je ideálne preventívne používať krémy proti celulitíde, ktoré obsahujú látky, ako sú aminoflín alebo kofeín. Práve tieto látky zlepšujú prekrvenie pokožky.

Účinné sú akékoľvek látky, ktoré obsahujú výťažky z rastlín, ktoré stimulujú prekrvenie pokožky.

Ako sa jej zbaviť? Ak sa už na vašom tele celulitída objavila, pomôže vám toto:

 • Šport a fyzická aktivita – aj keď celulitída nemusí byť bezprostredne ovplyvnená iba vaším pohybom, predsa ju do istej miery môže pravidelný pohyb tiež eliminovať, preto naň nezabúdajte. Vďaka pravidelnému cvičeniu si predovšetkým dokážete znížiť nielen telesnú hmotnosť, ale tiež odbúrať tuk a stimulovať činnosť svalov. Dôležité je prekrviť svalové bunky, čo vedie aj k zlepšeniu prekrvenia svalov a tiež podkožného tukového tkaniva.
 • Masáže – masáže sú jednou z najlepších foriem, ako sa dá bojovať proti celulitíde. Je to však aj veľmi príjemná možnosť. Ručná masáž dokáže do určitej miery zastúpiť úlohu lymfodrenáže. A tiež stimuluje metabolizmus podkožného tukových buniek a svalstva. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť v danej oblasti správnu cirkuláciu krvi.
 • Rôzne druhy terapií – takéto terapie sa vykonávajú v rôznych druhoch štúdií a ich cieľom je niekoľkými stretnutiami celulitídu úplne poznačiť. V tejto oblasti sú účinné mezoterapie, talassoterapie alebo vakuumterapia. Vakuumterapia pôsobí na celulitídu pomocou špeciálneho prístroja, ktorý sa prisaje na pokožku a ťahá ju smerom ku sebe. Pri vakuumterapii zanikajú tenučké spojenia v tukovom tkanive a zlepšuje sa prekrvenie. Mezoterapia znamená priamu aplikáciu liečiva priamo do kože, a to tej vrstvy kože, ktorá je zodpovedná za rozvíjanie celulitídy. Liečivo sa do pokožky aplikuje tenkou ihlou, ale na pokožke nezanecháva žiadne stopy.

Celulitída – strava

Na celulitídu z významnej miery vplýva aj naša strava. Tá môže pri jej boji zohrať veľmi významnú úlohu.

Základom rozvoja celulitídy je práve nesprávne stravovanie.

Ak sa nesprávne stravujete, škodlivé bunky sa budú ďalej rozvíjať, a o to ťažšie bude zbaviť sa jej.

Základom boja je teda správna strava, preto je dobré dodržiavať tieto zásady:

 • Vyhýbajte sa príliš mastným jedlám, predovšetkým mäsovým produktom. Nahraďte živočíšny tuk rastlinným olejom;
 • Znížte príjem sacharidov;
 • Zvýšte príjem čerstvej zeleniny (predovšetkým brokolice, mrkvy, cvikly, repy, papriky a hrachu) a tiež ovocia (jablká, broskyne, banány, atď.);
 • Obmedzte príjem kávy a čaju a zvýšte príjem vody;

Krém na celulitídu

Krém na celulitídu môže byť veľmi účinnou formou, ako ju eliminovať. Dnes na trhu nájdete veľké množstvo krémov, ale tiež olejov a mliek.

Ich princíp spočíva v tom, že obsahujú aktívne látky, ktoré majú za úlohu zvýšiť metabolizmus buniek. K najúčinnejším látkam patria v tomto prípade látky, ako sú:

 • kofeín,
 • teofilín,
 • vitamín A a C,
 • výťažky z rozmarínu, gaštanu, lekna, fikusu.

Tieto krémy sú ideálne ešte ako prevencia pred vznikom. Treba si však uvedomiť, že napriek tomu, že môžu byť veľmi účinné, nikdy vám nepomôžu úplne sa celulitídy zbaviť, pokiaľ túto metódu nebudete kombinovať s nejakou ďalšou.

Pri nanášaní krémov nezabúdajte na vmasírovanie do pokožky, aby krém pôsobil čo najúčinnejšie.

Celulitída v praxi postihuje až do 95 % a občas býva aj problémov u mužov. Ak už celulitídu máte, stále sa jej dokážete zbaviť, preto to nevzdávajte.

S trochu snahy sa vám nielen podarí zbaviť sa celulitídy, ale tiež prispieť k vášmu krajšiemu vzhľadu a zlepšiť si svoje celkové zdravie.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.