LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovPR článokLyžovačka v plnom prúde: na čo myslieť na svahu?

Lyžovačka v plnom prúde: na čo myslieť na svahu?

Lyžovanie či snowboardovanie je skvelá zábava, avšak aj na svahu platia pravidlá. Schválila ich aj Medzinárodná lyžiarska federácia a sú rovnako právne záväzné ako pravidlá cestnej premávky. Na čo treba myslieť skôr, než sa pustíte s vetrom o preteky?

Lyžovanie so zásadami

Pre mnohých je lyžovanie považované za vrchol zimného športu a to z prostého dôvodu. Spája v sebe rýchlosť, obratnosť, rozjarenie a dobrodružstvo.

Ak ku nadšencom zimných športov patríte aj vy, naučte sa niekoľko jednoduchých zásad.

Kľúčové pri lyžovaní je vedieť odhadnúť vlastné schopnosti a prispôsobiť tomu rýchlosť aj spôsob lyžovania. Najnebezpečnejšie je lyžovanie bez kontroly nad sebou a okolím.

Jedno z najdôležitejších pravidiel na svahu je, že lyžiar pred vami má prednosť. Takisto by ste mali mať vopred pre istotu vybavené cestovné poistenie online.

lyžiarske okuliare

Správna výstroj

Pri správnej výstroji na lyžovanie sa berie do úvahy viacero atribútov. Okrem výšky a hmotnosti je dôležitý aj váš vek a samozrejme schopnosti.

Počas lyžovania sa môže stať, že natrafíte na ľadové úseky a vtedy určite oceníte kvalitne zaostrené hrany na lyžiach.

Tiež prilba je nesmierne dôležitá a je potešiteľné, že za posledných 20 rokov jej popularita na svahu neustále stúpa.

Potrebné sú aj chrániče a v prípade úrazu je na nezaplatenie fólia. Zabráni podchladeniu v prípade, ak kvôli úrazu dlhšie čakáte na Horskú záchrannú službu.

Bezpečne na svahu

Hoci udržiavaný svah ponúka relatívne bezpečnú zábavu, práve tomnohým lyžiarom nestačí a vydávajú sa preč z upravených zjazdoviek.

Pokiaľ sú snehové podmienky stabilné, nemusí to hneď znamenať problém či vážny risk.

Ak však sneží alebo je terén ľadovcový a členitý, lyžovanie na vlastnú päsť je nesmierne riskantné a rozhodne to nie je bezpečná lyžovačka.

Ak je práve takýto freeride niečo, čo by ste radi skúsili, múdre je začať v tandeme s niekým, kto vás povedie.

Lyžovanie mimo zjazdovky so sebou nesie zvýšené riziká – okrem pádu či úrazu aj možné strhnutie lavíny.

lyžovanie na svahu

Poistenie do hôr

Nielen v zahraničí sa oplatí pri lyžovaní uzatvoriť si poistenie.

Zvlášť, ak vás lákajú tajuplné a panensky neporušené horské úžľaby a zrázy. Poistenie na lyžovačku je súčasťou balíka „cestovné poistenie” a dá sa rýchlo a jednoducho uzatvoriť online.

Zdroje:

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.