LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleDetská trojkolka - Vyberáme TOP 5 trojkoliek

Detská trojkolka – Vyberáme TOP 5 trojkoliek

Tak ako väčšina športových náčiní a pomôcok, aj trojkolka prešla určitou evolúciou. Jej základ spočíva v tom, že má namiesto jedného zadného kolesa hneď dve, vďaka čomu je oveľa jednoduchšia na manipuláciu. Tieto kolieska slúžia predovšetkým na zabezpečenie rovnováhy.

Najlepšie trojkolky – TOP 5

To je veľmi výhodné hlavne pre deti, ktoré si po prvýkrát zvykajú vôbec na svoj prvý prepravný prostriedok.

Výhodou trojkolky je, že sa oveľa jednoduchšie naučia princíp tohto prostriedku a aj bicyklovanie bude pre nich potom jednoduchšie.

Okrem toho sú trojolky vhodné aj pre seniorov, u ktorých hrozí určité riziko, že by už nedokázali udržať rovnováhu a mohlo by dojsť k úrazu.

Klasická trojkolka

Klasickú trojkolku si všetci pamätáme ešte z čias, keď sme boli len deti.

Dnes sa však dajú kúpiť v omnoho modernejších prevedeniach a tak viete v jednej konštrukcii kúpiť trojkolku, zároveň aj bicykel a pomocné ovládania pre veľmi malé deti.

V tomto článku si povieme niečo o tom, ktoré faktory je dôležité zvážiť pri výbere trojkolky a tiež, aké ďalšie trojkolko poznáme.

Detská trojkolka

Trojkolka je bezpochyby jeden z obľúbených spôsobov prepravy pre deti od ich útleho veku až dovtedy, kým sa nenaučia ovládzať naozajstný bicykel. Je veľmi vhodná, avšak iba na obdobie bez snehu, čiže od jari až do jesene.

Pre dieťa nad ňou môžete začať uvažovať v okamihu, keď vaše dieťa bez problémov sedí. Nemusí ešte vedieť chodiť.

Dnes sa dajú detské trojkolky kúpiť s bezpečnostnou konštrukciou, takže budete môcť vaše dieťa do nej bezpečne umiestniť aj v útlom veku. Okrem toho, majú aj pomôcku tak, ako ste veľmi malé dieťa mohli na trojkolke posúvať.

 

Trojkolka prináša pre dieťa množstvo výhod, ktoré sa mu hodia pre jeho ďalší vývin. Ktoré sú tieto základné výhody?

 • Umožňuje dieťaťu získavať nezávislosť – v momente, keď sa dieťa naučí samo ovládať trojkolku, poskytuje mu to úžasný priestor na rozvoj jeho nezávislosti. Cíti sa, že postupne môže viac a viac samo objavovať svet.
 • Spoznáva veľa nových a zaujímavých vecí – vďaka trojkolke sa dieťa dokáže pohybovať oveľa rýchlejšie, čo mu dáva priestor na to, aby videlo, vnímalo a spoznávalo oveľa viac.
 • Dieťa sa v krátkom čase naučí viac činností – naučí sa pedálovať, otáčať volantom a manipulovať s ním, základný princíp fungovania dopravného prostriedku, koordináciu pohybov a tiež základnú koordináciu v priestore. Všetky činnosti, ktoré sú veľmi podstatné pre jeho ďalší vývin.
 • Zábava – trojkolka je okrem iného pre deti aj veľký zdroj zábavy. Je to iný a nový typ hry, ktorú doposiaľ neskúšali. Je to okrem iného aj ďalšia pohybová aktivita.

Pri výbere trojkolky pre dieťa sa môžete rozhodnúť zo širokej ponuky druhov od rôznych výrobcov.

Pri výbere detskej trojkolky zvážte niekoľko najdôležitejších kritériím, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť o jej kúpe.

Samozrejme, prvoradá je predovšetkým výška vášho rozpočtu. Keď sa však rozhodnete ju kúpiť, je lepšie do nej investovať o niečo viac, pretože z hľadiska bezpečnosti aj kvality budete takáto trojkolka nepochybne lepšou voľbou.

Tu sú kritériá:

Sedadlo trojkolky

Sedadlo je jednou z najpodstatnejších vecí na trojkolke, pretože môžu ovplyvniť vývin dieťaťa. V druhom rade by sa dieťa malo v trojkolke cítiť pohodlne, inak hrozí, že ju nebude chcieť.

Dajte si záležať, aby ste vybrali trojkolku, ktorej sedadlo je ergonomicky tvarované, pretože práve tak umožníte dieťaťu v trojkolke sedieť zdravo.

Pre menšie deti sú sedadlo vybavené aj opierkou, tiež operadlom a bezpečnostnými pásmi tak, aby sa z nej nezošmyklo a zabránil sa akýkoľvek pád alebo vypadnutie dieťatka.

Na trojkolke by sa tiež malo nachádzať ochranné madlo – konštrukcia, ktorá plní veľmi dôležitú funkciu podobne ako pásy. V momente, keď sa dieťa naučí jazdiť a sedieť samo, dajú sa tieto bezpečnostné prvky bez problémov odmontovať.

Materiál trojkolky

Materiál trojkolky je tiež veľmi dôležitý. Väčšinou je to tak, že lacnejšie prevedenia trojkolky sú vyrobené tiež z lacnejšieho materiálu, ktorý sa môže rýchlejšie opotrebovať.

Materiál je tiež veľmi dôležitý najmä na sedadle trojkolky. Lacnejšie prevedenia majú sedadlo vyrobené z plastu, ktoré môže byť veľmi klzké. Preto je lepšie zvoliť detskú trojkolku so sedadlom, ktorá má aspoň z časti gumový povrch. Niektoré z nich majú aj gumovú vložku.

Bezpečnostné prvky trojkolky

Už sme spomínali bezpečnostné pásy, ktoré sú veľmi dôležitým bezpečnostným prvkom na trojkolke.

Mali by mať 5-bodové zapínanie, čo dieťaťu poskytuje väčšiu ochranu než je to pri pásoch s 3-bodovým zapínaním.

Ochranné madlo zase poskytne oporu pre menšie deti, ktoré sa zvyknú ešte príliš veľa vrtieť a hýbať. Prípadne aj v tom prípade, kedy ešte nedosiahnú na riadidlá.

Pedále

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere detskej trojkolky je to, ako má riešené pedále a stúpačky na nohy.

Trojkolka musí mať aj stúpačky, teda minimálne v tom prípade, ak ju kúpite dieťaťu, ktoré ešte nevie ovládať pedále, respektíve je na ne príliš malé.

Pedále aj stúpačky by mali byť dostatočne veľké tak, aby sa z nich nešmýkali dieťaťu nohy.

V neposlednom rade by mali byť stúpačky bez problémov odmontovateľné tak, aby nezavadzali dieťaťu v momente, keď sa naučí ovládať pedále.

Ideálna je tiež funkcia na uzamknutie pedálov, vďaka ktorej sa pri pohybe trojkolky nebudú pedále hýbať v prípade, ak to nepotrebujete a nechcete.

 

Tyč na vodenie

Ako sme už uvádzali vyššie, takmer všetky trojkolky sa vyrábajú s pomocnou rukoväťou pre rodičov, vďaka ktorej dokážu trojkolku ovládať.

Keď sa dieťa naučí jazdiť samé, rukoväť sa dá bez problémov odmontovať.

Určite si to však overte. Je dôležité, aby ste pomocou rukoväte vedeli ovládať predné koleso trojkolky. Nie všetky modely však túto funkciu majú, preto si to treba pred jej kúpou overiť.

Oveľa pohodlnejšie tiež je, keď je rukoväť dostatočne dlhá tak, aby ste sa nemuseli k nej skláňať. To je pri jej ovládaní mimoriadne nepohodlné.

Kolesá

Platí, že čím sú kolesá trojkolky masívnejšie, tým je pevnejšia a lepšie sa ovláda. Po nerovných povrchoch sa s mäkkými kolieskami bude jazdiť oveľa ťažšie.

Kolesá trojkolky môžu byť z rôznych materiálov:

 • Plast – sú zvyčajne farebné a tiež oveľa lacnejšie než iné; nie sú však odolné voči nárazom a rýchlo sa opotrebujú. Sú tiež hlučné.
 • Plast v kombinácii s gumou – majú pogumovaný pásik gumy. Sú o niečo lepšie pri manipulácii na nerovnom povrchu, dokážu lepšie tlmiť vibrácie.
 • Pevné gumy – majú oveľa pevnejšiu pneumatiku a pevný ráfik. Nie sú zvyčajne plnené vzduchom, preto nedôjde k ich prerazeniu. Ich nevýhodou je, že horšie absorbujú otrasy.
 • Polyuretánové kolieska – majú pevné kolieska a ráfik.
 • Gumové nafukovacie kolieska – majú pevný ráfik a pneumatiku, ktorá je naplnená stlačeným vzduchom. Sú pevné a majú nízku hlučnosť. Pneumatika sa však na druhej strane môže ľahšie prepichnúť.

Ďalšie doplnky

Sú nimi, napríklad:

 • Slnečná strieška,
 • Úložný košíček na ukladanie vecí,
 • Pultík na hranie,
 • Taška / batoh na odkladanie vecí.

Trojkolka pre seniorov

Detská trojkolka nie je však jediným druhom trojkolky, ktorú na trhu nájdete. Najmä so zvyšujúcim sa vekom klesá schopnosť ovládať bicykel, preto je trojkolka vhodným dopravným prostriedkom aj pre seniorov.

Trojkolky pre seniorov dnes nie sú vôbec neobvyklé. Na trhu nájdete buď klasické trojkolky pre seniorov alebo tiež také, ktoré majú elektrický pohon.

Najväčšou výhodou takéhoto prostriedku je ich stabilita. Okrem toho má aj oveľa väčšiu hmotnosť, takže seniori sa bez problému môžu na nej vydať na nákup bez toho, aby museli nosiť ťažké tažky.

Úložný priestor v nej tiež býva oveľa väčší ako na bicykli. Trojkolka je pre seniorov v neposlednom rade užitočná aj pre ich psychické zdravia. Seniori sa cítia, že sú stále samostatní a veľa toho zvládnu.

Ďalšou veľkou výhodou takejto trojkolky pre seniorov je tiež to, že seniori majú stále určitý pohyb, čo je pre nich veľmi dôležité. Stáva sa z nej teda užitočný prepravný prostriedok, ale aj prostriedok na určitú mobilitu.

Cena takejto trojkolky sa pohybuje na úrovni zhruba 200 – 400 Eur. Záleží, pre aký model sa rozhodnete. Trojkolky, ktoré majú elektrický pohon môžu byť o niečo drahšie.

Trojkolka smart trike

Poznáte smart trike? Je to značka, ktorá ponúka jedny z najpokrokovejších a najmodernejších druhov detských trojkoliek, ktoré sú naozaj pokrokové a takpovediac dokážu rásť s vaším dieťaťom. Pokiaľ ste sa naozaj rozhodli do trojkolky investovať, určite si vyberte túto. 

Je to jedna z najobľúbenejších značiek. Na trhu pritom nájdete viacero druhov týchto trojkoliek, takže je si naozaj z čoho vyberať. Je vhodná pre deti už od šiestich mesiacov, čiže prakticky v okamihu, keď sa naučia samostatne sedieť. Maximálna nosnosť je asi do 17 kilogramov, čiže sa dá používať až do troch rokov dieťaťa. 

Táto trojkolka má všetko potrebné vybavenie, ako je opierka aj stúpačky. Dokonca sa jej niektoré modely dajú premeniť aj na jednoduchý kočík. Zvyčajne majú aj teleskopickú vodiacu tyč.

V neposlednom rade nájdete na týchto modeloch aj množstvo ďalších doplnkov takže sa naozaj môžete pomerne ľahko rozhodnúť, ktorý model pre vaše dieťa chcete.

Aká je jej cena? Všetko závisí od modelu a od prevedenia. Tie najjednoduchšie modely môžete nájsť už v cene od 50 Eur. Samozrejme, tento druh nemá všetko príslušenstvo a výhody drahších modelov, ale už aj tá je pomerne praktická. Drahšie prevedenia potom nájdete v cene od 100 do 200 Eur.

Trojkolka – či v jej detskej alebo seniornej verzii je naozaj skvelý a stabilný prostriedok na prepravu. Je stabilná a či už v útlom alebo v pokročilom veku dokáže poskytnúť množstvo benefitov, ktoré rozhodne stoja za investíciu. Na trhu tiež nájdete množstvo výrobcov, takže dnes si nie je problém rozhodne vybrať takú alternatívu, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

4.6/5 - (7 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.