LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorPlážový stan - Viete ako vybrať ten najlepší? + (TOP 6)

Plážový stan – Viete ako vybrať ten najlepší? + (TOP 6)

Leto prišlo a s ním aj dovolenková sezóna. Plánujete stráviť zopár dní niekde pri mori? V tom prípade by vám nemalo chýbať základné vybavenie. Okrem klasických vecí ako opaľovacie krémy, plavky alebo kufre by ste si mali zaobstarať aj plážový stan. Je omnoho praktickejší ako klasický slnečník a poskytuje skvelú ochranu pre deti aj dospelých. Ako ho však vybrať?

Výber plážového stanu môže byť náročnejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri nakupovaní sa totižto stretnete s mnohými modelmi, značkami a prevedeniami. Výber toho najlepšieho sa preto môže skomplikovať. Ak si chcete nakupovanie uľahčiť, radi vám pri ňom pomôžeme dnešným článkom.

Kde kúpiť najlepší plážový stan?

Na čo je vhodný plážový stan?

Plážový stan má pomerne široké využitie. Tým hlavným je ochrana proti slnečnému žiareniu. Na rozdiel od slnečníka vie poskytnúť veľa tieňa pre viacerých členov rodiny.

Taktiež skvelo drží v prípade silného vetra.

Plážové stany sú menšie ako tie bežné. Vďaka tomu sú praktické na prenos a taktiež na stavanie na pláži.

Aj napriek ich menším rozmerom stále poskytujú dostatok miesta. Okrem ochrany proti slnku spĺňajú aj ďalšiu požiadavku – relax na pláži.

veľký plážový stan

Kedykoľvek si v nich môžete zdriemnuť alebo len tak ľahnúť a zatvoriť oči. 

Plážový stan sa hodí úplne každej rodine, či už je väčšia alebo menšia. Tie najmenšie typy sú vhodné aj pre jednotlivcov. 

Výhody

Plážový stan má veľké množstvo výhod. Medzi ne sa radia:

 • skvelá ochrana proti slnku
 • jednoduché stavanie
 • nízka hmotnosť
 • vhodný na prenášanie z miesta na miesto
 • odolný voči vetru
 • praktickejší ako bežný slnečník
 • na trhu nájdete desiatky rôznych modelov.

A množstvo ďalších. Po kúpe a vyskúšaní tieto výhody rozhodne objavíte aj vy. 

Typy

Pri plážových stanoch sa môžete stretnúť s dvomi typmi výrobkov a to:

 • Plážové stany
 • Plážové prístrešky

Hlavným rozdielom medzi nimi je to, že plážové stany sú úplne klasickými stanmi. Majú podlahu a občas sa dajú zatvoriť. Nie je to však pravidlom.

Niektoré majú dokonca okienko na vetranie.

Plážové prístrešky sú o trochu iné. Nemajú podlahu, nedajú sa zatvoriť a robia len tieň, do ktorého sa môžete ukryť.

Plážový stan je praktickejší, pretože poskytuje viac možností. Je však často drahší ako prístrešok.

žena v stane

Ako plážový stan vybrať?

Pri výbere plážového stanu je dôležité riadiť sa jednotlivými parametrami. Pomocou nich vyberiete ten najlepší model, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.

Pri nákupe je dôležité dopredu myslieť na jednu vec. Tou je množstvo rôznych typov na trhu.

Nenakupujte impulzívne, práve naopak. Všetko si vždy dopredu premyslite.

Medzi hlavné parametre pre výber plážového stanu sa radia:

 • Materiál
 • Veľkosť
 • Rozkladanie
 • Hmotnosť
 • Pevnosť konštrukcie
 • Dizajn
 • Cena
 • Špeciálne funkcie 

Poďme si o každom parametri povedať niečo viac. Dopredu budete vedieť, na čo sa v obchode zamerať.

Materiál

Prvým, snáď najdôležitejším parametrom je materiál. Ten sa berie za veľmi dôležitý nielen pri stanoch, ale aj mnohých iných výrobkoch. Niet sa však čomu čudovať.

Kvalitný materiál dokáže doslova zázraky. Vydrží dlho, výrobky sa skvelo používajú a vie sa prispôsobiť aj zlým podmienkam.

Plážový stan by mal byť z kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči slnečným lúčom, vetru a taktiež dažďu. Nikdy neviete, čo vás na pláži zastihne.

Materiál by mal byť taktiež odolný voči slanej vode, ktorej je pri mori viac než dosť. Často si doň budete ľahať mokrí, preto by mu trochu vlhkosti nemalo vadiť.

Keď hovoríme o materiáli, zameriavame sa skôr na plátennú časť ako na konštrukciu. O tej budete hovoriť samostatne.

A aký materiál je najlepší? Pri plážových stanoch sa najčastejšie využíva polyester v rôznej kvalite.

 

Niektoré zo stanov následne poskytujú podlahu, niektoré nie. V prípade, ak nie, ide skôr o prístrešok na pláž.

Bežné plážové stany však poskytujú aj podlahu, ktorá je vo väčšine prípadov vyrobená z PE fólie. Takáto fólia je odolná a vydrží aj horšie situácie.

Na materiál si dávajte pozor. Musí byť kvalitný, aby ste po jednej sezóne nemuseli celý stan meniť.

Veľkosť

Veľkosť plážového stanu sa odvíja od veľkosti vašej rodiny. Spravidla je udávaná v počtoch ľudí, ktorí sa do stanu naraz zmestia. Niekedy sa však stretnete aj s rozmermi v centimetroch.

Majte na pamäti, že je zbytočné kupovať príliš veľký stan, ak idete na dovolenku len dvaja. Na druhej strane, pre väčšiu rodinu je potrebné mať miesto, kam sa uchýli viac ľudí.

Plážové stany nájdete vo viacerých prevedeniach. Väčšinou začínajú na 1 - 2 osobách. Existujú dokonca aj plažové stany pre 3 - 4 osoby.

Pri plážových stanoch je potrebné uvedomiť si, že sú kompaktné a snažia sa nezaberať veľa miesta. Preto sa od tých bežných odlišujú tým, že sú menšie.

Ak by ste hľadali miesto pre viac ako 4 osoby, pozrieť sa môžete na prístrešky. Tie sú rozľahlejšie a tým pádom poskytujú viac tieňa.

dvaja ľudia pri stane

Rozkladanie

Predstavte si situáciu, keď prídete na pláž, zhodíte z rúk plážovú tašku a najradšej by ste išli rovno do vody. Lenže na práci máte ešte jednu vec. Musí rozložiť stan. 

A práve tu prichádza v mnohých prípadoch kameň úrazu. Rozkladanie je namáhavé a ťažké. Musíte pri ňom čítať návod, pretože aj po niekoľkom raze, čo ho skladáte, ho stále neviete spamäti.

Ako sa takémuto problému vyhnúť? Máte dve možnosti: 

 • Stavte na samorozkladací plážový stan
 • Informujte sa, ako sa stan skladá a aká je náročnosť celého skladania

V prípade samorozkladacieho stanu máte o všetko postarané. Stan sa po otvorení sám poskladá. Vy sa môžete zatiaľ pripraviť do vody.

Tento typ stanov má však jednu nevýhodu. Je o desiatky eur drahší.

Druhou možnosťou je zistiť, ako sa vlastne stan skladá. Niektoré sú poskladané za pár minút bez toho, aby ste sa s nimi trápili. Iné sú komplikovanejšie.

Na tieto informácie sa môžete opýtať buď v predajni alebo si ich pozrieť v návode. Tie sú často voľne dostupné na internete.

Hmotnosť

Pri stane je dôležité sledovať aj hmotnosť. Dôvodov je niekoľko, no tým hlavným je ten, že výrobok budete neustále prenášať.

Najprv na pláž, neskôr z pláže.

Je jedno, či bývate blízko mora alebo ďalej, stan by mal byť ľahký, aby sa vám s ním následne aj dobre pracovalo. Väčšina plážových stanov je v hmotnosti 1 - 2 kilogramy. Nájdete však aj také, ktoré sú pod 1 kilogram.

Pevnosť konštrukcie

Ako sme spomínali vyššie, ku konštrukcií sa vrátime a spomenieme ju samostatne. Ide totižto o to, že stan musí byť odolný voči nepriaznivému počasiu, ako napríklad vietor.

Ak má silnú a kvalitnú konštrukciu, nič sa mu nestane. Bude dobre držať, neprevráti sa a nebude mu prekážať ani silný vietor.

Konštrukcia plážových stanov býva často zo silného plastu. Ten je síce dobrý, no po čase sa vie lámať a nevydrží tak dlho.

Občas sa môžete stretnúť aj s kovovou konštrukciou. Je pevná a odolná. Jej nevýhodou však je vyššia hmotnosť a často aj cena.

Každý materiál má nejaké výhody a nevýhody. Dôležité je pozerať na to, ktorý vám bude vyhovovať viac. 

Mnohí najčastejšie zvolia plast, pretože je ľahký a prispôsobivý. A síce vydrží len zopár sezón, najčastejšie 4 - 5, je to úplne postačujúce.

Dizajn

Tento parameter je skôr takým dodatkom. Nijako neovplyvňuje to, ako sa vám bude so stanom pracovať alebo aký tieň poskytne.

Pekný farebný dizajn sa však vždy skvelo na pláž hodí.

Plus, ak si vyberiete nezvyčajné prevedenie, vždy budete vedieť, kde na pláži ho máte. Nebudete svoje miesto hľadať dlho.

To, ako dlho krásna farba alebo dizajn vydržia závisí od materiálu. Lacnejšie typy často vyblednú už po prvej sezóne.

žena v bielom plážovom stane

Cena

Cena ovplyvňuje celý nákup. Výhodou je, že mnohé plážové stany sú za rozumné a prijateľné ceny.

Tento parameter sa najčastejšie odvíja od veľkosti, použitého materiálu, poprípade od značky.

Lacnejšie a menšie plážové stany nájdete už od 18 € vyššie. Ide o jednoduché typy, ktoré sú vhodné pre príležitostných dovolenkárov.

Následne sú tu drahšie typy, ktoré sú za cenu 30 € vyššie. Ide o kvalitnejšie konštrukcie, do ktorých sa rozhodne oplatí investovať.

Špeciálne funkcie

Plážové stany majú aj zaujímavé špeciálne funkcie. Medzi ne sa radí napríklad ochrana proti UV svetlu. Slnko je totižto často nebezpečné aj vtedy, keď ležíte pod stanom.

Cez strechu stanu dovnútra prenikajú UV lúče, ktoré škodia zdraviu človeka, najmä jeho pokožke. Preto je dobré, ak má stan špeciálnu povrchovú úpravu a UV lúčom odoláva.

Ďalšou špeciálnou funkciou je napríklad okienko, cez ktoré môžete vetrať alebo ochrana proti dažďu.

Za takéto kúsky si, samozrejme, priplatíte zopár eur navyše. 

Zhrnutie

Plážový stan je jedným zo skvelých a praktických kúskov, ktoré by vám na pláži nemali chýbať. Poskytuje ochranu pred slnkom a miesto kde môžete oddychovať.

Mnohé sú odolné a vydržia niekoľko sezón. Vyberte si ten najlepší model pomocou nášho článku.

TOP 6 PLÁŽOVÉ STANY

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.