LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChudnutieDiéta podľa krvnej skupiny – Dokonalý koncept alebo premyslený blud?

Diéta podľa krvnej skupiny – Dokonalý koncept alebo premyslený blud?

V predchádzajúcich článkoch sme rozobrali napríklad bielkovinovú diétu, dnes prišla na rad diéta podľa krvnej skupiny.

Spoiler hneď na začiatok: tajomstvo každej viac či menej úspešnej diéty spočíva vo vytvorení kalorického deficitu. Aj tak sa nájdu ľudia, ktorí stále hľadajú ideálnu diétu, ktorá by bola určená priamo im na mieru.

A tak namiesto toho, aby sa pozreli na svoju dennú rutinu, potreby, svoje chuťové preferencie, intolerancie, alergie a tráviace odlišnosti, siahajú po ďalších zaručených diétach alebo tipoch, ako zrýchliť metabolizmus.

Veríme, že dnes už nikto neskočí na kapustovú či zázvorovú diétu (existuje aj taká?) a dá prednosť pestrej a vyváženej  strave s dostatočným príjmom makroživín, vitamínov aj minerálov.

Aby sme len netliachali do vetra, poďme si vysvetliť princíp „fungovania“ diéty podľa krvnej skupiny a rozobrať zopár našich postrehov.

V článku sa dozviete:

  • na základe čoho poznáme 4 krvné skupiny,
  • na akých princípoch údajne funguje diéta podľa krvnej skupiny,
  • čo je charakteristické pre nositeľov konkrétnych krvných skupín,
  • prečo jej neveríme 😊.

Krvné skupiny sú dôležité alebo ako vznikla diéty podľa krvnej skupiny

Krvná skupina tvorí dôležitú súčasť vašej identity. Na základe nej vám lekári dokážu krvnou transfúziou zachrániť život. Na konci minulého storočia sa však objavil Peter J. D´Adamo, ktorý tvrdil, že krvná skupina je dôležitá ešte pre jednu vec: definuje, akým spôsobom spracúvame a využívame jednotlivé potraviny.

Krvné skupiny vznikali v rôznom časovom období a na rôznych miestach planéty. Naturopat (nie lekár – ako sa často uvádza!) D´Adamo vo svojich teóriách tvrdí, že špecifické zmeny v stravovaní, ktoré viedli k adaptácii tráviaceho systému sú takisto spojené s vytvorením toho-ktorého typu krvnej skupiny.

Hovorí, že krvná skupina určuje váš typ metabolizmu a to, ako efektívne dokážete jednotlivé potraviny využiť a premeniť na energiu. Vychádzal z toho, kde konkrétne krvné skupiny vznikli, resp. v ktorom období.

Jeho kniha Výživa a krvné skupiny ho preslávila nielen v Amerike. Jeho koncept zožal taký úspech, že kniha sa dočkala aj prepracovania a vznikali kuchárske knihy zamerané  na jednotlivé krvné skupiny. Slušný biznis.

Aké poznáme krvné skupiny?

Aby sme sa mohli ďalej pohnúť, potrebujeme pochopiť, na základe čoho rozlišujeme krvné skupiny. Vďaka deleniu „AB0 systém“ si Rakúšan Karl Landsteiner vyslúžil Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu.

Podstatu delenia krvných skupín tvorí prítomnosť dvoch zložiek – antigénu (aglutinogénu)protilátky voči antigénu (tzv. aglutinín).dieta podla krvnych skupin kava

Ak má niekto krvnú skupinu A, znamená to, že na povrchu červených krviniek má antigén A, no zároveň sa v krvnej plazme nachádza aglutinín anti B. Ten spôsobuje, že akonáhle by sa v tele daného človeka objavila krvná skupina, ktorá má antigén B (napríklad B alebo AB), aglutinín anti B krvnej skupiny A by spôsobil zhlukovanie červených krviniek „cudzej“ skupiny.  Pokojne si to prečítajte znovu – alebo ešte lepšie – pozrite do tabuľky 😊

Krvná skupina Antigén (aglutinogén) Aglutinín
A A anti B
B B anti A
AB A a B
0 anti A a anti B

Ktoré sú najčastejšie krvné skupiny?

Podľa štatistiky z roku 2009 Národnej transfúznej služby SR sa na Slovensku v najväčšej miere vyskytuje krvná skupina A (až 42 %), nasleduje skupina 0 (32 %), skupina B (18 %) a najmenšie zastúpenie má skupina AB (8 %).

Čo by ste mali jesť alebo čo hlása diéta podľa krvnej skupiny

(Ak vás nasledujúce rozprávky nezaujímajú, pokojne preskočte na odstavec „Prečo jej neveríme?“.)

Krvná skupina A

Ak ste „áčkari“, vaša krvná skupina vznikla prechodom z lovca na poľnohospodára. Ľudia zistili, ako sa dajú vypestovať rôzne plodiny a ich strava sa zmenila: začali dominovať rastlinné zdroje potravy.dieta podla krvnej skupiny

Podľa D´Adama máte citlivý tráviaci trakt a zraniteľný imunitný systém. Vo zvýšenej miere vám hrozia kardio-vaskulárne ochorenia, rakovina, anémia či metabolické poruchy. Skrátka – nie je to s vami žiadna sláva.

Čo jesť? Profitovať budete z rastlinnej potravy. Odporúčaná je zelenina, sója, obilniny – a teda prevažovať by mali rastlinné bielkoviny. Živočíšne produkty  nebudete znášať veľmi dobre, niekedy sú dokonca označované ako zakázané (haha 😊).  Dávajte prednosť rastlinným olejom (najmä ľanový, olivový a repkový).

Krvná skupina B

Hovorí sa, že béčko pochádza z Himalájí. Narozdiel od áčkarov sú nositelia skupiny B veľmi odolní a majú silný imunitný systém. Dobre sa adaptujú na zmeny v stravovaní aj v prostredí. Hrozia im „iba“ autoimunitné alebo vrodené ochorenia.dieta podla krvnych skupin B

Čo jesť? Béčkari sú všežravci – okrem kuraťa môžu akékoľvek mäso, dokonca už aj mliečne výrobky, obilniny, strukoviny, zeleninu, ovocie. Ak máte B skupinu, vyhnúť by ste sa mali kukurici, šošovici, arašidom, pohánke či pšenici. Profitovať budete z listovej zeleniny, vajíčok a diviny.

Krvná skupina AB

Ľudia s krvnou skupinou AB patria na svete k menšine. Táto krvná skupina existuje niečo vyše 1000 rokov. Údajne vznikla v stredoveku pomiešaním ázijskej a európskej krvi.

„Ábečko“ znamená citlivý tráviaci trakt a všetky nevýhody imunitných systémov skupín A a B. Nositeľom hrozí ochorenie srdca, rakovina či anémia.

Čo jesť? Odporúča sa zmiešaná strava: mäso, morské produkty aj mliečne výrobky, strukoviny, zelenina, ovocie, obilninydieta podla krvnyej skupiny AB – máte povolenú naozaj širokú škálu potravín.

Krvná skupina 0

Nulka je najstaršia krvná skupina. Vznikla pred 40 tisíc rokmi v Afrike. Alebo aspoň tak tvrdí D´Adamo Krvná skupina 0 bola charakteristická pre lovcov. Ak ste nulkári, môžete si gratulovať: ste silní jedinci, máte odolný imunitný systém a rýchly metabolizmus.

Hrozia vám iba niektoré zápalové ochorenia či problémy so štítnou žľazou. Ako jedinej krvnej skupine odporúča D´Adamo intenzívne telesné cvičenie – a čo si budeme klamať, pohyb počas diéty dokáže robiť zázraky 😊.dieta podla krvnych skupin 0

Čo jesť? Budete profitovať z vyššieho príjmu bielkovín vo forme mäsa a rýb. Obmedziť by ste mali rastlinné bielkoviny (obilniny, strukoviny).

Prečo jej neveríme?

V skutočnosti neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili opodstatnenosť diéty podľa krvnej skupiny.

Zdravotné benefity diéty podľa krvnej skupiny nesúvisia s krvnou skupinou

D´Adamo a jeho prívrženci sa oháňajú tisíckami úspešných prípadov, kedy ľuďom táto diéta zmenila život. Klesol im cholesterol, majú nižší tlak a viac životnej energie. A, čo nás v prípade diéty zaujíma najviac – podarilo sa im schudnúť.

Kde je problém?

Nemusíte byť Sherlock Holmes, aby ste vydedukovali, že ak sa niekto s nadváhou odrazu začne stravovať zdravšie (lebo áno, všetky krvné skupiny „povoľujú“ iba zdravé potraviny), schudne.

Ak bola pre niekoho donedávna zelenina skôr nadávkou než jedlom a dnes si dá ku každému jedlu porciu zeleniny (bez ohľadu na to, aká zelenina to bude), zvýši príjem vitamínov, minerálov aj vlákniny, ktoré sú spájané s mnohými zdravotnými výhodami.dieta podla krvnej skupiny chudnutie

Vyššia konzumácia rastlinných tukov je zase spájaná s nižším rizikom vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Obmedzenie vyprážaných a ťažkých jedál veľmi jednoducho zníži celkový kalorický príjem a schudli by ste, aj keby ste držali svätojánsku diétu, počas ktorej musíte jesť iba v stoji na jednej nohe a iba potraviny, ktoré farebne ladia s vaším tričkom.

Svätojánsku diétu sme si práve vymysleli, ale funguje takto: znížením opornej bázy zvýšite nároky organizmu na udržiavanie statickej polohy – a to vedie k nárastu spotrebovanej energie – a vy chudnete. Tiež blbosť. Síce zdôvodnená, ale stále blbosť.

Dodržiavať ju nemusí byť vždy to pravé orechové

Máte krvnú skupinu A, ale trávenie strukovín (všeobecne rastlinných bielkovín)  vám spôsobuje kŕče a nafukovanie. Podľa krvnej skupiny by však mali tieto potraviny tvoriť väčšinu vášho jedálnička.

Nuž, keď to hovorili na internete a vymyslel to lekár? „Nech ma aj roztrhne!“ poviete si a veselo sa trápite ďalej.

A čo ak ste aktívny športovec, ale máte krvnú skupinu AB, ktorá má povolené iba ľahké telesné cvičenie s cieľom relaxácie a navodenia pokoja? Zabudnite na obľúbených ranných 5 kilometrov – nechcete si predsa privodiť pretrénovanie.ako zacat behat vo dvojici

Alebo si vezmime krvnú skupinu AB, ktorá už, chvalabohu, je považovaná za všežravcov – a máte povolené živočíšne aj rastlinné bielkoviny. Údajne budete najviac chudnúť z tofu a mliečnych výrobkov. Čo robiť v prípade, že máte alergiu na bielkovinu kravského mlieka alebo intoleranciu laktózy? Nikdy neschudnete?

Ale kdeže!

Akýkoľvek stravovací koncept, ktorý dbá na vyváženú a pestrú stravu z plnohodnotných potravín a berie do úvahy vaše odlišnosti, bude pre vás vhodnejší než výmysel s krvnými skupinami.

Ak ste presvedčení, že diéta podľa krvnej skupiny vám prinesie dlhší život a kilá dolu – prečo nie. Koniec koncov, nepatrí k diétam, ktoré by striktne vyraďovali určitý zdroj potravín a určite by sa vám podarilo pokryť denné nároky na všetky dôležité živiny. My sa iba snažíme vypichnúť skutočnosť, že dodnes nebola preukázaná žiadna súvislosť medzi krvnými skupinami a tým, ako trávime jedlo či ktoré potraviny sú pre nás vhodné.

Za tie roky už sami viete, čo vám vyhovuje a čo nie. Ak vám fazuľa spôsobuje bolesti brucha, môže aj majster výživy tvrdiť, aké má pozitívne účinky na zdravie. Keď sa s ňou vaše telo nedokáže popasovať (a to platí pri všetkom), asi to pre vás nebude ideálne.zdrava strava

Oproti tomu ale existuje mnoho potravín, ktoré znášate oveľa lepšie, chutia vám a mohli by sme ich označiť za „zdravé“ – alebo lepšie: nutrične bohaté.

Čo si z toho vziať?

Vykašlite sa na podobné koncepty a venujte niekoľko hodín vzdelávaniu ohľadom výživy. Naučte sa, čo sú to bielkoviny, sacharidy, tuky. Koľko a kedy ich potrebujete. Zisite, čo je to bazálny metabolizmus alebo BMIkoľko kalórií by ste mali denne prijať.

Pretože ako sme povedali v úvode článku – tajomstvo každej diéty spočíva vo vytvorení kalorického deficitu.

 

Ohodnoťte článok

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Erika
Erika
Masérka, mama, športovkyňa. Vyštudovala Regeneráciu a výživu v športe, momentálne študuje kondičné trénerstvo na Masarykovej univerzite. Venuje sa silovému tréningu a súťaží v klasickom silovom trojboji. Verí, že zdravá strava a pohyb dokážu robiť zázraky s telom aj dušou :-)

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.