DomovVýživaVýživové doplnkyNedostatok draslíka - prečo klesá draslík v tele? + (prejavy)

Nedostatok draslíka – prečo klesá draslík v tele? + (prejavy)

Vedeli ste o tom, že draslík je tretím najviac vyskytujúcim sa minerálom v tele? Aj napriek tomu, že sa o ňom tak často nerozpráva, pre naše telo je skutočne dôležitý. Nachádza sa v každej ľudskej bunke a závisí od neho množstvo životne dôležitých funkcií.

Nedostatok draslíka podľa národného výskumu trápi až 97 % Američanov. Na vine je pravdepodobne nesprávny výber stravy. Mierne nízky nedostatok zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky, no ak je jeho množstvo v tele skutočne malé, môže dopomôcť až k zástave srdca. Ak sa chcete týmto neželaným stavom vyhnúť, ste na správnom mieste.

V tomto článku sa dozviete, prečo je draslík pre nás dôležitý, ako ho doplniť, ale i o tom, čo môže spôsobiť v našom tele nedostatok draslíka alebo naopak, jeho nadbytok.

Akú úlohu v našom tele má draslík?

Draslík nie je len klasický minerál. Keď sa dostane do nášho tela, funguje ako tzv. elektrolyt. Vo vode sa elektrolyt rozpúšťa na kladné alebo záporné ióny, ktoré majú schopnosť viesť elektrický náboj.

Draslík pomáha prenášať elektrické signály do buniek v našom tele, čo ovplyvňuje správne udržiavanie rovnováhy tekutín, nervového systému, zdravia srdcového svalu, krvného tlaku či PH.

Čo všetko ovplyvňuje draslík v tele?

  • Reguláciu tekutín
  • Funkciu svalov
  • Správne fungovanie nervového systému
  • Reguláciu krvného tlaku
  • Metabolizmus
  • Zdravie srdca
  • Hladinu PH v tele

Test na draslík v krvi

Poznať hodnotu draslíka v krvi je kľúčovým indikátorom pre vaše ďalšie konanie. Určite si sami neordinujte vysoké dávky draslíka pokiaľ si nie ste istý, že vám naozaj v tele chýba. Ak máte podozrenie na nedostatok draslíka, môže vám lekár spraviť test na draslík v krvi. Tento test sa často vykonáva ako súčasť krvného testu, ktorý analyzuje rôzne minerály a živiny v krvi.

Hladina draslíka v krvi sa meria v milimoloch na liter (mmol/L) alebo v mikromoloch na liter (µmol/L). Za normálne hodnoty považujeme rozsahu približne 3.5 – 5.0 mmol/L alebo 3,5 – 5,0 µmol/L.

Konkrétne hodnoty, pri ktorých by sme mohli hovoriť o nízkej hladine draslíka, sa môžu líšiť podľa laboratória, no obvykle je to nižšie ako 3.5 mmol/L alebo 3,5 µmol/L.

Pri poklese draslíka pod 2,5 až 2,2 milimólu na liter, ide už o život ohrozujúci stav, vyžadujúci si lekársku starostlivosť.

Čo je to hypokalemia?

Hypokalémia je stav, keď hladina draslíka v krvi klesne pod normálny rozsah.

Draslík sa prirodzene z tela vylučuje obličkami do moču. Existuje však viacero dôvodov, pri ktorých draslík klesá viac ako by mal.

Prečo klesá draslík v tele?

Nedostatočný príjem draslíka

Jedným z hlavných dôvodov hypokalémie môže byť nedostatočný príjem draslíka zo stravy. To sa môže stať pri nevyváženej strave, ktorá je veľmi chudobná na ovocie, zeleninu, strukoviny či orechy.

Príjem diuretík

Diuretiká, alebo lieky na zvýšenie vylučovania tekutín z tela, podporujú vylučovanie nadmerného sodíka a vody. Tieto lieky však môžu zvýšiť aj vylučovanie draslíka močom. Osoby, ktoré užívajú diuretiká na kontrolu krvného tlaku alebo odvodnenie, môžu byť náchylnejšie na hypokalémiu. Títo pacienti by mali byť obzvlášť obozretní a ak sa u nich vyskytnú typické príznaky nedostatku draslíka, svoje symptómy by mali konzultovať s lekárom.

Zvracanie alebo hnačky

Ďalším spôsobom, ktorým naše telo stráca draslík sú závažné a dlhotrvajúce zvracania a hnačky. Pri nich totiž telo náhle stráca veľa tekutín, ktoré obsahujú dôležité minerály a medzi nimi aj draslík.

Nadmerné potenie

Najmä pri vytrvalostnom cvičení alebo v horúcom prostredí môže nadmerné potenie spôsobiť stratu draslíka. To platí aj v prípade, ak sa strata tekutín nekompenzuje dostatočným príjmom draslíka.

Choroby obličiek

Poruchy obličiek môžu ovplyvniť schopnosť tela udržiavať rovnováhu draslíka. Osoby s chronickým ochorením obličiek môžu byť náchylnejšie na hypokalémiu.

Nedostatok draslíka – prejavy

Nedostatok draslíka môžeme na sebe spozorovať prostredníctvom mnohých charakteristických príznakov.

Tu sú niektoré z možných prejavov:

Celková slabosť a únava

Jedným z najčastejších a najskorších prejavov hypokalémie je slabosť a únava. Keďže draslík pomáha regulovať svalové kontrakcie, keď sú jeho hladiny nízke, svaly produkujú len slabé kontrakcie.

Slabosť a únava je typickým príznakom mnohých iných problémov či ochorení, preto si zvážte i ostatné zhodujúce symptómy.

Svalové kŕče

Nedostatok draslíka môže spôsobiť svalové kŕče a tiež bolesť svalov. Toto je spojené so schopnosťou draslíka regulovať svalovú kontrakciu.

Kŕče sa objavujú náhle a nekontrolovateľne. Keď sú hladiny draslíka nízke, mozog nedokáže prenášať efektívne signály, čím vznikajú predĺžené kontrakcie, ktoré následne my cítime ako svalové kŕče.

Ak sú hladiny draslíka nízke, vaše cievy sa začnú sťahovať, čím obmedzujú prietok krvi do svalov. To má za následok stuhnutosť i bolesti svalov.

Nepravidelný srdcový rytmus

Draslík je veľmi dôležitý pre správnu činnosť srdca, nakoľko jeho tok do a z buniek pomáha regulovať srdcový rytmus. Ak ho máte nedostatok, môžete zažívať pocit zvaný palpitácia srdca. Ide o stav, kedy vaše srdce môže biť silnejšie, rýchlejšie alebo preskakuje údery.

Problémy s tráviacim systémom

Problémy s trávením nemôžeme pripisovať len nedostatku draslíka, ale môžu sa pri tomto stave objaviť.

Draslík pomáha prenášať signály z mozgu do svalov nachádzajúcich sa aj v tráviacom systéme. Ako sme už viackrát spomenuli, keď sú hladiny draslíka v krvi nízke, mozog nedokáže efektívne prenášať signály, čo môže následne spôsobiť spomalený tráviaci systém.

Vyskytnúť sa môžu zažívacie ťažkosti, ako je nadúvanie či zápcha.

Zmeny nálad a podráždenosť

Draslík je zahrnutý aj v regulácii nervového systému. Nedostatok draslíka môže ovplyvniť nervovú činnosť a spôsobiť zvýšenú úzkosť a podráždenosť.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto prejavy môžu byť spojené s rôznymi faktormi a mali by byť interpretované v kontexte celkovej zdravotnej situácie človeka.

Ako zvýšiť hladinu draslíka v tele?

Zvýšenie hladiny draslíka v tele je možné dosiahnuť prostredníctvom stravovacích zmien a životného štýlu. Prinášame vám niekoľko odporúčaní, ako zvýšiť hladinu draslíka:

  • Začleňte do vášho jedálnička potraviny bohaté na draslík
  • Vyhýbajte sa nadmernej konzumácií alkoholu
  • Pri užívaní diuretík sa poraďte s vašim lekárom o pravidelnom dopĺňaní draslíka
  • Pravidelne sa hýbte
  • Vyhýbajte sa stresu
  • Dodržiavajte pitný režim

Potraviny s vysokým obsahom draslíka

Najlepším spôsobom, ako zásobiť telo dostatočným množstvom draslíka je zahrnúť do jedálnička viac ovocia, zeleniny, strukovín či orechov.

Zoznam potravín s vysokým obsahom draslíka:

  • Banány
  • Pomaranče
  • Avokádo
  • Hrozienka
  • Súčené marhule
  • Melóny
  • Špenát
  • Brokolica
  • Zemiaky
  • Paradajky
  • Hrach
  • Fazuľa (čierna, červená, biela)
  • Šošovica
  • Cícer
  • Mandle
  • Lieskové orechy
  • Slnečnicové semienka
  • Tekvicové semienka
  • Tuniak
  • Losos
  • Kuracie mäso
  • Mlieko a mliečne výrobky

nedostatok draslíka

Doplnky výživy

Pri akútnom nedostatku draslíka sa odporúča siahnuť po draslíkových doplnkoch stravy. Tie však nie je vhodné užívať bez lekárskeho predpisu, nakoľko nadmerné množstvo draslíka v krvi môže spôsobiť nežiadúce zdravotné ťažkosti.

Dobrou pomôckou môžu byť aj tzv. elektrolyty – športové nápoje, ktoré môžu obsahovať aj draslík. Avšak, pred kúpou pozorne sledujte ich zloženie a s konzumáciou to nepreháňajte.

Nadbytok draslíka

Nadbytok draslíka v organizme, nazývaný tiež hyperkalemia, môže byť rovnako nebezpečný ako jeho nedostatok. Tento stav nastáva vtedy, keď hladina draslíka v tele vystúpi nad 5 milimólov na liter. V tomto prípade sa však ešte nemusí jeho nadbytok nijak prejavovať. Väčšie problémy nastávajú pri hladinách nad 6 milimólov na liter a pri náhlom zvýšení.

Čo môže spôsobiť nadbytok draslíka v tele?

  • Únavu a slabosť
  • Svalové kŕče a tŕpnutie končatín
  • Žalúdočné problémy
  • Problémy so srdcovým rytmom
  • Nízky tlak

Ako môže vzniknúť nadbytok draslíka?

Ak vám napadlo, že pri vysokých dávkach ovocia alebo iných potravín s vysokým obsahom draslíka sa môže jeho hladina výrazne zvýšiť, nemusíte mať strach. Vaše obličky totiž dokážu jeho hladinu spoľahlivo korigovať a v prípade, že je ho v tele výrazne viac, začnú ho prirodzene vylučovať.

Problém však nastáva, ak vás trápia poruchy či ochorenia obličiek alebo nadobličiek. Poruchy obličiek môžu spôsobiť, že obličky nevylučujú dostatočné množstvo draslíka z tela von. Za príčinou jeho nadbytku môžu stáť aj rôzne metabolické problémy, ochorenia pečene i cukrovka.

Ďalšou častou príčinou hyperkalénie sú niektoré liečivá, napríklad na zvýšený krvný tlak, ochorenia srdcovo-cievneho systému, ale aj bežne dostupné liečivá na bolesť (pri nadmernom a dlhodobom užívaní).

Liečba nadbytku draslíka závisí od závažnosti stavu a príčiny jej vzniku. Pri mierne zvýšených hladinách sa odporúča diéta bez draslíka, v horšom prípade by ste sa už o ďalšom postupe mali porozprávať s vašim lekárom. Ak máte podozrenie na nadbytok draslíka, konajte včas.

nedostatok draslíka

Záver

Optimálny príjem draslíka je nevyhnutný pre správne fungovanie celého organizmu. Jeho prítomnosť je dôležitá pre udržanie rovnováhy tekutín, správnu funkciu svalov a nervov i reguláciu krvného tlaku. Ak nás trápi nedostatok draslíka, príznaky na seba nenechajú dlho čakať.

Vo všeobecnosti vám však odporúčame dopĺňať hladinu draslíka v krvi prírodnou cestou, čiže zaradením ovocia a zeleniny do jedálnička. Ak máte len mierny nedostatok draslíka, keď budete jesť pravidelne dostatok potravín bohatých na draslík, váš stav je schopný sa optimalizovať do niekoľkých dní.

Ak máte podozrenie na jeho vážny nedostatok, prípadne nadbytok, konzultujte váš stav s lekárom, ktorý vám môže vykonať aj test na draslík v krvi.

4.8/5 - (26 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Jarošová
Dominika Jarošová
Chvíľu mi trvalo, kým som si k športu ako malá našla cestu. Dnes si už však život bez neho neviem predstaviť. Preto si popri tvorbe článkov a grafiky vždy vo voľnom čase zabehám či zacvičím. Keďže milujem prírodu, najradšej vybehnem do lesa so psíkom alebo na turistiku. Pravidelne sa vzdelávam v oblasti športu a zdravej výživy, nakoľko naše telo je hlavne náš výtvor a treba sa oň patrične starať. Rada by som nadobudnuté poznatky predstavila aj vám.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.