Spacák pravdepodobne poznáme všetci. V prvom rade je užitočný, keď sa chystáme do prírody aj na noc, pretože dokáže poskytnúť potrebný komfort a isté pohodlie spánku aj vonku. Okrem toho sa dá použiť aj v množstve iných situácií, napríklad, aj vo vnútri, keď chýbajú postele alebo pohovky. Je tiež vynikajúcim vybavením aj na outdoor festival.
Obsah článku
Najlepší spacák – náš výber
Keď sa teda chystáte von aj na noc, nespoliehajte sa na to, že si vystačíte s dekami či karimatkou. Práve kvalitný spacák vám prinesie maximálny komfort, navyše je veľmi praktický aj na manipuláciu a prenášanie. Najdôležitejšou funkciou spacáku je, že vás dokáže zahriať aj v horších podmienkach, čo práve deka alebo iné materiály nezabezpečia.
Ako vybrať spacák
Predtým, ako začnete obiehať športové predajne alebo hľadať na internete, aby ste našli vhodný spacák, zodpovedzte si niekoľko dôležitých otázoch, ktoré vám pomôžu pri výbere.
Sú nimi:
- V akom ročnom období budete spacák využívať? Chodíte do prírody pravidelne od skorej jari až do jesene? Nezabúdajte, že noci a rána sú aj počas teplých dní stále chladné. Ak teda chcete spacák použiť viackrát počas sezóny, je dôležité na to myslieť pri výbere.
- Do akých teplôt pôjdete s vaším spacákom? Potrebujete ho na letný festival, na hory, na chatu alebo do stanu?
- Akú dôležitosť pre vás zohráva jednoduchá manipulácia a nízka hmotnosť?
- Aký je váš rozpočet, ktorý by ste chceli do spacáku investovať?
Pri výbere spacáku sa stretnete s niektorými dôležitými kategóriami, ktoré vám pomôžu pri výbere hneď, ako budete mať zodpovedané predchádzajúce otázky.
Teplota alebo teplotné rozmedzie
Táto kategória je veľmi jednoduchá a bude pre vás jednoduché ju zohľadniť. Pri označeniach spacákov nájdete niekoľko druhov označení, podľa ktorých výrobcovia označujú, do akého obdobia je ich spacák vhodný. Najčastejšie sú to tieto tri kategórie:
- Letné;
- Trojsezónne;
- Zimné.
Zrejme ani netreba vysvetľovať nič viac. Jednoducho sa zamyslite nad tým, do akého ročného obdobia budete váš spacák používať.
Treba však poznamenať, že letné spacáky sú naozaj tenké. Nenechajte sa teda zlákať iba ich výhodnejšou cenou, a to najmä vtedy, ak počítate s tým, že spacák použite viackrát počas rôznych období.
Každé ročné obdobie totiž môže prekvapiť neprimeraným počasím.
Výrobcovia niekedy podľa sezóny označujú spacáky aj ďalšími označeniami. Sú to, napríklad, ultraletné spacáky alebo extrémne spacáky (respektíve spacáky do extrémneho počasia).
Snažte sa skôr vyhýbať celoročným spacákom, pretože nie je fyzicky reálne, aby bol spacák vhodný do teploty 20 stupňov a zároveň aj do mínus 10 stupňov. Vhodnejší je potom trojsezónny spacák.
Avšak je treba počítať, že vám v ňom pravdepodobne bude v lete trochu teplo.
Teplotné limity
Teplotné limity sú tiež jedným z dôležitým kritérii pri výbere. Túto informáciu nájdete zväčša na štítku vaku a sú označené normou EN 13537.
Táto norma platí od roku 2002, ale nie všetci výrobcovia ju používajú. Niekedy nájdete na štítku aj jeden z týchto jednoduchých pojmov:
- Komfort – rozmedzie teplôt, kedy vám nie je ani teplo ani príliš horúco;
- Limit/max – pri akých teplotách môže dôjsť k prehriatiu alebo k prechladnutiu, ale spacák vás stále ochráni;
- Extrém – teploty, pri ktorých nie je spacák vhodné používať.
Materiál spacáku
Samotný spacák sám o sebe nehreje, ale jeho najdôležitejšou funkciou je udržať jeho teplo vo vnútri.
Preto je najvhodnejším materiálom na výrobu spacáku taký, ktorý dokáže zadržiavať teplo a vzduch. Ten je udržiavaný v izolačnej náplni spacáku.
Na to, či bude spacák komfortný a teplý má ďalej vplyv aj spôsob jeho šitia, smer vlákien a izolačná vrstva. Najčastejším materiálom na výrobu spacáku patrí syntetika a perie. Každý z nich má určité výhody aj nevýhody.
- Syntetika
Väčšina spacákov je vyrobených práve zo syntetického materiálu, pretože sú lacnejšie. Ich ďalšou veľkou výhodou je, že sa dajú použiť aj vo vlhkom prostredí, pretože na seba viažu vlhkosť iba minimálne. Syntetika vo vnútri dokáže na seba stále viazať vzduch, aj v prípade dažďa.
Mokré prostredie pritom nijak zásadne nenarúša štruktúru a vlákna vaku. Toto vlákno je tiež vhodné pre alergikov a poskyntne vám komfort aj na tri sezóny. Pri výbere syntetického vlákna si však dajte pozor na jeho kvalitu. Spacáky s lacnejšími syntetickými náplňami vám rozhodne nevydržia tak dlho ako kvalitné syntetické materiály.
Hlavnou nevýhodou syntetického vlákna alebo aj mikrovládna je ich nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
- Páperové spacáky
Páperové náplne sa dnes používajú zväčša len do extrémnych vysohorských podmienok, prípadne do takého prostredia, kde sú suché mrazy, nízka vlhkosť vzduchu a málo zrážok. Hlavnou nevýhodou peria je, že nasakuje aj vlhosť a potom stráca svoje pozitívne vlastnosti. Na druhej strane má však fantastickú tepelnú izoláciu, dlhá životnosť a tvárová stálosť.
Ako prať spacák
Pranie spacáku záleží predovšetkým od materiálu, z ktorého je spacák vyrobený. V zásade platí, že spacák vyrobený zo syntetického materiálu sa perie jednoduchšie ako ktorýkoľvek iný. Je ľahký, rýchlo sa schne a tiež nie je náročný na údržbu.
Tento typ spacáku môžete prať bez problémov aj na šetrnom programe vo vašej práčke a nič zásadné sa s ním nestane. Spacák z akéhokoľvek materiálu neperte príliš často, nepoužívajte naň ani bielidlo či aviváž. Nie je vhodné ho tiež žehliť.
Vhodnejšie sú práčky a súsičky s predným plnením. Ak máte na to čas a priestor, najvhodnejšie je prať spacák ručne, ale tento proces môže trvať veľmi dlho. Pustite sa teda do toho len v prípade, že máte na čistenie čas.
Vojenský spacák
Vojenské spacáky sú určené do extrémnejších podmienok pre naozajstných fanúšikov stanovania. Aby boli hrejivejšie, sú vo veľkej miere vyrobené z prírodného materiálu, teda hlavne z peria. Vďaka tomu dokážu okrem iného držať lepšie svoj tvar.
Ak sa budete o vak dobre starať, vydrží vám tiež dlhšie ako stan zo syntetického materiálu. Majú tiež dobrú schopnosť odvádzať vlhkosť od tela. Pot sa v ňom totiž ľahšie odparuje.
Vojenské spacáky si vyžadujú dôkladnejšiu údržbu ako ktorékoľvek iné. Je vhodné ich ošetrovať s na to určenými prípravkami. Určite neperte vojenský spacák v práčke, ale len ručne, prípadne ho odneste do čistiarne.
Pri výbere spacáku sa stretnete ešte s množstvo ďalších kritérií, medzi ďalšie patrí, napríklad, aj tvar a konštrukcia. V každom prípade, riaďte sa predovšetkým tým, na aký účel ho chcete používať. Spacák je skvelá pomôcka, ktorá sa hodí minimálne do každej domácnosti.