LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleHorský bicykel - Ako vybrať ten najlepší? +(TOP 5 kategórií)

Horský bicykel – Ako vybrať ten najlepší? +(TOP 5 kategórií)

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kedy ste si prvýkrát sadli na bicykel? Bolo to pravdepodobne veľmi dávno. Už ako malé deti trénujeme svoje prvé kilometre na bicykli a niet sa čomu čudovať, že horský bicykel sa aj v dospelosti pre mnohých ľudí stáva veľmi obľúbeným športovým vybavením a taktiež dopravným prostriedkom. Cyklistika sa teší na Slovensku veľkej popularite.

Najlepšie horské bicykle

Náhľad

Výhody

Hodnotenie

Zobraziť v obchode

Horské elektrobicykle

Najnovší trend vo svete cyklistiky
Výrazná pomoc pri jazde
Nízke prevádzkové náklady
Zaručená radosť z jazdy

Horské bicykle s 29" kolesami

Najrozšírenejší typ bicyklov
Jednoduché ovládanie
Zvládnu každý terén
Rozšírená záruka na 10 rokov

Horské bicykle s 27,5" kolesami

Rovnako obľúbené ako 29" bicykle
Vhodné na cestu aj do terénu
Na výber rôzne značky
Výhodná cena

Horské bicykle s 26" kolesami

Vhodné do terénu
Jednoduché ovládanie vďaka menším kolesám
Nie až tak vhodné na dlhšie trasy
Rôzny výber modelov za skvelé ceny

Horské bicykle celoodpružené

Bicykle ako stvorené do náročného terénu
Zvládnu každú nerovnosť a prekážku
Vhodné aj na dlhšie trasy
Rôzne modely na výber (XC, DH Enduro...)

Dôvodov je niekoľko. V prvom rade máme na ňu vynikajúce podmienky – nielen z hľadiska terénu, ale aj z hľadiska počasia.

Počasie je v mesiacoch apríl až september priamo ideálne na bicyklovanie. Okrem toho na Slovensku nájdete množstvo krásnych oblastí a cyklotrás, ktoré lákajú na preskúmanie. V tomto článku si predstavíme fenomén cyklistiky, druhy horských bicyklov a tiež to, ako si horský bicykel vybrať.

Horská cyklistika

Vedeli ste, že prvý bicykel, ktorý sa podobal tomu dnešnému skonštruoval ešte v roku 1492 Leonardo da Vinci? Tento slávny vynálezca a maliar teda prišiel s úplne prvým návrhom bicykla, jeho návrh však nebol nikdy skonštruovaný.

Praotcom bicyklov je však nemecký barón Karl Friedrich Drais, ktorý začal s prvou hromadnou výrobou bicyklov a odvtedy je bicykel obľúbenou súčasťou takmer každej domácnosti.

Až do roku 1869 nebol oficiálne bicykel uznaný ako cestný dopravný prostriedok, od tohto roku sa situácia zmeni.

Napriek tomu je stále bicykel viac využívaný na voľný čas a horská cyklistika je jedným z najobľúbenejších športov Slovákov. Samozrejme, obrovskej obľube sa teší aj všade vo svete.

História horskej cyklistiky

Je teda zrejmé, že horská cyklistika sa nezaobíde bez bicykla. Je to druh športovej aktivity a jej cieľom je zdolanie určitej trate buď na dráhe alebo v inom teréne.

Na horskom bicykli sa mimo hlavných ciest jazdilo v podstate od ich vynájdenia, ale za akýsi oficiálny začiatok možno považovať 70. roky minulého storočia, keď sa horská cyklistika stala veľmi populárnou najmä v Californii.

Práve tam sa postupne začali bicykle upravovať tak, aby boli prispôsobené na jazdu v rôznom teréne. Mali lepšie brzdy a tiež širšie pneumatiky.

Horskú cyklistiku môžeme rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín, ktoré sú tiež športovými disciplínami:

 • Downhill (DH)
 • Cross country (XC)
 • Maratón (MX)
 • TRIAL
 • Freeride (FR)
 • Fourcross (4X)
 • BMX

Na Slovensku je okrem rekreačnej horskej cyklistiky populárna aj súťažná horská cyklistika, ktorá sa realizuje už od roku 1992. Tu je popis najpopulárnejších druhov horskej cyklistiky:

Downhill

Je druh adrenalínovej horskej cyklistiky a možno povedať, že aj akousi kráľovskou disciplínou.

 

Je to aj najnáročnejší typ cyklistiky, ktorý si vyžaduje veľa zručnosti jazdca. O čo presne ide? Je to jazda na bicykli dolu kopcom, čo je však veľmi náročné a určite tento druh nie je pre začiatočníkov.

Treba brať do úvahy to, že sa mení povrch z trávnatého na kamenistý, prípadne môže byť na povrchu blato a korene.

Zvyčajne mávajú takéto trate prevýšenie až 500 m a bicykel môže dosahovať rýchlosť aj 90 km/h, preto musí aj bicykel zodpovedať podmienkam ja jazdu tohto druhu.

Four-cross

Je mladšia pretekárska športová disciplína, kedy sú na trati 4 pretekári a trasa do široká do 6 metrov. Na trati sú vybudované rôzne prekážky. Povrch trate býva zvyčajne hladký a zvyknú sa používať bicykle s menším odpružením.

U nás je populárna pravdaže najmä horská cyklistika so športovým alebo turistickým cieľom. Je to jednoznačne jeden z najkrajších, ale tiež fyzicky najnáročnejších športov.

Druhy horských bicyklov

Na trhu nájdeme množstvo firiem, ktoré vyrábajú horské bicykle, avšak tempo trhu udávajú najmä dve hlavné spoločnosti – a to firma Campagnolo, ktorá vyrába hlavne komponenty pre cestné bicykle a spoločnosť Shimano, ktorá je jedným z najväčších výrobcov komponentov pre horské bicykle.

Čo sa týka značiek, podobne ako aj v prípade iný druhov športu, majú aj horské bicykle niektoré populárne značky, ktoré sú v podstate fenoménom svojho druhu.

Skvelou vizitkou pre slovenský trh je tiež to, že existujú aj slovenskí výrobcovia bicyklov, ktorí môžu bez problémov konkurovať aj tým svetovým.

Horské bicykle Kellys

Je to jednoznačne najpopulárnejšia slovenská značka bicyklov, ktorá vznikla ešte v roku 1991 a dnes má v portfóliu viac ako 150 modelov bicyklov. Medzi týmito modelmi si určite vyberie rekreačný horský cyklista aj náročný športovec. Väčšinu tejto firmy vlastnia dvaja bratia – Peter a Branislav Divinec.

Pôvodne sa značka Kellys predávala pod rôznymi inými značkami, ako boli Alpina, Admiral či Lincoln.

 

Pre samotnú firmu to však bolo skôr nevýhodou, preto sa všetky modely zjednotili pod jednu značku. V súčasnosti vyrobí Kellys ročne asi 95-tisíc bicyklov, z toho väčšina, a to až zhruba 80 % sa vyváža do 30 krajín.

Okrem samotných bicyklov dnes značka vyrába aj príslušenstvo na bicykle rôzneho druhu.

Okrem horských bicyklov v ponuke nájdete aj celoodpružené bicykle, trekkingové bicykle, cestné, mestské bicykle či bicykle pre deti. V ich sortimente ďalších produktov nájdete tiež:

 • Computery na bicykel,
 • Prilby,
 • Batohy na bicykle,
 • Plášte,
 • Odrážadlá pre najmenších.

Horské bicykle CMT bikes

Ďalšia úspešná slovenská značka vznikla v Starej Turej a bicykle vyrába od roku 1999. Ročne dnes vyrába asi 55 000 bicyklov.

Niektoré z nic sú určené pre slovenský trh a zvyšný objem putuje ďalej do krajín V4, respektíve na rakúsky trh. Od roku 2016 táto značka vyrába aj elektrobike.

Dnes sa značka špecializuje práve na výrobu bicyklov na elektro pohon a dnes v ich portfóliu nájdete mnoho modelov bicyklov, ktoré majú asistovaný elektrický pohon v rôznych kategóriách s overenými pohonnými platformami.

Horské bicykle Ghost

Značka GHOST už vyrába bicykle viac ako 20 rokov. Tak ako v prípade iných značiek, aj v prípade tejto sú vývojármi skúsení cyklisti, ktorí sa venujú všetkým disciplínam, a tak dokážu na bicykloch vychytať aj tie najmenšie detaily.

Značka pochádza zo severného Bavorska ešte v roku 1993. Odvtedy vyvíja kvalitné bicykle, ktoré sú určené pre profesionálnych aj pre rekreačných jazdcov. V ich sortimente nájdete:

 • Horské bicykle,
 • Cestné bicykle,
 • Trekkingové bicykle,
 • Elektrobicykle,
 • Mestské modely.

Podobne ako aj iné značky, aj táto sponzoruje niekoľkých najlepších jazdcov a tímy. Spoločnosť má v súčasnosti svoje pobočky v Holandsku, Španielsku, Kórei, Južnej Číne aj na Taiwane.

Horské bicykle Kross

História značky Kross sa začala písať síce ešte v roku 1990, ale až rok 2006 bol pre značku prelomový.

Dnes sa sústreďuje predovšetkým na výrobu a rozvoj bicyklov, ktoré sú určené do náročného terénu, ale, samozrejme, okrem toho má v portfóliu kompletný sortiment bicyklov, vrátane detských.

Spoločnosť vznikla ešte v spomínanom roku 1990 ako predajňa s bicyklami a o 10 rokov neskôr vznikla aj prvá hala na výrobu bicyklov.

Dnes teda značka patrí medzi špičku moderných horských bicyklov a je súčasťou aj celosvetových pretekov.

V konečnom dôsledku teda závisí na vás, pre akú značku sa rozhodnete. Tie najlepšie značky ponúkajú podobnú kvalitu aj podobné ceny bicyklov a je naozaj z čoho si vyberať.

Dámske horské bicykle

Výrobcovia horských bicyklov si dávajú tiež záležať na tom, či sa jedná o pánsky alebo dámsky horský bicykel. Okrem samotných funkčných rozdielov sú rozdiely, samozrejme, aj v prevedeniach, dizajne a farbe.

Ďalší veľmi dôležitý rozdiel spočíva v tom, že dámske horské bicykle majú kratší rám, ktorý lepšie vyhovuje ženskej anatómii. Ženské sedlo býva tiež kratšie, čo je pre ženy pohodlnejšie.

Rozdelenie horských bicyklov

Horské bicykle sa delia podľa rôznych kritérií. Kľúčové je, že oproti iným druhom, napríklad, cestným bicyklom majú iný rozmer kolies a riadenie.

Čo sa týka rozmerov kolies, horský bicykel má kolesá troch rozmerov, ktorá však nie sú rozhodujúcim faktorom pri kvalite riadenia. Rozmery sú nasledovné:

 • 29-palcové kolesá sú najaktuálnejšou alternatívou horských bicyklov a nepochybne sa stali aj istým fenoménom. Tieto kolesá sú totiž na náročnom teréne o niečo rýchlejšie ako 26 alebo 27,5-palcové.
 • 27,5-palcové kolesá – sú o niečo menej pomalé ako 29-palcové kolesá.
 • 26-palcové kolesá bicykel s týmito kolesami býva kľudnejší v teréne, ale dokáže dobre zvládnuť nerovnosti. Pritom má menší uhol nájazdu na prekážky a väčšiu zotrvačnosť. Je teda skôr určený pre kľudnejšie jazdy a vyšších jazdcov. Dá sa využiť aj na cykloturistiku.

Na rozdiel od crossových alebo od cestných bicyklov sú horské bicykle zvyčajne ťažšie, a to najmä preto, lebo sú mohutnejšie.

Majú odpruženú prednú vidlicu, ktorá slúži na to, aby sa tlmili nerovnosti v teréne.

Niekedy majú tieto bicykle aj tlmenie zadnej časti. Takéto riešenie je však už zvyčajne drahšie, a odráža sa aj na menšej hmotnosti bicykla.

Keď jazdíte po horskom teréne, zvyčajne je na ňom viac než dosť blata, preto sú veľmi dôležitou súčasťou horského bicykla aj blatníky a je potrebné chrániť nielen váš chrbát, ale aj tvár vpredu.

Veľmi typickými znakmi týchto bicyklov sú tiež kotúčové brzdy. Ráfkované brzdy sú pri horských bicykloch skôr zriedkavé. Rámy bývajú zvyčajne nižšie a sú rôzne tvarované.

Ďalšími kategóriami sú:

 • Bicykle s prednou odpruženou vidlicou – tieto bicykle sú ideálne na športovo-rekreačné využitie, ale sú vhodné aj pre náročných jazdcov. Nazývajú sa tiež hardtail.
 • Celoodpružené bicykle – existujú bicykle s menšími zdvihmi (100-120 mm), ktoré sú určené skôr na športové či rekreačné využitie. Bicykle s vyššími zdvihmi (120 – 160 mm) sú určené pre cyklistov, ktorí sú zvyknutí na náročnejší terén. Na tie najnáročnejšie jazdy sú určené bicykle so zdvihom až okolo 200 mm.

Horské bicykle sa zvyčajne vyrábajú s pevnou zadnou časťou, niekedy je však odpružená. To dodáva bicyklu väčšiu efektivitu, rýchlosť a tiež úroveň pohodlia pri jazde na bicykli v teréne.

Hodnota odpruženia na zadnej stavbe a vidlica udávajú spomínanú výšku zdvihu, ktorá hovorí o tom, o koľko centimetrov sa vie tlmiaca jednotka maximálne zanoriť.

Ďalšie odlišnosti horských bicyklov

Horské bicykle sa v neposlednom rade líšia tiež geometriou, typmi plášťa, systémom ich pruženia, tvarom a šírkou riadidiel, tiež materiálmi rámov, a podobne.

Rám horského bicykla býva robustnejší, preto vydrží aj náročnejšiu manipuláciu v horskom teréne.

Dnes už býva odpružená vidlica zvyčajne štandardom aj na tých lacnejších alternatívach horských bicyklov.

Celoodpružený bicykel je efektívnejší a rýchlejší v náročnom teréne, jeho cena je však tiež vyššia. Ak je na bicykli odpruženie s vyšším zdvihom, bicykel horšie stúpa do konca a je tiež ťažší.

Ak má bicykle zdvih nad 160 mm, je určený predovšetkým na jazdu z kopca. Čím je teda zdvih menší, tým je bicykel vhodný aj na jazdu do kopca a dá sa ovládať jednoduchšie.

Ako si vybrať horský bicykel

Kvalita horského bicykla je takmer priamoúmerná jeho cene. To znamená, že čím sú vaše nároky na cyklistiku vyššie, tým drahší bicykel by ste si mali zaobstarať.

Optimálne je však zvoliť minimálne zlatú strednú cestu, a teda zaplatiť si stredne vysokú cenu za dobrú kvalitu bicykla.

Riaďte sa v prvom rade vašimi potrebami, pretože je možné, že nepotrebujete práve ten najdrahší bicykel. Originálne horské bicykle sa líšia od tých cestných týmito faktormi:

 • Sú stavané na ťažký terén,
 • Okrem ťažkého terénu hravo zvládnu aj poľné cesty,
 • Majú širšie pneumatiky,
 • Majú širšie riadidlá,
 • Bicykel je oveľa stabilnejší,
 • Jazda na horskom bicykli bude pomalšia, ale extrémne pohodlná a je vhodný na zdolávanie kopcov.

Pred kúpou bicykla si tiež premyslite, na aký účel a ako často ho budete využívať. Horský bicykel je síce drahšia investícia, ale vydrží vám niekoľko rokov. Pri výbere konkrétneho modelu sa riaďte nasledovnými faktormi:

 • Aký terén budete najčastejšie zdolávať,
 • Náročnosť terénu,
 • Aký dlhý čas strávite na bicykli,
 • Ako často ho budete využívať.

Tieto faktory sú kľúčové pre technické vybavenie bicykla. Ak budete jazdiť na ľahšom teréne, stačí vám aj bicykel, ktorý má základnú technickú výbavu.

Ak však chcete jazdiť na náročnejšom teréne, vyberte si bicykel, ktorý je lepšie technicky vybavený.

Horský bicykel môžete, samozrejme, využívať nielen do horského terénu, ale tiež na cestu.

Avšak jazda na ceste bude z dôvodu rozdielnych kolies na meste menej efektívna než na crossovom bicykli.

Cena horských bicyklov

Horské bicykle nájdete podľa značky v rôznych cenových kategóriách. Samozrejme, ako sme už spomínali, modeli, ktoré sú dokonale technicky vybavené sú drahšie ako jednoduchšie modely horských bicyklov. Cena sa pohybuje od 150 Eur až do niekoľko stovák až 1 000 Eur. Všetko, samozrejme, závisí od vašich požiadaviek.

Tiež je typické, že sú najnovšie modely jednotlivých značiek drahšie, ako tie staršie značky. Nové modely majú zvyčajne o niečo unikátnejšie technické riešenie, ale nič nepokazíte ani tým, keď si kúpite starší model danej značky.

Jednotlivé predajne horských bicyklov majú aj príležitostné výpredaje horských bicyklov, kedy sú ich ceny o niečo lacnejšie. Z tohto pohľadu sa vám najviac oplatí kúpiť bicykel po sezóne, čiže koncom jesene alebo cez zimu.

Horský bicykel je teda športový prostriedok, do ktorého sa určite oplatí investovať. Ak si kúpite spoľahlivý model horského bicykla, vydrží vám aj niekoľko rokov a bude skutočne vaším obľúbeným spoločníkom na voľné chvíle. Veď na Slovensku máme množstvo horských oblastí, ktoré stojí za to na bicykli objavovať.

Prečítajte si tiež článok ako si vybrať tachometer a prilbu na bicykel.

Náhľad

Výhody

Hodnotenie

Zobraziť v obchode

Horské elektrobicykle

Najnovší trend vo svete cyklistiky
Výrazná pomoc pri jazde
Nízke prevádzkové náklady
Zaručená radosť z jazdy

Horské bicykle s 29" kolesami

Najrozšírenejší typ bicyklov
Jednoduché ovládanie
Zvládnu každý terén
Rozšírená záruka na 10 rokov

Horské bicykle s 27,5" kolesami

Rovnako obľúbené ako 29" bicykle
Vhodné na cestu aj do terénu
Na výber rôzne značky
Výhodná cena

Horské bicykle s 26" kolesami

Vhodné do terénu
Jednoduché ovládanie vďaka menším kolesám
Nie až tak vhodné na dlhšie trasy
Rôzny výber modelov za skvelé ceny

Horské bicykle celoodpružené

Bicykle ako stvorené do náročného terénu
Zvládnu každú nerovnosť a prekážku
Vhodné aj na dlhšie trasy
Rôzne modely na výber (XC, DH Enduro...)

3.5/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dominika Koštialiková
Dominika Koštialiková
Učarovali mi latinskoamerické a afro tance, ktorým sa venujem už 8 rokov. Okrem toho posledných 5 rokov milujem fitness. Zbožňujem cestovanie, šport a aktívny životný štýl. Moje rady a tipy s vami zdieľam v mojich článkoch.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.