LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovŠportBicykleZámok na bicykel - Ako vybrať ten najlepší? (najbezpečnejší)

Zámok na bicykel – Ako vybrať ten najlepší? (najbezpečnejší)

Je jazdenie na bicykli vašou obľúbenou aktivitou? Ak patríte k ľuďom, ktorí bicykle využívajú na pravidelnej báze a chodíte na nich napríklad do mesta, obchodu alebo práce, potrebujete im poskytnúť kvalitné zabezpečenie. Najlepšia forma je klasika vo forme zámku. Vďaka nemu vám bicykel nikto nezničí a ani neukradne. Ako však vybrať ten najlepší zámok na bicykel, ktorý vám poskytne skvelú ochranu?

Najlepší zámok na bicykel – TOP 5 (vyberali odborníci)

Kedy zámok na bicykel kúpiť?

Mnohí pri zámku na bicykel mávnu rukou a pousmejú sa. Zdá sa im to ako zbytočná vec, ktorú nevyužijú. Kto by im len bral bicykel, no nie?

V skutočnosti sú dnes bicykle pomerne ľahkým terčom pre mnohých zlodejov. Ide o výrobky, ktoré sú mnohokrát drahé a stoja desiatky až stovky eur.

V prípade tých lacnejších je zas možnosť predať jednotlivé súčiastky. 

Či už máte bicykel drahší alebo lacnejší, zámok naň by ste určite mali mať.

A podľa čoho vlastne vyberať zámok? Miesto, kde ho nechávate osamote, je jedným z najdôležitejších parametrov.

muž na bicykli

Dajme si príklad. Riziko, že vám niekto ukradne bicykel spred domu je nízke a to hlavne v pokojných dedinách. Naopak, v obchodných centrách, na uliciach v meste alebo niekde, kde je veľa ľudí, je omnoho vyššie.

Bicykel vám môže zmiznúť v priebehu niekoľkých sekúnd. Nemusíte si to ani všimnúť.

Nehovoriac o bicykloch, ktoré majú zaujímavý dizajn alebo výraznú farbu. Tie priťahujú pozornosť ešte viac a sú ľahkým terčom.

Plus, posledným parametrom, ktorý je pri kúpe dôležité zvážiť je aj čas, koľko nechávate bicykel bez dozoru. Ak len niečo vyložíte a odbehnete, bicykel vám nemusí nikto vziať. Riziko sa zvyšuje s pribúdajúcimi minútami.

 

Je však úplne jedno, aký máte bicykel alebo koľko ho nechávate osamote. Ochranu potrebujete vždy a všade. Ako však vybrať ten najbezpečnejší zámok na bicykel?

Typ zámku

Pri nakupovaní sa stretnete s niekoľkými typmi zámkov. Poďme si o nich povedať niečo viac.

Zámky na bicykle sa delia na štyri základné typy a to:

 • reťaz
 • typ U
 • skladací
 • káblový

Každý z nich má určité výhody a nevýhody. Všetky sa však hodia na každý jeden model a typ bicykla. Výber je skôr na osobnom využití a tom, čo preferujete.

Reťaz

Reťazový zámok na bicykel je nielen veľmi kvalitný a odolný, ale taktiež sa jednoducho používa. Najčastejšie býva pripevnený na ráme, aby ste ho mohli využiť všade, kam idete.

Jeho najväčšou nevýhodou je vyššia váha, ktorú si pri jazdení môžete všimnúť a ucítiť. Preto sa nehodí deťom, ale skôr dospelým.

muž na bicykli

Typ U

Účkové zámky na bicykle sú dosť časté a využívajú sa tiež veľmi často. Cenovo sú v strednej kategórií, no oplatí sa do nich investovať, pretože sú veľmi odolné. Nedajú sa prestrihnúť ani zlomiť.

Nevýhoda je však rovnaká ako pri reťazových. Majú vyššiu hmotnosť a ťažšiu skladnosť. Ak máte pri sebe hrubší stojan, môže prísť problém s upevnením.

Skladací

Treťou možnosťou je skladací zámok, ktorý je veľmi kvalitný a patrí medzi tie najlepšie. Vhodný je ako pre dospelých, tak aj pre deti. Jednoducho sa prenáša a má nízku hmotnosť. Najväčšou výhodou je vysoká odolnosť.

Jediná nevýhoda, ktorá sa s týmto modelom spája je vyššia cena. Rozhodne sa však doň oplatí investovať.

Káblový

Káblový zámok na bicykel, často označovaný aj ako lankový, patrí k najlacnejším na trhu. Nie je tak odolný a dokážete ho veľmi jednoducho prestrihnúť. Je ľahký a mnohí ho berú len ako doplnkový zámok.

Vhodný je pre lacnejšie bicykle, ktoré nepotrebujú tak veľkú ochranu. Jeho výhodou je nízka cena. 

Špeciálne typy

Na trhu sa okrem spomenutých základných typov môžete stretnúť ešte so špeciálnymi. Ide o také, ktoré majú rôzne funkcie ako napríklad alarm alebo kód. Najčastejšie sa delia na:

 • Zámok na bicykel s alarmom
 • Zámok na bicykel na kód

Poďme si aj v tomto prípade o každom niečo povedať.

Zámok na bicykel s alarmom

Tento typ zámku je najdrahším na trhu, no poskytuje vysoké zabezpečenie pre každý bicykel. Ide o veľmi kvalitný, až profesionálny zámok, ktorý funguje podobne, ako tie v autách.

Poskytuje najvyšší stupeň ochrany.

Alarm, ktorý sa v tomto zámku nachádza, funguje na základe rôznych funkcií ako napríklad detektor pohybu alebo citlivosť. Podľa toho sa vie alarm zapnúť presne vo chvíli, kedy by vám bol bicykel odcudzený.

Zámok na bicykel na kód

Tento model je o niečo menej bezpečný, no stále skvelo bicykel chráni. Funguje na úplne bežnom princípe, kedy vám poskytuje možnosť nastaviť kód potrebný na odomknutie.

Väčšina týchto zámkov poskytuje špirálové zámky.

A síce zámok na bicykel s kódom nemá alarm, zlodej väčšinou nemá čas na to, aby skúšal rôzne číselné kombinácie. Bicykel by vám tak mal zostať na mieste.

helma na bicykli

Spôsob zamykania

Ten najbezpečnejší zámok na bicykel si vyberiete len vtedy, ak budete sledovať jednotlivé parametre. Tým prvým bol typ, druhým je spôsob zamykania. Existujú dva základné. Výber je len na vás.

Toto sú základné spôsoby zamykania:

 • kľúč 
 • kód 

Kľúč je úplnou klasikou, ktorá nikdy neomrzí. Používa sa jednoducho a vhodný je pre úplne každého cyklistu. Na druhej strane, má aj jednu nevýhodu, ktorou je riziko straty a to, že kľúč musíte neustále nosiť pri sebe.

Číselný kód je praktickejší v tom, že nemusíte so sebou nikam nosiť kľúč. Áno, je tu riziko, že kód zabudnete. Preto si vyberajte taký, ktorý sa vám viaže na nejaký dátum. Vyhnite sa štyrom nulám alebo číslu 1234.

Spôsob prenášania

Zámok na bicykel musí byť kompaktný, aby ste ho so sebou mohli nosiť všade, kam pôjdete. Nehovoriac o tom, že musí mať nízku hmotnosť, aby vám neoťažel v ruke alebo taške.

Spôsobov prenášania je niekoľko. Ak je tu možnosť, mnohí majú zámok prevesený na bicykli. Buď je to na hlavnej tyči alebo na riadidlách. Myslite na to, že zámok nesmie zavadzať.

Ak máte o niečo väčší zámok alebo vám na bicykli zavadzia, jednoducho ho dajte do vaku alebo tašky. 

Ako správne bicykel zamknúť?

Najväčší problém je v tom, že človek môže mať kvalitný a ten najlepší zámok na bicykel, no ak ho nepoužije správne, je mu úplne nanič. Preto si vždy dopredu naštudujte, ako bicykel uzamkýňať.

západ slnka a bicykel

My pre vás máme zopár rád: 

 • Vyberajte si miesto, o ktoré bicykel zamykáte. Malo by byť pevné a nemalo by sa dať jednoducho presúvať. Najlepšie urobíte, ak ho zamknete o pevné a neprenosné cyklostojany.
 • Zámok nikdy nepripevňujte o koleso alebo iné odnímateľné časti bicykla. Mnohí zlodeji dokážu jednať veľmi rýchlo. Koleso odmontujú v priebehu zopár sekúnd.
 • Pri zamykaní preto vyberajte časti, ktoré sú pevné, ako napríklad hlavná stredná tyč. Ide o neodnímateľný pevný prvok.
 • Najlepšie urobíte, ak si kúpite aspoň dva bezpečnostné zámky. Tie pripevníte o dve časti a bicykel bude vo väčšom bezpečí.

Zhrnutie

Výber správneho zámku na bicykel môže byť náročný. Na trhu sa stretnete s niekoľkými druhmi, a preto je dôležité vyberať si ich podľa parametrov a vášho využitia.

Niekomu stačí jednoduchý a lacný zámok, iný potrebuje rovno dva kvalitné. Vyberte si ten najlepší aj podľa nášho návodu.

4/5 - (5 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.