LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovMagazínChudnutieAko rýchlo schudnúť? 20+ tipov, ktoré vám pomôžu! (OVERENÉ)

Ako rýchlo schudnúť? 20+ tipov, ktoré vám pomôžu! (OVERENÉ)

V tomto článku sa budeme zaoberať otázkou: Ako schudnúť rýchlo.

Myslíte, že je možné schudnúť rýchlo? Určite áno. Avšak, najskôr si treba stanoviť, čo to znamená rýchlo. Ak chcete schudnúť 15 kg za týždeň, tak to vás asi sklameme, pretože to jednoducho tak nefunguje.

Chudnutie môže byť pre niektorých ľudí výzvou. S dostatočnou motiváciou a správnym prístupom je to však plne dosiahnuteľné. Záleží na tom, aký rýchly pokles hmotnosti si predstavujete.

V tomto článku sa vám budeme snažiť poskytnúť všetky informácie o tom, ako je možné schudnúť pomerne za krátky čas bez jojo efektu.

 

Čo treba vedieť predtým, než začnete chudnúť?

Ako prvé si uvedomte, že na všetko treba čas. Samozrejme, je možné schudnúť aj 5 kg za týždeň, no nebude to vôbec zdravé. My sme si dali za úlohu vyhnúť sa radikálnym diétam a namáhavým cvičebným plánom, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť váš organizmus. S týmito metódami sa vám možno aj podarí rýchlo schudnúť, no spomínaný jojo efekt na seba nenechá pridlho čakať.

Namiesto toho vám chceme ukázať, že chudnúť sa dá celkom rýchlo aj zdravou a prirodzenou cestou. Zdravé chudnutie je postupný proces a nemalo by byť výrazne obmedzujúce.

Reálny odhad zdravého a rýchleho chudnutia môžeme odhadovať na približnú stratu 6 – 10 kg za desať až dvanásť týždňov. Jednoducho, cca 1 kg týždenne.

Sami si však najskôr stanovte cieľ, koľko kilogramov chcete schudnúť a aký čas ste tomu ochotný venovať.

Pri procese chudnutia sa pravidelne vážte a zapisujte si vaše dosiahnuté ciele. Bude vás to motivovať ďalej na sebe pracovať.

Výpočet energetického príjmu

Chudnutie začíname tým, že si správne vypočítame energetický príjem, teda hodnotu BMR.  S výpočtom vám pomôže BMR kalkulačka. Výpočet energetického príjmu závisí od viacerých faktorov, ako je váš vek, pohlavie, telesná hmotnosť, úroveň fyzickej aktivity a metabolická rýchlosť.

Správne nastavený príjem energie je určujúci pre to, či budeme chudnúť, naberať na váhe alebo si budeme udržiavať aktuálnu hmotnosť.

Pre ešte lepšie výsledky si môžete stiahnuť kalorické tabuľky a zapisovať do nich všetko, čo zjete a vypijete.

Kalorický deficit

Keď budete poznať vašu hodnotu energetického príjmu, je potrebné ju znížiť, aby ste sa dostali do tzv. kalorického deficitu. To znamená, že uberiete v počte prijatých živín z jedál a nápojov, v rozmedzí približne 15 – 20%. Najrýchlejšieho chudnutie dosiahneme znížením príjmu až o 30%.

Kalorický deficit funguje na takom princípe, že konzumujeme menej kalórií, než sme schopní spáliť v priebehu dňa. Tento nedostatok kalórií núti naše telo hľadať alternatívny zdroj energie a začne spaľovať uložené tuky. Týmto spôsobom postupne začínate chudnúť a dosahovať váš cieľ.

Nevýhodou podľa jednej štúdie je, že kalorický deficit spúšťa i proces rozkladania svalov. Preto, ak si chcete udržiavať svalovú hmotu je potrebné silovo cvičiť.

Sústreďte sa na to, aby ste chudli postupne a zdravo

Chudnutie by nemalo byť len o tom, aby vám na váhe svietilo nižšie číslo. Chudnutím si totiž tvarujete svoju postavu. A peknú postavu a zdravie robia okrem váhy aj svaly. Tým chceme povedať len toľko, že aj keď budete vážiť o niečo viac, no budete mať väčšie svaly, vaše telo bude vyzerať stále dobre.

Je totiž rozdiel, ak vyššie množstvo z vašej váhy tvorí tuk, namiesto svalov. Vašim cieľom je zhadzovať len ten tuk, nie svaly. A k tomu vás chceme postupne dopracovať. S našimi tipmi vám to pôjde určite jednoduchšie.

Venujte tomu určitý čas a vaše telo sa vám za to poďakuje. Tým, že budete držať radikálne diéty môžete po ich skončení pribrať všetky kilá naspäť. Nechajte teda, až sa vaše telo na to postupne prispôsobí a začnite zvoľna.

Najčastejšie chyby pri chudnutí

Neprestajne rátate kalórie, cvičíte niekoľkokrát do dňa a snažíte sa oklamať svoje telo, aby nepociťovalo hlad?

Už ste skúsili naozaj všetko a nepodarilo sa vám schudnúť ani kilo? Niekde robíte chybu!

ako schudnúť rýchlo

V dnešnej dobe žijeme skutočne uponáhľaným spôsobom života. Je ťažké zvládať prácu, osobné záležitosti, spoločenský život a pri tom sa držať striktnej diéty a pravidelne cvičiť. Je pochopiteľné, že sa nestíhate venovať sebe.

Musíte si však priznať, že ste to vy kto sa rozhodol pre pohodlie a zanedbal to. Teraz je na čase to všetko zmeniť od základov. Pripravte sa na boj s nadbytočnými kilami!

Ako raz povedal britský predseda vlády v rokoch 1916-1922 David Lloyd George: ,, Niet väčšej chyby ako skákať cez priepasť na dvakrát.“

Ak predošlá taktika nezabrala je rozumné zmeniť taktiku. Najprv však musíme vedieť, kde sme doteraz robili chybu. Nie je nič horšie ako neinformovanosť. Nedostatok informácií vedie k ďalších chybám a k neúspechu.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na najčastejšie chyby pri chudnutí.

 

Hladovanie

V prvom rade je dôležíte si ujasniť, že hladovanie je maximálne nezdravé.

Samozrejme, že pri chudnutí musíte obmedziť príjem kalórií (1), ale určite nie ich obmedziť úplne. Ak si myslíte, že keď budete jesť menej tak schudnete rýchlejšie, tak ste na veľkom omyle. (2)

Tým, že začnete hladovať váš metabolizmus sa akurát tak spomalí. Ľudské telo sa nechce zbavovať tuku a tým, že hladujete mu dávate priestor, aby si začalo vytvárať tukové rezervy. (3)

Vyskúšajte napríklad prerušovaný pôst.

Nedostatočný pitný režim

Aj vy patríte k tým, ktorý si uvedomia až večer, že za celý deň vypili ledva pohár vody?

No týmto spôsobom určite neschudnete. Vypiť pohár vody vám zaberie len pár minút. Nemôžete sa večne vyhovárať na zhon v práci a nedostatok času.

Ak počas chudnutia zvýšite príjem tekutín nielen, že podporíte detoxikáciu tela a činnosť obličiek, ale tiež vám voda pomôže zahnať hlad. Je to jednoduchý návyk, ktorým prispejete k svojmu zdraviu. Bez dostatočného pitného režimu sa vám bude len veľmi ťažko pokračovať ďalej.

Jete nízkotučné potraviny

Nesiahajte po nízkotučných potravinách. Kupujte výrobky s prirodzeným obsahom tuku.

Najväčší problém býva s jogurtmi. Tuk je nahradzovanými cukrami, takže v konečnom dôsledku si vôbec nepomôžete. Dávajte si tiež pozor na potraviny so zníženým obsahom cukru.

Ten je často nahradený umelými sladidlami, ktorých vplyv na naše zdravie nebol potvrdený ani vyvrátený.

Rýchle jedenie

Na jedlo by ste si vždy mali dopriať čas. Vaše telo nezaujíma kde musíte byť o pol hodiny, že máte zhon v práci alebo jednoducho len znova nestíhate. Keď jete rýchlo a v zhone vaše telo nestíha vyslať do mozgu signál o zasýtení. Presne preto zjete niekedy oveľa viac než by ste chceli.

Prehĺtanie veľkých nerozkúsaných súst môže podráždiť žalúdok a spôsobiť tráviace ťažkosti.

Jete diétne potraviny

Potraviny so zníženým obsahom tuku môžu síce obsahovať menej kalórií, ale nájdete v nich nezdravé prísady, niekedy aj viac soli a cukru, aby mali požívateľnú chuť.

Diétne potraviny so znížením obsahom všetkého vôbec nezasýtia.

To môže spôsobiť, že nakoniec budeme jesť viacej.

Zavrhnete všetky svoje pochúťky

Ak vynecháte všetky svoje obľúbené jedlá ako sú hranolky, zmrzlina, čokoláda či víno, vaša diéta bude aj vaším utrpením.

Je lepšie ak si tieto lahôdky, na ktoré ste si navykli, doprajete v malých množstvách v pravidelných intervaloch.

Nechajte si preto v zálohe 150 až 200 kalórií. Vyhnete sa tak neskoršiemu prejedaniu sa.

Málo bielkovín

Najdôležitejšou živinou, ktorá vám pomôže pri chudnutí sú bielkoviny.

Veľa žien, ktoré sa snažia redukovať hmotnosť majú jedálniček plný zeleniny, ovocia a celozrnného pečiva, ale práve na bielkoviny zabúdajú. (4)

Jete pri pozeraní televízii alebo pri počítači

Ak máte problém schudnúť, mali by ste sa zamyslieť či je vaša myseľ pri jedení dostatočne koncentrovaná a nerozptyľujú ju iné podnety ako je napr. televízor či počítač.

Zvykli ste si jesť takto a už si ani neviete predstaviť jesť v tichu? To je chyba!

Vaša myseľ sa tak počas jedenia sústredí na iný podnet a vy si neuvedomujete koľko toho zjete.

Vynechávanie jedál

Ľudia, ktorí jedia menej ako trikrát denne príjmu nakoniec oveľa viac kalórii ako v danom čase spotrebujú. A to nehovoriac o tom, že z hladu je človek schopný zjesť oveľa viac ako keby jedol častejšie bez pocitu hladu.

Dojedanie

Tak túto chybu poznajú hlavne mamičky. Dojedanie po deťoch je klamlivé a vyvoláva pocit, že je to len malé množstvo jedla.

Po svojom dieťati jedlo rozhodne nedojedajte. Aj keď je vám možno ľúto vyhodiť to, ale tohto zlozvyku sa musíte čím skôr zbaviť.

Vaše telo je predsa dôležitejšie ako kúsok nedojedeného jedla.

Kardio tréning ako jediný spôsob chudnutia

Robiť kardio je úplne v poriadku. Ale určite by ste ho nemali uprednostňovať pred silovým tréningom.

Bez silového tréningu je veľmi pravdepodobné, že namiesto spaľovania tuku budete spaľovať svaly. Tiež by ste mali vedieť, že menej svalovej hmoty spomaľuje metabolizmus.

Určite nevynechávajte silový tréning.

Kompenzujete jedenie cvičením

Ak si myslíte, že beh či tréning v posilňovni vyrieši všetky nezdravé jedlá čo ste v teň deň do seba napchali tak sa neuveriteľne mýlite.

Takýmto spôsobom si akurát tak budujete nezdravý vzťah k jedlu a to vedie k priberaniu. 30 minútový beh spáli len 250 kalórií, takže ak si doprajete niečo čo má cez 300 kalórií nemôžete sa čudovať, že priberáte.

Cvičením by ste nemali maskovať zlé stravovacie návyky!

 

Nedostatok alebo nadbytok cvičenia

Dá sa chudnúť aj bez cvičenia, ale o to ľahšie potom skáču kilogramy naspäť.

Ak cvičíte málo alebo vôbec strácate svalovú hmotu a klesá vám bazálny metabolizmus. Pokiaľ však cvičíte príliš organizmus je v strese a nedokáže uvoľniť tukové bunky.

Nájdite optimálny pomer záťaže a rozhodne to nepreháňajte. Aj vaše telo potrebuje odpočinok.

Teraz už poznáte najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri snahe schudnúť.

Skôr než sa odhodláte na zmenu, mali by ste si osvojiť tieto rady:

 • Skúste sa najprv poradiť s lekárom. Nezaškodí kontrola vášho zdravotného stavu aby ste vedeli, aké cviky sú pre vás vhodné.
 • Premyslite si následky. Chudnutie si vyžiada veľké zmeny vo vašom živote. Pripravte sa na to, že si to bude vyžadovať určitý čas, ktorý tomu musíte obetovať.
 • Skôr než začnete, urobte si fotku. Po schudnutí budete vďační za tieto fotky!
 • Nezačínajte naslepo! Uistite sa, že máte o chudnutí dostatok informácií. Naštudujte si aspoň základy.
 • Uistite sa, že máte dostatočne silnú motiváciu. Vaša motivácia sa rovná dôvodu, prečo chcete schudnúť. Mal by to byť dlhodobý cieľ.
 • Mali by ste si ujasniť, kde ste urobili chybu a prečo ste vlastne pribrali!

Ako schudnúť rýchlo – najlepšie tipy na chudnutie

ako schudnúť rýchlo

Začnite zmenou stravy

Strava je základ. Ak chcete schudnúť rýchlo, vaše prvé kroky budú smerovať do kuchyne. Najlepším spôsobom, ako rýchlo schudnúť nadbytočné kilá je jesť zdravo a vyvážene. Zamerajte sa na pestrosť stravy a kvalitné plnohodnotné potraviny.

Z jedálnička vyhoďte sladké pečivo, bielu múku, sladené nápoje, polotovary, vysmážané a fritované jedlá, knedle, bravčové mäso, sladkosti…

Cukor by ste nemali prijímať ani z ovocia, v ktorom je ho príliš veľa, napríklad v banánoch.

Naopak, vašu stravu by mali zväčša tvoriť strukoviny, semená, orechy, cícer, losos a zelenina.

Neberte to na ľahkú váhu, ani príliš striktne. Občas si môžete dopriať aj to, na čo máte chuť. Zdravá strava by však mala tvoriť 90 % vášho príjmu.

 

Zvýšte príjem zeleniny

Voda a vláknina v zelenine dodá vašim pokrmom objem a sviežosť. Zelenina obsahuje prirodzene nízky obsah tuku a kalórií, no pritom je bohatá na vitamíny a minerály.

Príklady vhodnej zeleniny, ktorú by ste určite pri chudnutí mali zaradiť do jedálnička.

 • Listová zelenina
 • Paradajky
 • Papriky
 • Zelené fazule
 • Brokolica

Majte však na pamäti, že niektorá zelenina, ako napr. zemiaky, sladké zemiaky či kukurica sa považujú za sacharidy, pretože majú vyšší obsah sacharidov a kalórií. Pri pridávaní tejto zeleniny na tanier dbajte na veľkosť porcie.

ako schudnúť rýchlo

Vyvážené raňajky

Prečo sú raňajky tak dôležité? Pretože práve vynechanie raňajok môže ovplyvniť vaše hormóny a vy budete neskôr počas dňa o to viac hladnejší, čo následne vedie k častému jedeniu nezdravých jedál.

Doprajte si preto každé ráno vyvážené raňajky. Mali by byť nabité vlákninou, bielkovinami a zdravými tukmi. Najvýdatnejšie raňajky sú tie, ktoré vás zasýtia, uspokoja a zaženú chute na dlhší čas. Ideálnou voľbou sú napríklad vajíčka, ovsené vločky, ovocie či grécky jogurt.

Vyhýbajte sa sladeným nápojom a sladkostiam

Hlavnou zložkou týchto potravín a nápojov je cukor. Navyše, tým že ide len o nápoj, necítite ani to množstvo kalórií, ktoré ste do seba prijali. Vynechanie sladených nápojov a sladkostí je často najjednoduchší spôsob, ako schudnúť rýchlo.

Okoreňte si život

Vedeli ste o tom, že aj pikantné jedlá vám môžu pomôcť znížiť príjem kalórií? Je to preto, že zložka kapsaicín, náchádzajúca sa vo feferónkach môže zvýšiť uvoľňovanie adrenalínu, čo môže viesť k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií.

Jedzte s rozumom

Pri tomto bode by sme sa zamerali na príjem jedla. Odporúčame vám jesť v menších porciách a pravidelne počas dňa. Niektorí ľudia robia práve opak, kedy počas dňa vynechávajú jedlo a potom večer sa snažia dohnať chýbajúce kalórie.

Skúste sa naučiť jesť pomalšie a vychutnávať si ho. Pomalé jedenie dáva totiž mozgu signál, že ste sýty, čo vám pomôže naučiť sa i rozlíšiť pocit skutočného hladu od pocitu plnosti.

Pohyb, pohyb a ešte raz POHYB

Ako schudnúť rýchlo? No predsa pohybom. Pohyb zohráva pri chudnutí kľúčovú rolu, spolu so zdravou stravou.

Vykonávajte akýkoľvek pohyb, ktorý je vám blízky. Ak z nejakého dôvodu nemôžete cvičiť, začnite chodiť. Chôdza je skvelá a lacná možnosť, ktorá si nevyžaduje žiadne vybavenie.

Ak by sme vám mohli odporučiť, kombinujte silový tréningkardiom. Pri silovom tréningu nielenže spálite viac kalórií, navyše si budujete svalovú hmotu. Čím viac svalovej hmoty máte, tým rýchlejšie schudnete.

Nepohŕdame však ani HIIT tréningom či kardiovaskulárnym cvičením, pri ktorom dokážete za krátky čas spáliť množstvo kalórií.

Ak si neviete nájsť k športu cestu, bez neho to pôjde to veľmi ťažko. Skúste začať aspoň malými krokmi. Vyskúšajte bicyklovanie, korčuľovanie, tanec, zaparkujte o ulicu ďalej a prejdite sa pešo,… Možností je mnoho.

ako schudnúť rýchlo

Nezabúdajte na pitný režim

Dostatočný príjem vody je veľmi dôležitý nielen pri chudnutí. Prečo si ho ale máme spájať s chudnutím?

Pitie väčšieho množstva vody vám pomôže zvýšiť sýtosť, a tým bojovať proti prejedaniu sa a chutiam na jedlo. Tekutiny pomáhajú i pri spaľovaní tukov.

Pri redukcií váhy zabudnite na pitie alkoholu, sladených nápojov i pív. Obmedzte tiež kávu či ovocné čaje. Základom vášho pitného režimu by mala byť čistá voda, ktorú môžete dochutiť citrónom, limetkou alebo uhorkou.

 

Doprajte si kvalitný spánok

Okrem zmeny jedálnička a rutinného cvičenia je pri chudnutí dôležitý aj dostatok spánku. Nedostatočné množstvo spánku a fyzické vyčerpanie môže mať totiž vplyv na hormóny, ktoré kontrolujú chuť do jedla a hlad.

calmin

Všeobecne sa odporúča pravidelne spávať cca 7 hodín. Dobrý spánok má navyše aj množstvo ďalších výhod, ako je zvýšenie bdelosti, zlepšenie nálady a celkovej kvality života.

S trénerom sa výsledky dosahujú rýchlejšie

Ak sa vám výsledky zdajú nedosiahnuteľné, skúste sa zveriť do rúk osobnému trénerovi. Práve on vám môže pomôcť vytvoriť si vzťah k zdravému stravovaniu a športovým návykom. Fyzickú aktivitu vám prispôsobí k vašim cieľom a navyše, nebudete na to sami.

ako schudnúť rýchlo

Buďte vytrvalí

Každý túži po skvelej postave bez námahy, ale takto to nefunguje. Z jedného nezdravého jedla plného kalórií ste určite nepribrali.

Rovnako ako jedno zdravé jedlo vám schudnúť nepomôže. To všetko zabralo určitý čas, kým ste sa dopracovali k tomu kde sa dnes nachádzate.

Preto je na vás, aby ste teraz obetovali čas na nápravu chýb, ktorých ste sa dopustili. Chudnutie je možné len s poriadnou dávkou sebadisciplíny a odriekania.

Žiadne hladovky

Hladovanie sme si spomínali už pri najčastejších chybách, ale táto téma patrí aj k základným pravidlám. Hladovanie vážne škodí vášmu telu. Dôležité je dosiahnuť kalorický deficit. (5)

Hladovať určite nevydržíte dlho. Akurát si spomalíte metabolizmus a nakoniec sa aj tak vráti ručička na vašej váhy do pôvodného stavu a v horšom prípade priberiete ešte viac.

A to určite nechcete.

Vyhýbajte sa sladeným nápojom

Nenechajte sa zlákať reklamami a farebnými etiketami, ktoré na vás číhajú z regálov supermarketov.

V žiadnom prípade to nie je len voda. Je to doslova cukrová bomba. Nedajte sa oklamať nápismi na plechovke, ktoré sľubujú nízky obsah cukru. Niečo tá limonáda predsa obsahovať musí.

Ak to nie je cukor tak čo potom?

Dajte prednosť čistej vode

Nič sa nevyrovná čistej vode. Odoprite si všetky tie sladené nápoje a prestaňte špekulovať nad ich zloženiami.

Prečítajte si viac o nápojoch na chudnutie.

Radšej ich nahraďte čistou vodou. Vieme pochopiť, že sa nedá piť čistú vodu neustále a že občas máte chuť aj na ochutenú.

Aj to sa dá ešte nahradiť oveľa zdravšou alternatívou.

Dajte si minerálku s citrónom.

Každodenné pitie vody s citrónom ma blahodárne účinky na vaše zdravie:

 • ráno vám dodá energiu do celého dňa
 • reguluje výšku pH vo vašom tele
 • poradí si aj s astmou
 • znižuje vysoký krvný tlak
 • pôsobí močopudne čím podporuje výmenu látok v tele
 • má priaznivý vplyv na fungovanie tráviaceho traktu
 • zabraňuje dehydratácii
 • prospešná pre zuby
 • potláča chuť do jedla a tým pomáha pri chudnutí

Jedzte 5 menších alebo 3 veľké jedlá

Toto pravidlo je kľúčom k správnemu stravovaniu. Buď sa rozhodnete zjesť za deň 5 menších jedál alebo 3 veľké. 5 menších sa delí na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. 3 veľké jedlá budú samozrejme raňajky, obed a večera.

Nezajedajte

Zabudnite na zajedanie medzi hlavnými jedlami. Tu si zobnete z čokolády, keksu a tam zo zmrzliny a z dezertu.

Tak presne takto sa to postupne zbiera každý deň. Práve preto si zvoľte adekvátny počet porcií. Vyhnete sa zajedaniu.

Jedzte polievky

Nezabúdajte zaradiť do svojho jedálnička aj polievky. Najideálnejšie typu vývar.

Majú menej kilojoulov, ale zasýtia vás a tým pádom zjete menej kaloricky výdatnejšie hlavné jedlo. Dajte si však pozor na krémové polievky.

Tie sú totiž zahusťované zápražkou a smotanou.

Servírujte veľa zeleniny

Pokúste sa ku každému jedlu servírovať aj zeleninu. Pri príprave šalátov sa snažte vyhýbať tučným dressingom a majonézam.

Namiesto nich skúste zeleninu pokvapkať citrónom alebo olivovým olejom a posypať tekvicovým semienkami. Určite vám bude chutiť viac.

Doprajte si bezmäsité dni

Skúste aspoň jeden deň v týždni. Bielkoviny nahraďte mliečnymi výrobkami a strukovinami.

Vaše trávenie si oddýchne a ušetríte aj kalórie, ktoré sú ukryté v mäse. V tieto dni máte priestor na experimentovanie so zeleninou.

 

Nepreháňajte to s ovocím

Áno ovocie je zdravé a obsahuje veľa vitamínov. Vedeli ste však, že čím je zrelšie tým viac sacharidov obsahuje?

To vášmu chudnutiu nepomôže. Dôležitý je výber ovocia a tiež čas konzumácie.

Ak sa chcete vyhnúť premýšľaniu o tom koľko ktoré ovocie obsahuje sacharidov a kedy by ste si ho mali dať, tak vám dáme radu.

Ananás, citrusové plody, jablká a červený melón môžete jesť kedykoľvek počas dňa.

Obmedzte konzumáciu pečiva

Pre mnohých je najťažšie zrieknuť sa pečiva. Veď kto by už len odolal bielym čerstvým rožkom, ktoré ták úžasne rozvoniavajú.

Nemyslíme tým, že máte pečivo prestať jesť, ale obmedziť najviac ako sa dá ak to s chudnutím myslíte vážne. Poprípade ho môžete nahradiť inou potravinou. Zdravšou formou je celozrnné pečivo, ale tiež by ste to s ním nemali preháňať.

Pozor na mliečne výrobky

Vyberajte si mliečne výrobky, ktoré neobsahujú pridané sladidlá ani emulgátory chuti.

Tiež odporúčame vyberať si mliečne výrobky s najvyšším obsahom bielkovín. Doprajte si tvaroh, cottage cheese alebo maslo, ktoré je okrem vhodného zdroja bielkovín aj zdravým tukom.

Mliečne výrobky obsahujú dôležitý minerál vápnik. Nedostatok vápnika sa prejavuje rednutím kostí. Ako zdravý dezert vám odporúčame islandský jogurt Skyr, ktorý obsahuje v 100 gramoch až 17 gramov bielkovín. Kúpte si ho ale radšej bez príchute.

Snažte sa jesť doma

Ak máte možnosť, jedzte jedlo, ktoré ste si pripravili doma. Len tak máte kontrolu nad tým, z akých surovín je vaše jedlo pripravené.

Tí čo varia častejšie dobre vedia, že po varení im stačí oveľa menej jedla, pretože počas varenia sa naochutnávali dosť. Navyše ak si varíte tak si pripravené jedlo môžete zobrať do práce aj na viac dní čím značne ušetríte.

 

Pohyb

Pohyb je počas chudnutia rovnako dôležitý ako strava. Pre začiatok si skúste privstať a choďte do práce pešo alebo na bicykli. Po práci si doprajte večernú prechádzku, ktorá vám pomôže trošku vyčistiť myseľ. Sú to síce jednoduché kroky bez veľkej námahy, ale pre začiatok to stačí.

Neskôr sa môžete začať venovať náročnejším aktivitám ako je beh či navštíviť posilňovňu. Ak chcete ušetriť, cvičte doma.

Dnes už máme množstvo aplikácií, ktoré nám presne popisujú každý jeden cvik a nahrádzajú nám trénera. Vďaka týmto aplikáciám bude každé vaše cvičenie jedinečné a nikdy vás neomrzí.

Dopĺňajte vitamíny a minerály

Vaše telo potrebuje základné vitamíny a minerály na to, aby fungovalo tak ako má.

Ak máte nedostatok vitamínov, telo telo zvýši hlad tak, aby zvýšilo šance, že zjete viac a doplníte chýbajúce živiny.

Pravidelné dopĺňanie vitamínov a minerálov zníži váš pocit hladu a taktiež nutkanie sa prejesť.

Najdôležitejšie vitamíny:

 • Vitamín D – tri najnovšie štúdie ukázali, že dopĺňanie tohto vitamínu môže znížiť vaše percento tuku
 • Multivitamín – môže znížiť pocit hladu

Tabletky na chudnutie

Na záver by sme vám ešte chceli podať zopár informácií o tabletkách na chudnutie, s ktorými ste sa už určite stretli v mnohých reklamách.

Internet je plný zázračných a nekvalitných doplnkov, ktoré sľubujú, že vďaka nim určite schudnete.

Pravda je však taká. že jediné čo pocíti úbytok bude vaša peňaženka. Každá jedna z tabletiek, ktoré nám reklamy ponúkajú má neskutočne veľa nežiadúcich účinkov.

Každý organizmus je iný a tieto neoverené tabletky by mohli akurát tak poškodiť vaše zdravie. Nehovoriac o tom, že niektoré vôbec nefungujú.

Neexistuje tabletka, ktorá by vás urobila o desať kíl ľahšími ako šibnutím čarovného prútika.

Pravdou je, že existujú tabletky a spaľovače, ktoré dokážu podporiť chudnutie a určitým spôsobom ho urýchliť.

Vážte si svoje zdravie a radšej sa snažte poctivou prácou a hlavne zdravým spôsobom dopracovať k želaným výsledkom.

Určite sa vám to podarí a my vám držíme prsty!

Záver

Téma chudnutia je veľmi vyhľadávaná. Kto by nechcel vyzerať príťažlivo a zdravo? Všetci chcú však výsledky vidieť hneď. Pamätajte, každý človek je iný a každé telo reaguje odlišne na zmeny životného štýlu. Preto je dôležité počúvať svoje telo a rešpektovať jeho potreby.

Zamerajte sa na zdravé stravovanie, pravidelnú fyzickú aktivitu a dostatočný oddych. So správnym prístupom a trpezlivosťou dosiahnete svoj cieľ oveľa rýchlejšie, než keď budete skúšať radikálne diéty, ktoré vám len rozhádžu celý organizmu.

Veríme, že vám naše rady a tipy pomôžu na vašej ceste za vysnenou postavou.

Máte nejaké overené tipy, ktoré vám pomohli s rýchlym chudnutím? Podeľte sa s nami o ne v komentároch.

 

4.4/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Andrej
Andrej
Športu sa venujem odmalička. Hrám futbal a vo voľnom čase rád cvičím. Aj preto som sa rozhodol založiť tento web. Neustále sa v tejto problematike vzdelávam. V mojich článkoch sa budem snažiť priblížiť vám môj pohľad na vec.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.