LETNÉ ZĽAVY až 79 % ZOBRAZIŤ

DomovOutdoorAko vybrať turistické mačky? Máme super tipy + TOP PRODUKTY

Ako vybrať turistické mačky? Máme super tipy + TOP PRODUKTY

Každý šport si vyžaduje inú výstroj a iné príslušenstvo. Kým pri behu alebo plávaní toho nepotrebujete príliš veľa, zimné športy sú presným opakom. Rovnako sú na tom aj mnohé iné vonkajšie športy, medzi ktoré sa radí napríklad turistika alebo horolezectvo. Správna výstroj je v takomto prípade kľúčová. Pomáha vám a udržuje vás v bezpečí. Jej súčasťou je pevná obuv a turistické mačky. Viete, ako ich správne vybrať?

Najlepšie turistické mačky (vybrané po konzultácií s odborníkom)

Čo sú turistické mačky?

Na začiatok by sme si mohli povedať zopár informácií o tom, čo vlastne turistické mačky sú a akým spôsobom sa používajú.

Ak ste v turistike alebo horolezectve nováčikom, pravdepodobne o nich veľa neviete.

S mačkami u vás doma alebo na dvore nemajú spoločné nič. Dokonca ani podobu. Turistické mačky sa často označujú aj ako „stúpacie železá“. Pomáhajú vám pri pohybe na nerovnom alebo zlom povrchu.

turistické mačky na topánkach

Takýmto povrchom môžete označiť sneh alebo ľad. Poprípade iné povrchy, na ktoré potrebujete topánky so železom.

Turistické mačky tak následne veľmi jednoducho a dobre pomáhajú pri stúpaní alebo klesaní.

V minulosti boli mačky len výsadou profesionálov. Neboli tak rozšírené ako dnes. Časom sa však jednotlivé technológie zlepšili. Ľudia taktiež začali turistiku obľubovať omnoho viac.

Dnes sú turistické mačky profesionálne. Dostanete ich kúpiť v mnohých obchodoch a e-shopoch, ktoré sa orientujú na turistiku.

Okrem veľkého množstva si taktiež môžete vyberať medzi rôznymi cenovými ponukami.

Niektoré mačky sú lacnejšie, iné drahšie. Najdôležitejšie je sledovať jednotlivé parametre, ktoré si dnes spomenieme.

Turistické mačky sa pripájajú k obuvi, aby poskytovali trakciu a zlepšovali mobilitu pri prechode cez ľadom pokryté skaly, snehové polia, ľadovce, snehové svahy alebo ľadové jazerá prekonávané často pri rôznych expedíciách.

Rozdiel je v tom, koľko ostrých zubov mačky ponúkajú, aby vás pevne držali na klzkom a nebezpečnom povrchu. Tiež je dôležité, z akého kovu je spodok mačiek vyrobený – zvyčajne ide o oceľ a/alebo hliník. Tiež treba dávať pozor na to, ako vyzerá spojenie medzi prednou a zadnou časťou a aké topánky sa dajú pripútať.

Ako kúpiť správne turistické mačky

Mačky sú absolútne nevyhnutné, ak plánujete liezť na ľadovce a zľadovatené terény. To, aké turistické mačky si kúpite, by malo v konečnom dôsledku závisieť od aktivity, na ktorú ich chcete používať, a pri každej aktivite je potrebné zvážiť niekoľko aspektov tohto potrebného nástroja na lezenie.

Takmer všetky sú navrhnuté s ohľadom na konkrétny účel a sú odstupňované podľa náročnosti a vhodnosti do terénu. Rôzne triedy horolezeckých mačiek sú kompatibilné s konkrétnym typom topánok.

Je veľmi dôležité, aby ste si kúpili tie správne mačky presne pre svoje topánky a aby boli mačky spoľahlivé pri lezení na šmykľavých a strmých zľadovatených povrchoch! Tu nechcete urobiť chybu!

Máme pre vás niekoľko odporúčaní ako kúpiť turistické mačky, aby ste našli presne ten správny pár pre vás.

Podľa čoho sa turistické mačky delia?

Ako sme už spomenuli, turistických mačiek dnes nájdete na trhu desiatky. Od seba sa odlišujú viacerými parametrami. Medzi tie najhlavnejšie sa radia:

 • prostredie
 • hroty
 • konštrukcia
 • hmotnosť
 • viazanie.

Samozrejme, existuje ďalšie množstvo parametrov, ktoré môžeme spomenúť. Ak však patríte skôr k začiatočníkom alebo k tým, ktorí berú horolezectvo či turistiku len ako hobby, tento základ vám pri výbere bude úplne stačiť.

Vyznať sa však v širokom výbere turistických mačiek je náročné. Preto spravíte dobre, ak si zopár informácií dopredu zistíte.

Prostredie

Začnime teda úplne prvým parametrom, ktorým je prostredie. To znamená, miesto, kde sa budete pohybovať, keď mačky budete používať.

Niektorí totižto od mačiek očakávajú, že sa prispôsobia každému terénu. Univerzálne mačky však neexistujú, aj keď mnohé k nim majú veľmi blízko.

Podľa tohto parametra si môžeme mačky deliť na dve skupiny a to:

 • turistické
 • lezecké.

Ako už z názvu vyplýva, turistické mačky na topánky sú tie, o ktorých je aj dnešný článok. Používajú sa na turistiku po ľadovcoch alebo snehu.

Od tých lezeckých sa často odlišujú celkovým výzorom, počtom hrotov a taktiež hmotnosťou.

Pri jednotlivých parametroch si však budeme spomínať oboje, aby ste videli, aké majú medzi sebou rozdiely.

Ku koncu článku možno zistíte, že pre vás budú lepšie predsa tie lezecké.

topánky a veci na turistiku

Hroty

Hroty sú základom všetkých mačiek. Niektoré ich majú viac, iné menej. Ich počet sa odvíja najmä od toho, či kupujete turistické alebo lezecké mačky a celkovo od vašich preferencií. Tradične majú mačky 10 hrotov pod nohami a dva predné body, ktoré môžu byť orientované vertikálne alebo horizontálne – spolu teda 12 dvanásť hrotov.

10-hrotové turistické mačky na obuv sú zvyčajne vyhradené pre základné cestovanie na snehu a skialpinizmus, s obmedzenou schopnosťou intenzívneho lezenia. Neodporúčame ich na obtiažne ľadovce!

Tvar predných hrotov vašich budúcich mačiek je miesto, na ktoré by ste mali zamerať svoju pozornosť pri kúpe.

Vertikálne orientované predné hroty sú pevné a ostré, aby fungovali ako brúska na ľad. Sú oveľa presnejšie ako horizontálne hroty, so schopnosťou ľahko vkĺznuť do trhlín a menej zlomiť ľad. Vo všeobecnosti sú nastaviteľné a vymeniteľné a uprednostňujú sa pre strmé zmiešané stúpania.

Horizontálne orientované hroty sú ako stvorené pre alpské ľadovce. Pohybuje sa s nimi po snehu oveľa lepšie ako s vertikálnymi hrotmi a dokážu skutočne dobre fungovať na vertikálnom ľade.

Hroty sú buď modulárne (nastaviteľné), ktoré môžete prekonfigurovať tak, aby podporovali váš typ aktivity, alebo nemodulárne (pevné).

 

Pri turistických mačkách sa môžete stretnúť spravidla s 8 alebo až 12 hrotmi. Čím viac hrotov majú, tým lepšiu stabilitu poskytujú.

turistické mačky na topánky

Je však zbytočné, aby ste si kupovali mačky s dvanástimi hrotmi, ak nebudete chodiť po príliš strmom teréne.

Okrem počtu hrotov je potrebné sledovať aj umiestnenie. To často ovplyvňuje stabilitu v teréne a ich celkové používanie.

Ak majú mačky hroty rozostavené správne, stabilita je vyššia a vy môžete pokojne zostupovať alebo vystupovať po akomkoľvek teréne.

Naopak, nesprávne mačky by mohli urobiť veľký problém a mohli by ste si privodiť úraz. Práve preto sa pri výbere pokojne na mačky pýtajte. Poprípade si ich vyskúšajte.

Okrem hrotov v strede topánok si všímajte aj tie predné ako sme už vyššie spomínali. Ich tvar je horizontálny a sú veľmi dôležité. Môžu vám pomôcť najmä pri chôdzi na ľade.

Hroty lezeckých mačiek sú omnoho ostrejšie ako tých turistických. Dôvod je logický. Okrem toho, že po teréne chodíte, často musíte liezť napríklad po skalách.

Lezecké mačky majú hroty s vertikálnym tvarom. Aj v tomto prípade ide o logické odôvodnenie. Omnoho lepšie sa do ľadu alebo iného povrchu zasekávajú. Vás udržia na jednom mieste.

Základom lezeckých mačiek je poskytnúť vám tú najlepšiu oporu.

Počet hrotov na lezeckých mačkách je omnoho nižší. Niektoré majú napríklad len dva. Iné o niečo viac.

V tomto prípade totižto potrebujete len hroty, ktoré vám pomôžu pri lezení a šplhaní.

Konštrukcia

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje výber, je konštrukcia turistických mačiek.

Najčastejšie používanou konštrukciou pri turistických mačkách je tzv. kĺbová konštrukcia.

Pomocou nej sa vedia mačky nohám prispôsobovať. Nehovoriac o tom, že sú pohodlnejšie a lepšie sa s nimi hory zdolávajú.

Mačky na topánky by sa mali taktiež veľmi jednoducho prispôsobiť veľkosti vašej nohy. Preto sledujte taktiež veľkosť.

Rám mačiek zobrazuje odolnosť a pevnosť celkového dizajnu mačiek. 3 vlastnosti, ktoré by ste si pri konštrukcii mačiek mali všímať, sú materiál, hmotnosť a zarovnanie. Turistické mačky vyrobené z ocele ponúkajú odolnosť, ktorá ich robí nevyhnutnými v technickom, strmom a zľadovatenom teréne. Čiže oceľ je vhodná na najťažšie podmienky.

Podľa nej zistíte, či sa vám mačky prispôsobia alebo budete potrebovať o niečo väčší model.

Pri lezeckých mačkách sa môžeme stretnúť s dvomi typmi konštrukcií a to kĺbovými a rámovými.

Kĺbové lezecké mačky sú veľmi podobné ako kĺbové turistické. Nohe sa prispôsobujú a sú komfortné.

Naopak rámové mačky sú pevné a tvrdé. Ich výhodou je, že poskytujú vysokú oporu. Kedykoľvek sa na ne môžete spoľahnúť.

človek na hore

Spolu s pevnosťou a tuhosťou však prichádza jedna nevýhoda. Neposkytujú komfort. Sú tvrdé a noha je v nich zovretá.

Aj to je dôvod, prečo tento typ mačiek dnes nie je tak obľúbený a v obchodoch sa s ním stretnete len málokedy.

Oceľové mačky sú vo všeobecnosti najlepšie na horolezectvo.

Nerezové mačky majú rovnaké výhody, sú odolné voči hrdzi a extrémne pevné.

Hliníkové mačky sú lepšie pre prístupy a skialpinizmus a majú tendenciu byť najľahšie, ale s typicky zníženou trvanlivosťou a menšou pevnosťou. Preto sú vďaka svojej ľahkosti ideálne na alpské výstupy, no pri technických, drsných výstupoch sa opotrebujú rýchlejšie ako oceľ.

Čo sa týka zarovnania rámu, moderné mačky majú vo všeobecnosti horizontálne orientované rámy, ktoré sa môžu ohýbať pri chôdzi a udržujú vaše nohy bližšie k zemi ako vertikálne rámy (čo zvyšuje stabilitu).

Hmotnosť

Pri hmotnosti platí jednoduchá matematika. Čím ťažšie mačky na topánky sú, tým horšie sa vám v nich bude pohybovať.

Predsa len, turistické topánky sú často samé o sebe ťažké. Chodí sa v nich namáhavejšie. Keď k tomu všetkému pridáte mačky, môžete sa cítiť, akoby ste za sebou ťahali okovy.

To je aj dôvod, prečo mnohí výrobcovia majú v ponuke nielen kvalitné, ale taktiež ľahké mačky. Nosia veľmi jednoducho. Nehovoriac o tom, že poskytujú vysokú oporu.

Aby sme však hovorili aj v presných číslach, najľahšie mačky nájdete v hmotnosti od 700 do 800 gramov.

Väčšina sa však pohybuje v hmotnosti od 900 do 1100 gramov.

Staršie rámové mačky mali hmotnosť aj nad 1100 gramov.

Viazanie

Viazanie, často označované aj ako systém upnutia na topánku, je pri mačkách dôležitý. Vyberať si môžete z niekoľkých systémov a to:

 • Klasické mačky
 • Poloautomatické mačky
 • Automatické mačky
 • Retiazkové mačky

Typ viazania mačiek je spôsob, akým sa pripevňujú k topánke, a je dôležité si všimnúť, aké topánky plánujete nosiť, aby ste podľa toho mohli kúpiť turistické alebo lezecké mačky.

Viazanie môže mať rôzne druhy. Niekoľko z nich sme už vyššie spomenuli.

Ďalší z nich sa nazýva hybrid, ktorý obsahuje páčku na päte a pásik na špičke. Na použitie hybridu potrebujete turistickú topánku s tuhou podrážkou a pätovou drážkou alebo lemom na držanie pätnej páky. Hybridy sú pekné a ľahko sa používajú.

Existuje aj takzvané step-in viazanie. Drôtené očko tu drží špičku na mieste a pätné lanko s napínacou pákou spája mačky s pätou – výsledkom je veľmi bezpečný systém obľúbený u väčšiny horolezcov.

Toto viazanie bežne obsahuje remienok na členok. Na použitie tohto viazania potrebujete topánky s pevnou podrážkou a 3/8 alebo väčším lemom alebo drážkou na päte a špičke.

Nakoniec, existuje systém viazania, ktorý obsahuje pár nylonových popruhov a možno ho použiť s akoukoľvek turistickou topánkou. Vďaka tomu sú skvelé, ak používate viacero turistických topánok s rovnakými mačkami.

Každý z nich má určité výhody a nevýhody. My si ich jednotlivo predstavíme.

Klasické mačky

Nazývajú sa aj remienkové. Ich najväčšou výhodou je cenová dostupnosť a to, že sú vhodné snáď na každú turistickú topánku.

Vhodné sú pre začiatočníka, pretože sa na topánku rýchlo pripínajú a sú veľmi stabilné. Pri tomto modeli by sme mohli povedať staré známe: Za málo peňazí veľa muziky. 

Vhodné sú najmä do ľahšieho terénu.

Poloautomatické mačky

Tento systém upínania je vhodný už pre profesionálov. Vyžaduje si totižto špeciálne upravenú obuv.

Mačky sú pevné a silné. Poskytujú skvelú oporu a vhodné sú aj do náročného terénu.

Skvelý systém upínania vám zaručuje spoľahlivé držanie na topánke. V rámci ceny sa pohybujú na vyšších priečkach ako klasické mačky.

Automatické mačky

Automatické mačky sa rýchlo a jednoducho upínajú na obuv. Sú spoľahlivé a pevné. Dá sa povedať, že poskytujú najlepšiu oporu zo všetkých spomenutých typov.

Sú vhodné pre profesionálov do vysokohorského terénu. Pokojne v nich môžete aj liezť. Sú drahšie a potrebujú na upevnenie špeciálnu obuv.

Retiazkové mačky

Tento typ sa nazýva aj nesmeky. Vhodný je pre špeciálne upravenú obuv. Používajú ho nielen profesionáli, ale aj začiatočníci.

Ďalšie parametre

K ďalším parametrom, ktoré pri mačkách môžete sledovať sa radia:

 • cena
 • značka

Cena a značka sú parametre, ktoré by ste mali sledovať medzi poslednými.

Ak preferujete nejaké značky, pokojne sledujte ich ponuku. Dôležité je však zamerať sa na spomenuté hlavné parametre ako hroty či hmotnosť.

Cena by mala byť na úplne poslednom mieste. Myslite však na to, že najdrahší model nemusí byť aj ten najlepší. Práve naopak. (zdroj)

Mnohé turistické mačky za príjemné ceny majú taktiež skvelé vlastnosti.

turistické mačky

Doplnok vo forme vyhadzovania snehu

Tí, ktorí radi po snehu v mačkách chodia vedia, že jedna z veľmi otravných vecí je nabaľovanie snehu na nohy.

Topánky a mačky sú plné snehu, čo len sťažuje celú chôdzu.

Nohy máte tažké a musíte ich neustále oklepávať, aby vám z nich sneh vypadol.

Značky o tomto probléme vedia, a preto sa ho snažia eliminovať.

Vytvárajú doplnok vo forme tzv. "vyhadzovača snehu". Ten funguje na jednoduchom princípe.

Vyhadzovač snehu je gumová a plastová sústava prvkov. Tie sa jednoducho na mačky pripevnia a vďaka pružnosti nedovolia prilepeniu snehu na topánku alebo mačku.

Zhrnutie

Turistické mačky patria k skvelým pomocníkom každého milovníka turistiky a horolezectva. Poskytujú vysokú oporu a stabilitu.

Pri ich výbere je dôležité sledovať jednotlivé parametre.

Len vďaka nim si nájdete presne taký model, ktorý vám na nohe bude dobre držať a v náročnom teréne vás podrží.

3.7/5 - (8 hlasov)

Napísať odpoveď

Please enter your comment!
Please enter your name here

Naďa Černá
Naďa Černá
Študentka žurnalistiky, ktorá miluje bojové športy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem športu a fitness si rada vychutná kvalitnú kávu a dobrú knihu.

CHCEŠ BYŤ FIT? ZAČNI HNEĎ TERAZ!

Dostaň sa do formy pomocou našich zaujímavých článkov.

Raz za čas ti pošleme zhrnutie toho najnovšieho, čo sa udialo vo svete fitness. Taktiež ti budeme posielať zľavy, pomocou ktorých ušetríš nejaké tie €. Tie potom môžeš dať napríklad za vstup do posilky.